Az olimpia előtt még mindig elég szennyezett a Szajna vize

Nagy Mariann 2024. július 24. 06:45 2024. júl. 24. 06:45

A párizsi olimpia szervezői különleges szerepet szántak a várost átszelő híres folyónak, a Szajnának. A játékok megnyitó ünnepsége ezért nem a Stade de France-ban, a legnagyobb stadionban lesz, hanem gyakorlatilag javarészt a vízen. A főváros 37 hídja alatt folyó Szajnán érkeznek majd, hajók tucatjain a sportolók a város szívébe, az Eiffel torony szomszédságába. Ez azonban nem feledtetheti, hogy a folyó rendkívül szennyezett, ezért még kérdéses, hogy sikerül megrendezni egyes úszószámokat a folyóban. Korábban erre senki nem gondolt, hiszen vagy száz év óta senki nem merészkedett a szeméttel, fekáliás csatornavízzel „dúsított” folyóba. A kormány most 1,4 milliárd eurót fordított arra, hogy újra úszhatóvá váljék a főváros büszkesége, ám mindmáig nincsenek garanciák arra, hogy a rendkívül költséges víztisztítási projektet idejében befejezik, s működik-e majd – és hogyan.

A tíz olimpiai úszómedencének megfelelő területen, 9 emelet mélységben épült óriási föld alatti víztartály, hogy felfogja a viharoknál lezúduló esővizet és ne folyjék a Szajnába a csatornák tartalma. A külvárosokban felújították a szennyvízderítőket és kötelezték a folyón álló hajókban működő éttermeket, csatlakoztassák magukat a hálózathoz, de ezt állítólag nem mindenki tette még meg. A rendezők a tapasztalatok alapján bíznak abban, hogy két napon át bizonyosan nyugodtan lehet majd úszni a Szajnában és remény van rá, hogy további napokon is... Mindenesetre felkészültek arra, hogy a legrosszabb esetben a triatlon úszás számát nem a folyóban rendezik. A nagy beruházás bírálói ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a folyó megtisztítása így is csak Párizs központjára érvényes, ahol a turisták járnak. A következő szakaszokon, amelyek a szegényebb néprétegek által lakott kerületeket szelik át, már ismét szennyezett lesz a víz és aligha lehet majd ott a folyót fürdésre, úszásra használni. 

Amikor Párizs 2016-ban jelentkezett a játékok megrendezésére, azt tervezték, hogy a főváros nagy stadionjában, hagyományos keretek között rendezik a megnyitót. Amikor azonban Buenos Aires 2018-ban az Ifjúsági Olimpiai Játékok pompás megnyitóját nem stadionban, hanem a város utcáin rendezte, a párizsiak gondolkodóba estek: nem tehetnének-e ők is valami rendkívülit? Azt szerették volna, ha a megnyitó minden korábbinál eredetibb legyen, így esett a választás a folyóra. Amikor azután elkezdték vizsgálni, milyen más helyszíneket tudnak hasznosítani, többek között azért, hogy csökkentsék a költségeket, jöttek első pillantásra őrültnek látszó ötletek is – amelyek azután megvalósultak. A strandröplabda stadion például az Eiffel torony alá került, a lovas versenyek helyszíne a Versailles-i palota területén van, a vívók pedig egy másik történelmi épületben, a Grand Palais-ben mérik össze erejüket. 

A rendkívüli helyszíneknek azonban áruk és kockázatuk van. A rendezők számára a legnagyobb kihívás kétségkívül a biztonság, hogy megvédjék az olimpiát bármifajta támadástól. Viszonylag könnyebben megoldható ez zárt stadionoknál, sportpályáknál, ahol ellenőrizni tudják a belépőket, de egy olyan rendezvény, a város központjában, mint a megnyitó, lázálom a biztonsági szakemberek számára. A Belügyminisztérium a párizsiakkal együtt 37 000 rendőrt ígért, akik együttműködnek majd a magán biztonsági cégek legalább további 2 000 alkalmazottjával. Különösen nagy az aggodalom merényletek miatt éppen Párizsban, ami már nem egy muszlim terrorista gyilkosság színhelye volt. 2015 novemberében bombák robbantak, éppen a Stade de France, a központi olimpiai stadion közelében, amikor ott a francia válogatott játszott. Emlékezetes a Bataclan színházi vérfürdő is, ahol az arab merénylők 130 embert öltek meg, és a sebesültek száma meghaladta a 400-at. Szakértők szerint új veszélyt jelentenek a drónok, így azok elhárítására, illetve lelövésére is fel kell készülni. A francia Nemzetgyűlés már korábban engedélyt adott arra, hogy felhasználják a mesterséges intelligenciát is a tömegek figyelésére, hogy idejében felismerhessék a veszélyeket. Közölték, olyan szigorú biztonsági intézkedésekkel védik majd az olimpiát, amilyenekre még nem volt példa az ország történetében. 

Anne Hidalgo, a francia főváros szociáldemokrata polgármestere kijelentette: nagyon megkönnyebbült, hogy nem a Nemzeti Tömörülés adta kormányfő oldalán kell majd köszöntenie a játékok résztvevőit. Volt erre esély, amikor a közelmúlt választás első fordulójában a szélsőjobb pártja (a Fidesz szövetségese) kapta a legtöbb szavazatot, ám a demokratikus pártok összefogtak és megakadályozták, hogy Marine Le Pen embere vezesse a kormányt. Abban, hogy egy időre halasztódik a koalíciós kormány megalakítása, nem kis szerepe volt az olimpiának, hiszen nézők milliárdjai kísérik majd figyelemmel a játékokat és távolról sem kívánatos, ha a sportversenyek mellett politikai harcokat, netán utcai összecsapásokat mutassanak a közvetítések az olimpia városából. Egyébként Emmanuel Macron elnök, aki még két évig hivatalában marad, pártjának súlyos választási veresége után is minden pompával fogadhatja a mintegy 100 állam- és kormányfőt, akik a játékokra Párizsba érkeznek – de sokat elvesz a dicsőségből, hogy a házigazda bukott politikus.

Tekintettel a külföldről érkező nézők tömegeire, nemkülönben a megemelt árakra, a város lakói már régen sok metrójegyet, bérletet vásároltak, miután az olimpia csaknem dupla jegyárakat is jelent: a szokásos 2,15 euró helyett 4 euróba kerül ebben az időszakban a menetjegy. Az idegenforgalmi ipar, bár a szállodaárakat is a többszörösükre emelték, nem annyira boldog, mint gondolnánk: igaz, hogy jön sokmillió látogató az olimpiára és paralimpiára, de ezzel együtt is csökken a vendégek szokásos száma a világ egyik legnagyobb idegenforgalmú városában. Sok francia és külföldi, akik oda készülnének, most elkerülik Párizst, éppen a szokásosnál is sokkal magasabb olimpiai szállásköltségek miatt, és azért, mert egy turistákkal és rendőrökkel zsúfolt várost nem könnyű bejárni. Érdekes módon, a francia légitársaság, az Air France is kisebb forgalomra számít, 160-180 millió euróval alacsonyabb bevételre, mint 2023-ban, mert külföldről kevesebben repülnek majd Franciaországba. A fentiek miatt a kiskereskedelem sem olyan boldog, mint gondolnánk, a La Fayette nagyáruház arra számít, hogy olimpia ide vagy oda, alacsonyabbak lesznek a bevételei, mint a múlt év hasonló időszakában. 

Az olimpiai falu középpontjában áll a világ feltehetően legnagyobb étterme: egy több száz méter hosszú, elektromos erőmű korábbi csarnokában kapott helyet. Ott naponta mintegy 45 ezer adagot szolgálnak fel, a nap 24 órájában. Aki azt gondolná, hogy a klasszikusan híres francia konyha fogásaival várnák a világ sportolóit, téved. Az ellátás fő jelszava az egészséges táplálkozás, valamint a környezetvédelem. A 3 600 helyet kínáló óriás-étteremben nem lesznek eldobható eszközök és minden hulladékot újra hasznosítanak. 

Alain Ducasse, a világhírű francia szakácsok egyike kapta a feladatot, hogy állítsa össze a játékok megnyítóján, az állam- és kormányfők tiszteletére adott díszvacsora menüjét. Mindent a fantáziájára bíztak, csak azt kérték, hogy mindenképpen legyen marhahús az étlapon… Sokkal kisebb szerepet játszik majd ez a húsfajta a sportolók és kíséretük ellátásában. Mintegy 500 fajta ételt kínálnak és törekednek arra, hogy minél több növényi protein szerepeljen bennük. Lesz sok vegetáriánus étel, és a rendezők abban reménykednek, hogy az alkalomra komponált új vegán ételeik is sikert aratnak. Ducasse mellett két másik mesterszakácsot választottak a menük összeállítására, azok felváltva irányítják a konyhákat, és gondoskodnak a legújabb, egészséges és erőt adó, összetett, fúziós táplálékok kiválasztásáról. Lesz két, kifejezetten a francia konyhát tükröző éttermi rész is, az ország minden tájának különlegességeiből összeállított választékkal, de az is „diétás” alapon: nem kínálnak sem tatárbifszteket, sem véres hurkát, vagy töltött káposztát. És nem lesznek ott persze a híres francia borok sem, szigorú alkoholtilalom érvényes.