Így (mély) repülünk mi – ismét zsugorodott a gazdaság
Orbán Viktor is tisztában van a súlyos problémákkal, de számára fontosabb, hogy növelje a mozgásterét, s a jelenlegi félautokráciából teljes autokráciát hozzon az idén létre Magyarországon – mondta Katona Tamás. Szerinte ez a miniszterelnöknek fontosabb, mint a magyar gazdaság helyzete, így az idén talán végül egyessel kezdődik majd a gazdasági növekedés. Az év rosszul indult: az előző év azonos időszakához képest, ismét zsugorodott a GDP, ezúttal 0,4 százalékkal. S a kilátások is nagyon borúsak, a korábbi pénzügyi államtitkár, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke szerint jövőre még sokkal súlyosabb helyzetben leszünk, mint vagyunk az idén. „Romló pályán vagyunk, egy lefelé menő spirálon mozgunk, amit a kormány képtelen és nem is akar megváltoztatni” – mutatott rá, hozzátéve: „a fordulathoz rendszerváltás kellene, amire az idén nincs esély”
Katona Tamás
A Központi Statisztikai Hivatal ma tette közzé a 2025 I. negyedévi gazdasági teljesítmény első becsült adatát, ami meglepte a piacokat. Magyarország bruttó hazai termékének volumene ugyanis 2025 I. negyedévében a nyers számok szerint szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakát. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal mérséklődött. Az első becslése nem szokott részleteket és részletesebb indoklást tartalmazni – ezúttal is csak annyit jegyez meg a jelentés, hogy a GDP-t pozitívan befolyásolta a szolgáltatások együttes teljesítménye, miközben az ipar és az építőipar fékezte.
Forrás: KSH
A Portfolio elemzői konszenzusa 0,2 százalékos növekedést várt, igaz, látva mondjuk a korábbi ipari és építőipari adatokat, azt lehetett tudni, hogy az Orbán Viktor által bedobott „repülőrajt” nem válik valóra. Az tehát kellemetlen meglepetés, hogy mind éves, mind negyedéves összehasonlításban ismét zsugorodott a magyar gazdaság az első negyedévben. Az pedig egészen rémisztő, hogy az utóbbi 6 negyedévből 4-ben visszaesést rögzített a statisztika. És jönnek a választások, aminek – látjuk – mindent alárendel a kormány. Mi lesz ebből? Katona Tamás kérdeztük.
Némi meglepetést okozott az adat, a magam részéről is stagnálásra számítottam az eddigi adatok alapján – reagált a korábbi pénzügyi államtitkár, hozzátéve: igaz, az kétségtelen, hogy a márciusi adatokat csak kis részben ismerjük.
„Ugyanakkor a gazdaság további csökkenése nagy meglepetést semmiképpen sem okozott, miután a gazdaság struktúrája nem javult, a gazdaságpolitika ugyanolyan dilettáns, mint eddig volt” – szögezte le. Olyan mértékben megnyilvánul most már például a kitettség a járműipartól és az akkumulátorgyártástól, amit nem szabadna megengedni – szögezte le, megjegyezve, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azzal dicsekedett nem is olyan régen, hogy Magyarország ma már a világ negyedik legnagyobb akkumulátorgyártó hatalma, s nemsokára a másodikok leszünk –„ám amikor egy tízmilliós ország ilyen mértékben épít egy ipari alágazatra, az olyan, mint amikor egy nagybefektető egy kis vállalat részvényeibe viszi közel a teljes vagyonát – ami teljes szakszerűtlenség”.
Benne van mindebben az is, hogy a 2022-es a választás előtt olyan mértékben lerontotta a kormány az államháztartás helyzetét, hogy hiába próbálta meg többszörös megszorításokkal visszaszerezni, nem sikerült. Ráadásul rászabadította az inflációt a gazdaságra, amit nagyon nehéz korrigálni – mutatott rá. A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a héten – nagyon helyesen – 6,5 százalékon tartotta az alapkamatot, Varga Mihály jegybankelnök pedig közölte, hogy az idén nem lehet csökkenésre számítani – emlékeztetett. Pedig tudjuk, hogy az alapkamat befolyásolja a gazdasági növekedés kilátásait, de Varga sem tehet mást, mert olyan mértékű a gazdaságpolitika hiteltelensége, hogy ha hozzányúlnának az alapkamathoz, akkor megint elszállna a forint. „A kormány olyan csapdahelyzetben van, amiből nem tud kitörni” – állapította meg.
„A fordulathoz rendszerváltás kellene, amire az idén nincs esély” – reagált a lehetséges fordulatot, annak feltételeit firtató kérdésünkre Katona Tamás. Arra pedig, hogy mire számít az év hátralévő részében, azt fejtegette, hogy ha lesz egyáltalán valamilyen növekedés, az nagyon szerény lesz csupán. Pedig emlékszünk, hogy tavaly 4 százalékos növekedésről beszélt a kormány, aminek még a felét sem sikerült megvalósítani – most pedig 3,4 százalékos GDP-bővülést vizionál a költségvetés...
Forrás: KSH
„Persze még a beígért repülőrajt sem jött be, sőt, szerencsés esetben az idén talán 1-sel fog kezdődni a növekedés” – prognosztizálta, hozzátéve: erre még van némi esély, hiszen csak április végét írjuk. Ahhoz azonban, hogy legalább ez megvalósuljon, változásra lenne szükség, de a kormány nem tud mit tenni például a beruházások terén sem, az uniós források elapadtak. A közgazdász társadalom már régóta látja, de most már talán mindenki, hogy a magyar gazdaság nem tud meglenni uniós források nélkül, ám a kormány nem hajlandó lépéseket tenni ennek érdekében – fejtegette. Ezt megfejeli az, hogy tovább ront is a helyzetünkön a Trump-féle őrültség, hiszen a vámunió miatt teljesen kizárt, hogy – a gazdaságnál maradva – Magyarország egy olyan vámkedvezményt kapjon, amit az Európai Unió nem. S – jegyezte meg – ebben a negyedévi adatban még nem is szerepel ennek trumpi vámpolitikának a hatása, legfeljebb nagyon csekély mértékben, a kilátások miatt, ám a második negyedévben már nem fogjuk megúszni. „Ezt persze Orbán Viktor is tudja, de számára fontosabb, hogy a trumpi politika növeli a mozgásterét abban, hogy a jelenlegi félautokráciából teljes autokráciát hozzon az idén létre Magyarországon – ez neki fontosabb, mint a magyar gazdaság helyzete” – szögezte le.
Nem szólva arról, hogy választási év lévén, komoly osztogatás indult – igaz, egy része ígérvény, de nem mind az – vetettük közbe. Osztogatás természetesen egészen biztosan van és lesz, még ha óvatosan is bánnak most ezzel, s inkább a jövőre nézve ígérgetnek. Orbán azt mérlegeli, hogyan lehet a legnagyobb hasznot kiszedni az egyes lépésekből hatalomtechnikai szempontból, nem véletlen, hogy az ígéretek vannak túlsúlyban, mert arra koncentrálnak, hogy például az anyák kedvezményét növeljék – fejtegette megjegyezve: „a teljes adómentességet ígérik örök életre plusz 10 évre – láthatóan óvatosan ugyan, de lopkodnak az ellenzéki pártok ötleteiből”. Katona számít további hasonló intézkedésekre is. „Ezért is mondom, hogy sokkal súlyosabb helyzetben leszünk jövőre, mint az idén. Romló pályán vagyunk, egy lefelé menő spirálon mozgunk, amit a kormány képtelen és nem is akar megváltoztatni”.