Az emberi méltóság védelmét fontosnak tartó önkéntes jogászokat toboroz az Utcajogász
Egyre több, a szociális helyzete miatt bajba jutott ügyfél fordul az Utcajogász Egyesülethez. Ezért a szervezet olyan elkötelezett jogászok vagy joghallgatók jelentkezését várja, akik szeretnék tudásukat arra használni, hogy javítsanak a szegénységben élők lakhatási és szociális helyzetén, illetve olyan ügyvédeket is vár soraiba, akik a szakmai kihívások mellett, fontosnak tartják az emberi méltóság védelmét.
„Az Utcajogász egy olyan országért dolgozik, ahol biztosítottak a méltó lét feltételei, különösen a lakhatási és szociális jogok, és ahol elérhető a jogérvényesítés mindenki számára. Tagjai olyan végzett jogászok és joghallgatók, akik szabadidejükben önkéntesként dolgoznak a szegénységben élő emberek jogaiért” – áll a szervezet felhívásában. Ám a munkából az azt végző jogászok is profitálnak, hiszen az Utcajogász közössége lehetőséget teremt számukra a szakmai fejlődésre.
Puskás Panni, az Utcajogász sajtóreferense a Hírklikknek elmondta, hogy egyre nagyobb szükség van a munkájukra, hiszen mind többen keresik meg őket és kérnek segítséget. Ennek oka, hogy egyre láthatóbbá válik a tevékenységük, másrészt egyre több a rászoruló ember. Viszont kevés az olyan jogász, aki kifejezetten szegénységben élő lakhatási, szociális helyzetéből adódóan segítségre szoruló ügyfeleket képvisel.
„Nálunk egy kicsit másabb a munka, mint egy ügyvédi irodában, mert sosem lehet tudni, hogy ki ül le a kempingasztalunkhoz. Ezért sokszor spontánnak, rugalmasnak kell lenni, és az is fontos, hogy úgy kommunikáljunk az ügyfeleinkkel, hogy megértsék a jogi frázisokat” – mondta Puskás Panni.
A szervezet a Blaha Lujza téren működtet jogsegély-szolgálatot minden péntek délután olyan ügyfeleknek, akiknek nincs lehetőségük arra, hogy ügyvédet fogadjanak. Rendszeresen előfordul és ezért rendkívül rossz képet fest a társadalom alakulásáról, hogy az ügyfeleik már nem csak a hajléktalan emberek, tehát a legszegényebbek közül kerülnek ki, hanem a középosztály alsó rétege – amely szintén kezd elszegényedni – is megkeresi már a 14 éve ingyenes jogi segítséget nyújtó szervezetet. „Az Utcajogász munka sokszor megterhelheti az önkéntes jogászok lelkét is, mert előfordul, hogy az utolsó pillanatokban hozzájuk forduló, kilakoltatás előtt állókon már nem lehet segíteni. Szomorú, hogy nem mindig sikerül megakadályozni egy-egy kilakoltatást” – tette hozzá Puskás Panni.
Az Utcajogásznak komoly sikerei is vannak. Ők képviselték például annak a két mohácsi hajléktalan férfinak az ügyét, akiket 2020-ban és 2021-ben rendőrök bántalmaztak. Jelenlegi legfontosabb peres ügyeik közé tartozik, hogy ők képviselik a bíróságon a Kincsem Park bérházának bérlőit, akiknek a ház új tulajdonosa háromszorosára emelte a bérleti díját. A Kincsem Park mellett jelenleg további öt lakhatással kapcsolatos perben vállaltak jogi segítségnyújtás mellett peres képviseletet is. A szervezet munkájának köszönhetően, a Kúria is kimondta, hogy a CSED azoknak az anyáknak is jár, akik csak szüneteltetik, nem pedig megszüntetik egyéni vállalkozásukat. Az említett ügyek mellett megjelentek lakáskiürítési és lakbéremelési perek, de vannak eltartási szerződéssel kapcsolatosak is.
A megnövekedett esetszámhoz tehát több kollégára van szüksége az Utcajogásznak, amely munkája elismeréseképpen 2023-ban elnyerte Az Év Fővárosi Civil Szervezete címet.
A szakmai gyakorlat nem feltétele az önkéntes jogászok jelentkezésének, akiknek legfontosabb feladatuk az lesz, hogy közreműködjenek a Blaha Lujza téri jogsegély-szolgálatban. Ugyanakkor lehetőségük nyílik arra is, hogy bekapcsolódjanak a szegényeket diszkrimináló jogszabályok megváltoztatásáért indított projektekbe a lakhatási jog, a szociális jog, a végrehajtási jog és a szabálysértési jog területein. Ezenkívül a csatlakozó ügyvédek részt vehetnek a peres képviseletben is.
Jelentkezni önéletrajz és egy rövid motivációs levél megküldésével lehet szeptember 29-ig, a részletes pályázati kiírás itt érhető el.