Életveszélyes tárgyakkal van tele a Balaton, százszámra távolítják el
Folyamatos szolgálatot teljesítenek a Balaton vízfelületén a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület tagjai, amiben hat kishajó, három hajónak nem minősülő vízijármű, és egy önjáró úszó munkagép segíti őket, de folyamatos a fejlesztés. Az önkéntes tagok közül már tizenhatan megszerezték a kishajó vezetési képesítést, miközben rendszeresen látnak el közös szolgálatot a vízi rendőrök mellett a halőrökkel is. De ennél sokkal több feladatot végeznek a balatoni fürdőzők biztonságáért.
Tavaly májusban kaptuk meg a felhatalmazást a vízügyi hatóságtól, hogy eltávolítsuk az illegális és balesetveszélyes halász- és horgászkarókat, amelyek komoly veszélyt jelentenek a fürdőzőkre és a vízi közlekedésre. Sokan nem is gondolnák, milyen veszélyesek ezek a karók, amiket a horgászok fából vagy vasból készítenek, hogy a csónakjaikat ehhez köthessék ki, vagy horgászhelyeiket jelöljék meg. Ezek az anyagok idővel azonban elkorhadnak, elrozsdásodnak, és amikor a víz felszíne alá kerülnek, láthatatlanná válnak. Egy ilyen karó miatt néhány éve egy turista súlyos sérülést szenvedett, amikor egy vízibicikliről a Balatonba ugrott, és az éles csonk átszúrta. Ezek a veszélyek nem maradhatnak figyelmen kívül, ezért az elmúlt években nagy erőkkel dolgoztunk a karók eltávolításán. Tavaly például 456 darabot szedtünk ki a vízből csak a Vonyarcvashegy és Gyenesdiás közötti szakaszon – mondta el a Pénzcentrumnak Kerekes Péter, a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület elnöke, aki úgy véli, hogy az emberélet a legdrágább, ezért az élet- és balesetvédelem a legégetőbb feladatuk minden évben.
Felhívta a figyelmet a Szigliget és Balatongyörök közötti szakaszra: ez a legszembetűnőbb része a Balatonnak, ahol – az elnök megfogalmazása szerint – mintha karóerdőben járna az ember. Nagy sűrűségben rejtőzhetnek vízi karók Keszthely és Badacsony között is, de a tapasztalatok szerint a déli parton viszonylag kevés van. A Balatoni Szövetséggel és több településsel közösen dolgoznak azért, hogy minél kevesebb illegális akadály maradjon a tóban, és hogy mindenki – fürdőzők, vitorlázók, kajakosok, SUP-osok és horgászok egyaránt – nyugodtan élvezhesse a Balatont.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. július 12-i adása itt nézhető meg: