A kód neve: NB.1.8.1
A világ több pontján, köztük Európában is terjed a koronavírus egy új változata, amelyet a szakértők „Nimbus-variáns” néven emlegetnek. Először Ázsiában, majd az Egyesült Államokban és mostanra már Európában is megjelent, a kód neve: NB.1.8.1. Az egyik legjellemzőbb panasz a „borotva-érzésként” leírt, szúró torokfájás, amely éles, nyeléskor jelentkező fájdalom, ami gyakran a torok hátsó részében jelentkezik. A többi gyakori tünet: fáradtság, kimerültség, hasmenés és emésztési panaszok, láz, izomfájdalom, köhögés, orrdugulás. Rusvai Miklós virológus a Hírklikknek megerősítette: jelenleg nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Nimbus súlyosabb szövődményeket okozna, mint az eddigi Omikron-alvariánsok.
A WHO eddigi értékelése alapján nincs ok pánikra. Ön is így látja?
A fertőzés tipikus tünete az éles torokfájás, de ez az egyetlen szembetűnő különbség a korábbi covidos megbetegedésekkel összevetve. Első megjelenését a déli féltekén tapasztalták, ahol most téli időjárás van, az onnan érkező hírek szerint sem nem rosszabb, sem nem jobb a betegség lefolyása, mint a korábbiak esetében volt.
A hírek szerint már kering Ázsiában, sőt, Európában is megjelent. Szokatlan az időpont.
Ez így van, ilyenkor nyáron ezeket a tüneteket nem szoktuk a Covid számlájára írni, mert a torokfájásnak, a náthaszerű köhögésnek, tüsszögésnek, fejfájásnak, kisebb hőemelkedésnek számtalan egyéb oka is lehet. Van, akinél így jelentkezik a nyári allergia. Enyhe eltérések mindig lehetnek a tünetekben, hiszen ahányan vagyunk, annyi féle módon reagálunk a vírusok vagy pusztán csak a baktériumok támadására. Ezt nagyon erőteljesen befolyásolják az úgynevezett hajlamosító tényezők, hogy éppen milyen körülmények között ért valakit a fertőzés, az immunrendszere jobban, vagy kevésbé működik. Netán sok fagylaltot evett, hideg sört ivott, a légkondicionáló túl hidegre volt állítva… Mindezek adott esetben fokozhatják magát a fertőzés veszélyét, súlyosbíthatják a tüneteket is.
Van erre valami gyógyszer? Ha valaki ilyen helyzetbe kerül, mit tehet? A „régi” Covid medicinák használnak?
Nem javaslom, hogy bármit elkezdjen „bekapkodni”, aki a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja magán. A fáradtságnak, a kimerültségnek, a hasmenésnek, az emésztési panaszoknak, a láznak, az izomfájdalomnak, a köhögésnek, az orrdugulásnak megannyi más kiváltó oka is lehet, nem kell mindjárt pánikba esni. Azok a tabletták, amelyekben kezdetben csodaszerként hittek az első időben a Covid-19 gyógyítására, azok se voltak jók, azok is inkább csak látszateredményeket hoztak. A Covidnál is, az influenzánál is, bármilyen vírusos fertőzésnél, sajnos az egyetlen módszer: maradj otthon, hogy ne terjeszd a fertőzést! A másik az ágynyugalom, a szobában legyen viszonylag egyenletes hőmérséklet, kapcsoljuk ki a légkondit, még akkor is, ha a mostanihoz hasonló extrém meleg a kinti hőmérséklet. Kicsit talán melegünk lesz, de akkor is próbáljuk elviselni két-három napig. Igyunk sok folyadékot, együnk vitamindús, könnyű ételeket. Ennyi. Három nap alatt túl leszünk rajta.
Ha mégsem? Nem lesz szükség újabb vakcinázós kampányokra?
A vakcinázás folyamatosan szóba kerül, de csak azokban az esetekben ajánlják az orvosok, amikor nagyon súlyos tünetek jelentkeznek, vagy az a cél, hogy a beteg elkerülhesse a lélegeztető készüléket. A jelenleg rendelkezésre álló vakcinákat még az előző variációk elleni védekezésre dolgozták ki, bár nincs olyan lényeges különbség az új, Nimbus néven futó változat, és a korábbiak között, hogy szükség esetén ne lehetne alkalmazni azokat is. Mára megtanultuk, hogy a vakcinák a fertőzéstől nem védenek, csak bizonyos esetekben, amikor valakinek az immunrendszere az átlagosnál rosszabb állapotban van, de akkor is csak többé-kevésbé. Kizárólag a nagyon súlyos szövődményektől óvják meg az embert.
Mennyi az esélye, hogy ezekben a hetekben, a nyári hónapokban, kialakulhat egy ilyen járvány?
Mint már említettem, a nyári meghűléses betegségeket nem szabad összekeverni a vírusfertőzésekkel. Szórványosan lehet, hogy egy-egy nyári megfázásnál is kimutatják majd a vírust, mint ahogy minden évben van erre példa, de a háziorvosok nagy biztonsággal meg tudják különböztetni a kétféle betegség tüneteit. Az őszi évadban, iskolakezdés után szokott jobban felerősödni a vírusos megbetegedések esélye, akkor van az éppen aktuális Covid-fertőzések ideje is. Nem lehet kizárni, hogy akkoriban már nálunk is kimutatják majd a Nimbust, de ismereteim szerint, nálunk egyelőre sehol nem találkoztak a jelenlétével.