Ha eddig nem volt fontos a kormánynak az egészségügy, akkor ezután sem lesz az
Kell ennyi kórház? Mi a magánellátás szerepe? Hogyan lehet a fizetéseket normálisan, az egészségügyi dolgozókat pedig a rendszerben tartani? Mi lesz a háziorvosi rendszerrel, amikor már több mint egymillió magyarnak nincs háziorvosa? Ezekkel a kérdésekkel kellett volna foglalkozni, nem azzal hogy kinek van vagy nincs szakvizsgája – mondta a Takács-Kulja egészségügyi vitáról dr. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakmenedzser a KlikkTV Mélyvíz című műsorában.
Dr. Rékassy Balázs az egészségügy állapotáról elmondta, hogy élünk egy országban, ahol az egészségügyi rendszer vezetőjétől – egy államtitkártól vagy minisztertől – „azt se tudjuk, hogy merre van az előre”. Hogy várjuk el egy osztályvezető főorvostól, hogy vezesse az osztályt, ha nem mondja meg a kapitány, hogy merre is megy ez a hajó? Ez az egyik probléma: nem tudjuk, hogy mit akarunk.
A másik probléma – véli dr. Rékassy Balázs –, hogy kevés a pénz. Mondhatja azt a kormányzat képviselője, hogy többet költenek az egészségügyre, de rosszabb is a vásárlóértéke ennek a forintnak, másrészt, ha nemzetközi összehasonlításban nézzük, akkor minden ország a GDP-jéből legalább 7-8 százalékot költ az egészségügyre, ezzel szemben Magyarországon 5 alatt vagyunk. Másfajta összehasonlításban: Magyarország 1500 eurót költ az egészségügyre közkiadásból, az európai átlag – benne Bulgáriával és Romániával – 3300 euró.