Alapítványba mentik a vagyonukat a milliárdosok
Még egy magyar milliárdos, Bárány László döntött úgy, hogy alapítványban nagyobb biztonságban érzi az elmúlt évtizedekben összegyűjtött vagyonát. A hazai csirkefeldolgozás legnagyobb szereplőjének NER-es bekötésű tulajdonosa is családi alapítványra bízta tekintélyes vagyonát.
Kisvárda amúgy is a NER egyik emblematikus városa, ezért igazából nem lehet egy percet sem csodálkozni azon, hogy a helyi NB1-es focicsapatot is főszponzorként támogató Master Good csoport tulajdonosa tavaly november 10-e óta a Bárány Családi Vagyonkezelő Alapítvány – írta meg az mfor.hu.
Szép nagy vagyonról van szó. A Forbes listája szerint Bárány László és családja becsült vagyona 88,2 milliárd forint, amellyel a 15. leggazdagabb magyarok. A lap szerint a Master Good csoport az ukrán határ mellé vitte Nyugat-Európát: a vállalat kisvárdai csirkefeldolgozójának 15 milliárd forintos bővítése az egyik legnagyobb magyar élelmiszeripari projekt volt. A cég pedig átadta az első Magyarországon kívüli üzemét is, meg sem álltak Ázsiáig.
Ugyanazt csinálják ott, mint a rendszerváltás után a nyugati cégek Magyarországon. Az MNB kötvényprogramján keresztül közel 30 milliárd forint friss tőkéhez jutottak. A Szakonyi Péter által szerkesztett 100 leggazdagabb magyar című kiadványban a Bárány család a 21. helyen szerepelt 80 milliárd forintos vagyonnal. Bírósági adatok szerint a Bárány Családi Vagyonkezelő Alapítványt tavaly szeptember 1-jén létesítették és november 15-én jegyezték be.
Az alapítvány céljának leírása szerint: a Bárány család életét négy generációra kiterjedően határozza meg a baromfitenyésztés, ezáltal Magyarország egyik legrégebbi baromfitenyésztő dinasztiája. Az alapítók úgy képzelték, hogy a szerteágazó családi vállalkozásaikat a legelőnyösebb módon egységbe rendezik, hogy az egységként képes legyen szolgálni a Bárány család céljait, jövőbeli terveit. Az alapítvány célja tehát az alapítók vagyonának generációkon át történő örökítése, a vagyonuk védelme, továbbá a családtagok juttatásban részesítése és céljaik meghatározott mértékű pénzügyi támogatása.
A Master Good az elmúlt években elképesztő bővülésen ment keresztül, amit valószínűleg nem hátráltatott, hogy Bárány László jó kapcsolatot épített ki a térség fideszes országgyűlési képviselőjével és volt miniszterrel, Seszták Miklóssal. A csirkefeldolgozó cég 2022-ben 162,6 milliárd forintos forgalmat ért el jelenős exporttal, amelyből 15,3 milliárd forintos profit lett, miközben a saját tőke 38,5 milliárd forintra hízott. Vagyis az új alapítványnak a jövőben vélhetően egyre nagyobb vagyont kell majd megvédenie. A magyarországi csirketermelés- és feldolgozás mintegy 40 százalékát adják.
S, hol látható a NER-es bekötés? A Master Good a kisvárdai NB1-es focicsapat főszponzora, ez pedig biztos jele a kormányzati beágyazottságnak. Megállíthatatlanul ömlik is a közpénz: a hvg.hu összesítése szerint a cégcsoport 2015-ben 438 millió, 2016-ban 3,56 milliárd forint vissza nem térítendő, beruházási támogatást kapott bővítésre, új munkahelyekre, majd 2018-ban a kormány 3,4 milliárd forinttal támogatta a Master Good Kft. kisvárdai baromfifeldolgozó üzemének 15 milliárd forintos beruházását.
Tavaly nyáron pedig a kormány újabb ötmilliárdot tolt húsüzembővítésre, a Master Good által három éve megvett SáGa Foods hús- és húskészítmény továbbfeldolgozó üzeméről van szó. Bárány László 2021 óta a Nyíregyházi Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja is.