Horgonyhatás és a készlethiány

Vinkovits Ágnes 2022. február 2. 19:52 2022. feb. 2. 19:52

A nagy áruházláncok az elmúlt napokban sorra jelentik be: korlátozzák az egyszerre megvásárolható mennyiséget az árstopban érintett termékekből. Tegnap óta például cukorból és lisztből 10-10 kilót, tejből 12 litert lehet egyszerre megvásárolni a Lidl-ben. Az Auchanban sertéslapockából 12 kilót, tejből és étolajból 12-12 litert lehet egyszerre elhozni. Mindezt az elővigyázatossággal indokolják a kereskedők: szeretnék, hogy a jövőben is mindenki a megszokottak szerint juthasson a szükséges termékekhez – olvasható például a Spar közleményében.

A kristálycukrot, a búzafinomlisztet, a napraforgó-étolajat, a sertéscombot, a csirkemellet, a csirkefarhátat és a 2,8 százalékos UHT tehéntejet a boltok kedd óta kötelesek a tavaly október 15-i áron kínálni. Az erről szóló kormányrendelet azt is kiköti, hogy a kereskedőknek legalább az ilyenkor szokásos mennyiséget készleten kell tartaniuk. 

A nagy áruházláncokban bevezetett mennyiségstop a készlethiány elkerülését célozza – mondta Vámos György, a Kereskedők Országos Szövetségének Főtitkára a Hirklikknek. 

Ezzel szemben, dr. Pirger Tamás, a Soproni Egyetem adjunktusa és dr. habil Paár Dávid, az egyetem docense úgy látja, más is húzódhat az áruházláncok lépésének háttérben: elemzésük szerint a mennyiségstop valójában inkább egy ügyes marketingfogás lehet, mintsem a készlethiányra való felkészülés. 

A kutatók egy pszichológiai jelenségre hivatkoznak, az úgynevezett horgonyzási hatásra, amely szerint döntéseink során hajlamosak vagyunk akár teljesen irreleváns tényezőket is figyelembe venni, és azoknál lehorgonyozni. A mennyiségstop esetében, tehát az ember hiába nem venne egyszerre 12 kilónál több sertéshúst, a döntéshozatal során mégis bekalkulálja a – számára egyébként lényegtelen – limitet, és végül mégis többet vesz a termékből, mint amennyire amúgy szüksége lenne. 

„Ez ízléstelen lépés volna az áruházláncok részéről” – reagált a kutatók véleményére Vámos György. Ő inkább azt valószínűsíti, hogy a boltok csupán elővigyázatosak. „Itt pusztán arról van szó, hogy ha hirtelen egy nap valaki kétszer annyi tejet szeretne vásárolni, akkor a sorban mögötte állónak is jusson.”