Kis hazugság, nagy hazugság – statisztika!
|
2020. május 8. 19:50
2020. máj. 8. 19:50
Tavaly áprilishoz viszonyítva, az üzemanyagok ára 22,7 százalékkal csökkent. Az élelmiszerek ára 8,7 százalékkal nőtt, 1,1 százalékponttal gyorsabban a márciusinál. A sertéshús ára 28,9, a párizsi, kolbász ára 22,3 százalékkal, a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 12,5 százalékkal emelkedett. Az idényáras élelmiszerek 15,1 százalékkal drágultak, miután a friss gyümölcsök ára 30,8 százalékkal emelkedett. A cukor ára 14,1 százalékkal lett magasabb. A szeszes italoké 3,4 százalékkal, a dohányáruk ára 11,1 százalékkal lett több. A szolgáltatásokért 3,0 százalékkal kellett többet fizetni, mint tavaly áprilisban, ami a márciusinál 0,8 százalékponttal mérsékeltebb éves áremelkedés a parkolási díjak megszüntetése jóvoltából, mert az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 21,4 százalékkal lett olcsóbb, miközben a szerencsejátékok ára 7,8, a lakbér pedig 5,6 százalékkal nőtt. A belföldi üdülés 7,0 százalékos áremelkedéssel szerepel a statisztikában, miközben gyakorlatilag nem létezett. A tartós fogyasztási cikkek és a ruházati termékek ára 0,1, illetve 0,2 százalékkal volt magasabb a tavaly áprilisinál.
Ha túl vannak a fenti számözön elolvasásán, akkor összegezzük ezt nyugdíjas szempontból:
- Csak annak az ára csökkent tavaly áprilishoz viszonyítva, ami a gépjárműhasználattal függ össze: üzemanyag (-22,7 százalék), és autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás (-21,4
- százalék). Az osztrák és svájci nyugdíjasokat ez a jelentős áresés bizonyára örömmel töltené el, de a hazai nyugdíjas gyalogosok és falun kerékpározók ebből semmi előnyt nem élveznek. Továbbra is kutyagolnak és tekerik a kétkerekűt, esetleg ingyen utaznak a tömegközlekedési járműveken.
- Az összes lényeges – napi fogyasztású – termék ára tovább nőtt. Az élelmiszerek összességében egy év alatt 8,7 százalékkal drágultak (sertéshús 28,9 százalék, friss gyümölcs 30,8, cukor 14,1 százalék), de még a cigi ára is 11,1 százalékkal emelkedett. Csóró nyugdíjas (főleg, ha füstöl is), ismét nagyon ráfázott.
- Ezek után, a Központi Statisztikai Hivatal „kimatekozta”, hogy 2020 április/2019. április vonatkozásában az infláció (pénzromlás) átlagos éves mértéke: 2,4 százalék. Ha ezt a számot sikerült most kihozni, akkor ne legyen kétségünk, hogy a remélt nyugdíj-kiegészítés (korrekció) időpontjára már nem is lesz infláció Magyarországon, és még az is lehet, hogy visszafizetjük a 2,8 százalékos januári nyugdíjemelést?! A viccet félretéve: komolyan tartok attól, hogy idén nem csak a nyugdíj-prémium kifizetés, hanem a nyugdíj-kiegészítés is elmarad, hiszen addig fognak bűvészkedni a számokkal, míg őszre ki nem kalkulálják a tervezett 2,8 százalékos pénzromlást. És akkor, coki!
A XX. század legkiemelkedőbb konzervatív politikusa (W. Churchill) állítólag azt vallotta: „Csak abban a statisztikában hiszek, amit én magam hamisítok.”
Ma van a Győzelem Napja. Na, nem a nyugdíjasoknak.