Közel félmilliárd forintért gondozzák a Puskás Aréna gyepét

HírKlikk 2023. szeptember 13. 08:10 2023. szept. 13. 08:10

Egyetlen cég jelentkezett a pályázatra, amelyet a Puskás Aréna pályakarbantására írtak ki.

Nemcsak a megépítése volt drága a 2019-ben a 190 milliárd forintért átadott Puskás Arénának, hanem a fenntartása is hatalmas összegeket emészt fel – derült ki az Átlátszónak az uniós közbeszerzési értesítőben nemrég megjelent adatok alapján készített összeállításából. Csak a stadion gyepének a karbantartási költsége emelkedett a két és félszeresére, a kezdeti 180 millióról 453 millióra kúszott azután, hogy a négy évvel ezelőtti nyitás utáni öt meccset követően, azonnal gyepcserére volt szükség.

A Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. közbeszerzési kiírása részben magyarázattal is szolgál, mert abban azt írták, hogy a stadion „játékfelülete kiemelkedő érték, a nemzeti stadion jellegéből adódóan jelkép, presztízs-értékeket hordoz”, és mindenkor a rangjához illő állapotban kell tartani. – A felhívásra ezúttal is, ahogy 2021-ben, mindössze egyetlen ajánlat érkezett a solymári székhelyű Garden Group Kft.-től. A 453 milliós keretszerződés egy évre szól, de kétszer meghosszabbítható újabb 12 hónappal, és a gyepgondozás mellett a cég feladata a mérkőzésekre a pálya és tartozékainak teljes előkészítése – írja az Átlátszó.

A cikk felsorolja, hogy a a stadionfenntartás egyéb területeire a NER-ben ismert és megbízások sokaságával ellátott cégekkel szerződtek. Megemlítik a 2021-ben kötött keretmegállapodást rendezvénytechnikai feladatokra a Visual Europe Production Kft.-vel nettó 540 millió forint értékben. A cég tulajdonosa a kormányzati reklámkampányokat levezénylő New Land Media Kft., ami pedig Balásy Gyuláé. Szintén 2021-ben írtak alá keretszerződést az aréna őrzésére: a megbízott a Fidesz kedvenc biztonsági cége, a Valton-Sec Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. lett 1,8 milliárd forintért.

A Puskás Arénát tavalyi rezsinövelés, és nyilvánvalóan az infláció hatása is sújtja, legalábbis erre utalnak a korábban megismert adatok is: míg a fűtés 2020-ban és 2021-ben éves szinten 92-90 millió forintba került, a rendelkezésre áll 2022. július végén, tehát tavaly félévkor már 62 millió forintba került, s a villamosenergia ára is közelítette a 600 milliót.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom