Egyszerre két elnöke is lehet Georgiának
Miután a regnáló elnök, Szalome Zurabisvili bejelentette, hogy az októberi parlamenti választást a kormányzó Georgiai Álom elcsalta, ezért nem legitim az általuk választott új elnök, Micheli Kavalasvili sem.
Az ellenzéki pártok is bejelentették, hogy ők sem fogadják el az új elnököt. Georgiában már több mint egy hónapja naponta demonstrálnak a kormány ellen, mert a tüntetők szerint elcsalták a választást, és felfüggesztették az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalásokat.
Vasárnap iktatják be Georgia új elnökét, az oroszbarát nézeteiről ismert egykori focistát, Micheli Kavalasvilit, akit még december 14-én választott meg a 300 tagú georgiai választási kollégium. Ez volt az első olyan elnökválasztás Georgiában, amikor a 2017-es alkotmány-kiegészítés szerint nem közvetlenül, a választók döntötték el, ki legyen az ország legfőbb közjogi méltósága, hanem a választási kollégium.
Minthogy a nyugati integrációt támogató ellenzéki pártok szerint az októberi parlamenti választást a 2012 óta hatalmon lévő, és kritikusai szerint autoriter hatalmat építő Georgiai Álom elcsalta, ezért képviselőik bojkottálták az elnökválasztást, és kijelentették, hogy továbbra is a 2018-ban megválasztott Szalome Zurabisvilit tartják legitim elnöknek, akinek december 29-én lejár hatéves mandátuma.
Zurabisvili kijelentette, hogy miután sem a parlamenti választásokat, sem az elnökválasztást nem tekinti hitelesnek, nem fogja elhagyni az elnöki rezidenciát, amíg nem tartanak egy új, tisztességes választást.
Ám a kormányzó Grúz Álom miniszterelnöke bejelentette, hogy amennyiben a régi elnök nem távozik önszántából mandátuma lejárta után, akár börtönbe is zárhatják. Érdekesség, hogy Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatására nem az elnöki posztot átvenni szándékozó Kavalasvili kapott meghívást, hanem a 2018-ban megválasztott Zurabisvili - írja az Index.