Külföldi egyetem: kitörési lehetőség vagy menekülés

Somfai Péter 2025. február 18. 07:00 2025. feb. 18. 07:00

Most hozták nyilvánosságra, az Európai Unióban 2022-ben 364 ezer diák tanult külföldi egyetemen, ez az összes felsőfokú képzésben résztvevő hallgatók csaknem 9 százaléka. „A külföldi egyetemeken való továbbtanulás nem csupán a módosabb társadalmi rétegekbe születők kiváltsága, számos lehetőség adódik a magyar fiatalok számára. Ennek egyetlen titka van: időben el kell kezdeni készülni az egyetemi évekre” – mondta a Hírklikknek Nádas Rita, az Engame Akadémia oktatási igazgatója. Arról is beszámolt, hogy a legkedveltebb országok között Spanyolország áll az élen, az Egyesült Királyság a második. A legszívesebben a francia diákok tanulnak külföldön: 2022-ben 180 ezren vettek részt a mobilitási programban, ők adták a diákok csaknem felét. A franciákat a német és az olasz diákok követik 14, illetve 13 százalékkal.

A külföldi tanulási lehetőségek beszűkültek. Az Erasmusból kizárták az alapítványi intézmények hallgatóit, a Pannónia Ösztöndíjprogram szűkös, akik mégis a külföldi tanulást választanák, azok szüleinek mélyen be kell nyúlniuk a zsebükbe…   

Nem feltétlenül. Ez az egyik legnagyobb tévhit, ami a külföldi továbbtanulással kapcsolatos. Nagyon eltérő a külföldi továbbtanulás költsége, attól függően, mi érdekli a diákokat és hogy ki, hova jelentkezik. Nincs standard tandíj vagy felvételi eljárás. Az EU állampolgáraként a magyar diákok nagyon sok kedvezményben részesülnek az unióban működő egyetemek tandíjából, sőt, vannak olyan országok, ahol teljesen ingyenesen lehet továbbtanulni. Olyan országok is vannak, amelyek ugyan nem ingyenesek, de az EU-s diákok tandíja sokkal alacsonyabb, mint itthon egy fizetős szak, mondjuk a Corvinuson. 

Milyen szempontok szerint döntenek a családok, amikor külföldi egyetemet keresnek a csemetéik számára?

A magyar családoknál általában nagyon fontos szempont a tandíj és a megélhetési költség. A jelentkezők többsége középosztálybeli családból származik, nem fog tudni nagyon sok pénzt kifizetni, legalábbis alapképzésre biztosan nem. Általában ez az első szűrő, amivel számolnak. A másik a kiválasztott intézményben folyó oktatás színvonala. A jelentkezők nem szeretnének bármilyen egyetemre elmenni csak azért, mert az külföldön van, hiszen Magyarországon is vannak magas színvonalú egyetemi képzések. A harmadik szempont, hogy angol nyelven folyjon az oktatás. Ezek az elvárások eléggé behatárolják a családok döntését. 

A napokban megjelent egy 2022-es kimutatás az európai diákok mobilitási tendenciáiról. Melyek a legkedveltebb országok a magyarok számára?    

Régen, a Brexit előtt, az abszolút számokat illetően is az Egyesült Királyság, és azon belül Skócia és Anglia vezette a listát. A Brexit óta a szigetországban nagyon-nagyon drága lett a képzés, nincs már kedvezményes diákhitel az unióból érkező hallgatóknak, ezért a holland egyetemek lettek az abszolút favoritok az angol nyelvű alapszakok körében. A németül tudó diákok Ausztriába és Németországba mennek, de a népszerűségi lista élén van még Írország és Dánia is. Ezekben az országokban vannak azok a szakok, ahol nagyon sokféle területen folyik magas szinten angol nyelvű, megfizethető, vagy akár ingyenes képzés is.

A francia diákok külföldet választják, az európai hallgatók között Spanyolország a népszerű…

A magyarok körében Franciaország és Spanyolország eléggé hátul van a listán. Főleg azért, mert azokban az országokban nem nagyon vannak angol nyelvű alapszakok. Inkább a „folytatásban”, a mesterképzésen válnak keresettebbé. Ez egyébként Ausztriára és Németországra is igaz. Spanyolország iránt azok a diákok érdeklődnek, akik a meghirdetett induló angol alapszak mellett nem jönnek zavarba, ha az oktatók spanyolra váltanak. Tapasztalataink szerint nem lehet mindig megbízni a spanyol egyetem előzetes tájékoztatójában, korántsem biztos, hogy végig angol nyelvű lesz a választott szak. Ezért az ottani egyetemek leginkább angol-spanyol kétnyelvű szakokat hirdetnek, és ez azért eléggé beszűkíti a magyar diákok lehetőségeit. Viszonylag kevesen vannak, akik a középiskolában az angol mellett spanyolul is tanulnak. Előszeretettel ők keresik ezeket az ibériai lehetőségeket. Amúgy is nagyon jó, ha a jelentkezők több európai nyelvet beszélnek, ez kiszélesíti a választási lehetőségeket. 

Eddig még nem említette Olaszországot. A nyelvi problémák miatt?

Részben igen. Olaszországban szintén nagyon kevés angol nyelvű alapszak van. Kevesen tudják azonban, hogy Itáliában több egyetemen van angol nyelvű orvosképzés is, méghozzá elérhető áron. Csak megemlíteném: az orvosképzés az, ahol Európában nagyon ritka a megfizethető angol nyelvű oktatás! Tavaly mindössze öt magyar diák kapott felvételi ajánlatot a milánói Bocconi Egyetemtől a tanulmányai folytatására. Ez egy nagyon drága európai magánegyetem, amelynek több szakát is a világ első 16 helyére sorolja a QS rangsor. Elég nehéz oda bejutni, de akinek sikerül, biztos a későbbi karrierje.  

Dél-Európa nem szerepel a listákon? 

Mi egy kizárólag nemzetközi iskoláknak elérhető adatbázisból dolgozunk, amelyben minden angol nyelvű szak szerepel, és amelyben bizonyos nemzetközi szempontok szerint rangsorolják az egyetemeket. Görögország vagy Ciprus felsőoktatási intézményei nem igazán rúgnak labdába a magyar diákok körében. Az egyik népszerű dél-európai ország, ahol ingyenes, vagy közel ingyenesen elérhető angol nyelvű szakok vannak, Málta. Egyetlen állami tudományegyetem működik, mindenféle szakkal, ahol például orvosképzéssel is foglalkoznak.

Amikor a szülők elengedik külföldre tanulni a gyereküket, mennyire számíthatnak arra, hogy a diploma megszerzése után hazajönnek?

Ez nagyon fontos kérdés. Az egyetemi évek alatt nem csak barátságok, szerelmek is szövődnek, az egyetemi gyakornoki képzések a legjobb diákoknak a végzéshez közeledve akár állást is ajánlanak. Mindez befolyásolja a későbbi döntést. Ezzel számolni kell. 2017-ben már készítettünk erről egy felmérést, akkor a látókörünkbe került, külföldön tanulók 40 százaléka mondta, hogy egyszer majd szeretne visszatérni, feltéve, ha a végzettségének megfelelő jó állást is kínálnak a számukra. Azon is múlik, milyen erős érzelmi kötelékek fűződnek az itthoni családhoz, a régi barátokhoz, életkörülményekhez. Most egy újabb felmérést készítünk, tavaszra lesz meg az eredménye.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 8-i adása itt nézhető meg: