Európai hírszerző ügynökség létrehozására érkezett javaslat
Azért, hogy az Európai Unió felkészülhessen a háborúra és a válságra, létre kell hozni egy „teljes értékű, uniós szintű, együttműködő titkosszolgálatot” – javasolja a volt finn elnök. A hírszerzés egyébként nemzeti hatáskörbe tartozik, így a cél inkább az információ megosztás lenne.
Még márciusban kapott megbízást Niinistö az Európai Bizottság elnökétől. Niinistö tapasztalt politikus, több mint tíz éven át volt finn államfő, Ursula von der Leyen pedig arra kérte fel: tegyen előterjesztést a háborús és polgári védelmi felkészültség előmozdítására – emlékeztetett az Index által idézett Politico.
Sauli Niinistö úgy véli, hogy az EU saját hírszerző ügynöksége a tagországokat az információk megosztásával a fenyegetések, a szabotőrök és a külföldi ügynökök elleni harcban segítené.
A helyzetet maga az orosz elnök váltotta ki azzal, hogy háborút indított az unió keleti határán, ami után orosz kémek még a Bundestagba is beférkőztek. Mérlegelendő kérdés, hogy a nemzeti ügynökségek képesek-e előre jelezni és megakadályozni a rosszindulatú aktivitást és befolyást.
Niinistő, aki több mint tíz éven át Finnország államfője volt, olyan uniós szintű titkosszolgálat megalapítását javasolja, amely a stratégiai és műveleti feladatokat egyaránt el tudná látni. Ezzel egyidejűleg a kémelhárítás fokozását kezdeményezte az uniós intézményekben. Brüsszel a kémek egyik felkapott célpontja, több száz intézmény és diplomáciai képviselet található a városban.
A nyugati szövetségesek már most is megosztják a hírszerzési információkat. A Five Eyes, az Öt Szem hálózat összekapcsolja az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és az Egyesült Királyság ügynökségeit. Hasonló felépítést kezdeményez a javaslattevő az EU-n belül is.
Nemrégiben például az amerikai titkosszolgálat figyelmeztetése után csapott le a magyar terrorelhárítás fiatalokra, akik október 23-án akcióra készültek, és védett személyek ellen terveztek fegyveres támadást.
Kicsi azonban a valószínűsége, hogy az EU-n belül a közeljövőben létrejöhet egy ilyen Öt Szem hálózat. Von der Leyen szerint inkább az információk begyűjtésére és megosztására kell törekedni.
Felvetését Niinistö azzal egészítette ki, hogy az unióban „egymillió kiberbiztonsági szakértő hiányzik”, ezért szerinte a civileket is be kell vonni az informatikai hadviselésbe.