Életeket mentene, ha nálunk is azonnal elkezdenék oltani a gyerekeket

NVZS 2021. november 3. 13:15 2021. nov. 3. 13:15

„Minél előbb el kellene kezdeni az 5-11 éves krónikus betegek oltását, ahogy azt a szlovákok már meg is tették” – mondja Falus Ferenc. A volt országos tiszti főorvos szerint ugyan a Pfizer gyerekeknek szánt vakcinája még nem kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét, „de miután egyes Covid-ellenes oltóanyagok hazai jóváhagyásával – igen ’bátran’ – nem vártuk meg az európai engedélyt, most miért ne tennénk meg egy olyan vakcina esetében, ami már nem is számít kísérleti oltóanyagnak”. Az USA-ban már ma megkezdődött a gyerekek oltása Pfizer-BionTech vakcinával, a szlovákok már pár hete oltanak.

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) tegnap zöld jelzést adott az 5-11 éves gyerekek koronavírus-elleni oltásának, miután az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) már korábban engedélyezte ezt. Ennek nyomán, azonnal meg is kezdődött a tömeges oltás. A Pfizer egy korábbi tájékoztatóján közzétett tanulmány szerint az általuk kifejlesztett oltás kisebb dózisai biztonságosak az 5 és 11 év közöttiek esetében, s csaknem 91 százalékban hatékonyak a tünetekkel járó betegségek megelőzésében – emlékeztetett az MTI jelentése.

Az amerikai engedély ugyan már megvan, de az európai még nem született meg, az EMA ugyanis nem hagyta jóvá. Ugyanakkor a napokban a szlovákok mégis elkezdték beoltani a gyerekeket. Mint az Új Szó a minap megírta: olyan krónikus betegségben szenvedő gyerekek kaphatják meg a vakcinát, akiknek állapotát jelentősen súlyosbíthatná a Covid19-fertőzés, esetleg a halálukat is okozhatná. A szlovák egészségügyi tárca közlése szerint az idegrendszeri betegségek, a krónikus tüdőbetegség, a súlyos immun-rendellenesség, a daganatos megbetegedések, a krónikus szívelégtelenség, a tüdőbetegség okozta magas vérnyomás, a súlyos vérszegénység vagy más súlyos betegségek jelenthetnek ilyen kockázati tényezőt. Az oltásról szakorvosnak kell döntenie. Olyan gyerekek törvényes képviselői is kérhetik egyébként a védőoltást, ahol a gyerekkel egy háztartásban élő, veszélyeztetett személyre komoly kockázatot jelentene a Covid19-fertőzés.

A szlovák példát követve, a magyar kormánynak is minél előbb be kellene szereznie ezt a vakcinát, ami a felnőtteknek kifejlesztett oltóanyag hatóanyagának harmadát tartalmazza” – hívta fel a figyelmet a korábbi országos tiszti főorvos, aki azt üzente az illetékeseknek, hogy ne várják meg a hazai engedély kiadásával az EMA jóváhagyását. Mint némileg szarkasztikusan feltette a kérdést: „ha egyes Covid-ellenes oltóanyagok hazai jóváhagyásával – igen ’bátran’ – nem várták meg az európai engedélyt, most miért várnak arra?”. (Mint emlékezetes, a kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik máig nem kapta meg az EMA engedélyét, ám ennek ellenére, milliókat oltottak be nálunk ezzel a két vakcinával. Az ECDC Európai Járványmegelőzési Központ adatai szerint az előbbiből 2,1, az utóbbiból 1,8 millió adagot használtak fel.)

A Pfizer-BionTech gyerekeknek szánt oltása nem kísérleti vakcina, teljes körű engedéllyel rendelkezik az USA-ban – hívta fel a figyelmet Falus doktor, hozzátéve: ugyanaz a hatóanyag van benne, mint a felnőtteknek készített oltásban, az eltérés a mennyiségében van, a gyerekekében ugyanis egyharmadnyi van csupán, az is elegendő a megfelelő immunválasz kiváltására. (A Pfizer egy korábbi tájékoztatóján közzétett tanulmány szerint az általuk kifejlesztett oltás kisebb dózisai biztonságosak az 5 és 11 év közöttiek esetében, s csaknem 91 százalékban hatékonyak a tünetekkel járó betegségek megelőzésében.) „Éppen ezért nálunk is szemrebbenés nélkül el lehetne már most kezdeni oltani a gyerekeket úgy, hogy 0,3 milliliter helyett 0,1 milliliter vakcinát adnának be nekik. Az oltás amúgy a felnőtteknél Magyarországon is széles körben alkalmazott, s nincs biztos tudomásunk arról, hogy igazoltan súlyos szövődményt okozott volna – emlékeztetett Falus Ferenc. (Az ECDC adatai szerint eddig 5,4 millió adagot adtak belőle be hazánkban.)

A szakember szerint tehát nálunk is minél előbb kellene oltani, amit az érintett gyerekek életének védelmén túl („egyre többen betegszenek meg súlyosan, s kerülnek intenzív osztályra”), az is indokol, hogy a járvány terjesztésében az oltatlan gyerekek játsszák a legnagyobb szerepet. Nem is lenne akkora tételről szó: ha négyezer ampullát rendelünk influenza elleni oltásból ezeknek a gyerekeknek, akkor feltételezhető, hogy nincsenek többen azok, akik számára fontos, akár életmentő is lenne, ha mielőbb megkapnák az oltást, mutatott rá Falus Ferenc.