Kinek a felelőssége, hogy nem születik meg minden vágyott lombikbaba?
Gond van a hazai lombikbébi programmal, legalábbis, amióta állami kézbe került - derült ki abból a napokban napvilágot látott nyílt levélből is, amelyet dr. Kaáli Nagy Géza, a Kaáli Intézet alapítója küldött a hazai meddőségi kezelésekért felelős dr. Vesztergom Dórának. Eközben az Észak-budai Szent János Centrumkórház Budai Meddőségi Centrumában (BMC) 2023 december végétől több, mint egymilliárd forintos átalakítás kezdődött. Emiatt négy hónapja szünetel a teljes körű lombikeljárás. És arról se feledkezzünk el, hogy már öt éve nyomoznak a Versys meddőségi klinika ügyében, szervkereskedelem gyanúja miatt, ami vélhetően szintén kapcsolódik Vesztergomhoz. Erről beszélgettünk dr. Szelényi Zoltán, traumatológus-sebész orvossal, a szocialista párt egészségügyi kabinetjének vezetőjével.
Ahogy arról a Hírklikk is beszámolt a kormány 2019-ben kezdte meg a meddőségi ellátás totális átszervezését és az állami milliárdok területre irányítását, összhangban a termékenységi ráta növelésének kiemelt kormányzati céljával. Így 2022. június 1-től Magyarországon csak és kizárólag állami intézetekben lehet lombikbébi kezelésben részt venni. Úgy látszik azonban a Humán Reprodukciós Nemzeti Program nem hozza a várt eredményeket, ami arra sarkallta Kaáli Nagy Gézát az elsőként államosított Kaáli Intézet alapítóját, hogy nyílt levélben forduljon Vesztergom Dórához, a Humánreprodukciós Igazgatóság vezetőjéhez.
Szelényi Zoltán lapunknak elmondta, Kaáli professzor magas színvonalú, nagy hatékonysággal működő klinikák hálózatát hozta létre. Ráadásul a kezelések jelentős része OEP finanszírozott volt. „Őszintén szólva, nem csodálkozom a felháborodásán” – jelentette ki az MSZP egészségügyi szakembere.
Kaáli Nagy Géza Vesztergom Dórának írt levelét azzal indokolta, hogy olyan történelmi mélypontra zuhant hazánk demográfiai statisztikája, hogy napjainkban valóban minden egyes gyermek megszületése rendkívüli jelentőségű. Ezért azt kérte a kormány „Főlombikosától", hogy – ahogy már Kaáli 2017-ben javasolta – töröljék el a gyermekek ezreinek megszületését akadályozó teljesítmény volumenkorlátot a lombikbébi-kezelések esetén. Szerinte ugyanis egy ilyen döntés eredményeként az OEP elemzése szerint a lombikbébi-módszerrel született gyermekek száma az évenkénti 2.000-ről 3500-ra emelkedne. „Ha a javasolt intézkedések már akkor bevezetésre kerültek volna, ma hazánkban 10 000 gyermekkel több élne" – állapította meg a professzor, aki nem igazán értette, hogy a korlátlan, bőkezű finanszírozás mellett négy és fél év alatt miért nem duplázták meg a kezelések és a megszületett gyermekek számát. A kért feltételeket a kormány teljesítette, a lombikbébi-kezelések mégsem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Ott vagyunk, ahol az állami monopolhelyzet előtt voltunk, csak most a „meddőségi szektor fejlesztés" a magyarázat arra, hogy miért nem született meg több ezer vágyott gyermek, szöges ellentétben a kormány nemzetstratégiai elvárásaival.
Az igaz, hogy már van „főlombikos”, de ahogy az állam kisajátította a meddőségi klinikákat, azért működik kevésbé hatékonyan, mert igazán nincs gazdája a lombik-programnak. Ugyanis az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFÖ) nem jelölt ki megfelelő szakmai és gazdasági vezetést. Bár az állam biztosítja a jó működés anyagi feltételeit, azért sem születik több lombikbaba, mert tudományosan alátámasztott, hogy a nők lombik-kezelése negyven év felett már igen csekély eredménnyel jár. Tehát ebben a korcsoportban már nem szabadna államilag finanszírozott reprodukciós kezeléseket végezni. Vagyis a fiatalabb korosztályra kellene fókuszálni. Emellett az ingyenessé tett kezelések iránt megnőtt a kereslet, azonban nem történt meg a szükséges kapacitásbővítés. Ezért itt is várólisták alakultak ki – magyarázta Szelényi Zoltán.
Ez is oka lehetett annak, hogy Kaáli nyílt levelében több olyan panaszt is felsorolt, ami arról szólt, hogy nem működnek a meddőségi klinikák: „Goromba recepciósok. Időpont nincs. Osztrák rendszámú Ferrari van. Nagykép van. Személyes megkeresésre sincs időpont. 2 év után megkérdeztem recepción kit kell lefizetni vagy megölni időpontért. Kék halál.... lefagytak. Átmentem Pozsonyba... Iscare... 4 nap múlva az első telefon után volt időpont!!!"
„LEHETETLEN fölhívni őket! Hónapok alatt 2x sikerült akkor azt mondták már nincs időpont. 08:01-kor! ma végre fölvették 08:00-kor, de azt mondta hívjam később mert nincs bent a kolléganő, aki időpontot ad és letette! 168 x hívtam őket csak ma!!! A hónapok alatt több ezerszer! Kiábrándító! Ezért fizetem a tb-t!”
A panaszokkal kapcsolatban Szelényi megjegyezte: természetesen rengeteg helyre lehet panaszt benyújtani az OKFŐ-től a Belügyminisztériumon keresztül a betegjogi képviselőig, akik minden panaszt érdemben kivizsgálnak.
A 444.hu számolt be arról, hogy a Versys meddőségi klinika egyik egykori embriológusa ad tanácsot a magyar lombikszektort 2022 óta felügyelő Vesztergom Dórának, aki egyébként Novák Katalin sógornője, és azután nevezték ki oda, hogy Novák államfő lett. Ebben az az érdekes, ha lehet ezt mondani, hogy a klinika ellen öt éve nyomoznak azzal a gyanúval, hogy pénzért megvették rászoruló nők petesejtjeit, amiket gazdag ügyfeleknek adtak el. Ez Magyarországon a jelenlegi szabályozás szerint szervkereskedelemnek számít.
Vesztergom Dóra neve akkor is előbukkant, amikor az Mfor cikkéből kiderült, hogy a János Kórházban mintegy 1 milliárd forintért újítják fel – 2023 decembere óta – az egyébként 2020-ban 1,6 milliárdért rekonstruált Budai Meddőségi Centrumot. Miközben Őrsi Gergely II. kerületi polgármester a 24.hu-nak azt nyilatkozta: „Nagyobb gondok vannak a János Kórházban, mint az épületek állapota”. A lap szerint az MSZP-s politikus január elején kért tájékoztatást az egészségügy irányítóitól, miután kiderült, hogy a kardiológia mellett a gasztroenterológia, az endokrinológia, az anyagcsereosztály, valamint a neurológia sem fogad II. kerületi betegeket. Ahogyan négy hónapja a meddőségi klinika sem működik, igaz, az most az újabb felújítás miatt.
Az egészségügyben a várólisták mindig súlyos problémát jelentenek, de a meddő párok esetében a késlekedés könnyen azt jelentheti, hogy a vágyott gyermekek sohasem fognak megszületni – tette hozzá Szelényi.
De akkor hogyan lehet az, hogy Vesztergom Dóra „vadonatúj klinikát épít” a düledező János Kórházban? Kérdésünkre politikus csak annyit mondott: „vagyunk egy páran, akik ezt kérdezik. A magyarázat valószínűleg az illető kolléga politikai beágyazottságában rejlik.”
A választ valószínű az előbb említett Mfor cikkben találjuk: azért kell újra felújítani a már sok pénzért rendbe hozott egészségügyi intézményt, hogy olyan luxusszintű változtatásokat eszközöljenek, amelyek kialakítása Novák Katalin volt államfő sógornőjéhez köthetőek, aki egyfajta mintaintézetet, egyben módszertani centrumot akar megvalósítani itt. Az pedig csak hab a tortán, ha a Kaáli professzor által javasolt kapacitás-bővítéseket majdnem öt éve bevezették volna, akkor ma több ezer gyermekkel több élne hazánkban. A Vesztergomnak írt nyílt levele szerint a javaslat „ma pedig nem csak aktuális, hanem megvalósítása a Te felelősséged.”