Különös indokkal magyarázza a belügy, miért szűnt meg a sürgősségi ügyelet Kazincbarcikán
A kormány szerint jobban járnak a súlyos betegek Kazincbarcikán és vonzáskörzetében, ha ügyeleti időben legalább 30 kilométerrel messzebbre viszi őket a mentő – olvasható abban a válaszban, amelyet a Belügyminisztérium adott Komjáthi Imre, az MSZP elnöke írásbeli kérdésére.
Komjáthi kérdésében arra volt kíváncsi, miért szüntették meg az ellátást, és hogyan gondoskodik a kormány arról, hogy a súlyos állapotban lévő betegek időben megfelelő segítséget kapjanak. A Belügyminisztérium válasza szerint senki nem marad ellátatlanul: munkaidőben a kazincbarcikai kórház belgyógyászati ambulanciája fogadja a betegeket, ügyeleti időben pedig a mentők a megyei központba, Miskolcra szállítják őket. A tárca szerint ez növeli a biztonságot, mert a legsúlyosabb esetek jobb esélyt kapnak, ha azonnal a magasabb szintű osztályra kerülnek – olvasható az MSZP honlapján.
A helyieknek azonban ez továbbra is azt jelenti, hogy az ügyeleti sürgősségi ellátás megszűnt Kazincbarcikán. Komjáthi Imre szerint a kormány nemcsak elvette a helyiek biztonságát, de még arra a kérdésre sem adott egyenes választ, hogy mikor állítják helyre az ügyeleti sürgősségit.
Az MSZP elnöke szerint a kormány érvelése nem állja meg a helyét. Ha napközben képesek sürgős eseteket ellátni Kazincbarcikán, akkor érthetetlen, miért nem tudják ezt megtenni este vagy hétvégén is. Egy szívinfarktus vagy stroke nem válogat időpontot: minden perc késlekedés rontja a túlélési esélyeket. Józan paraszti ésszel nézve, ez nem erősíti, hanem gyengíti a helyiek biztonságát, hiszen az életveszélyben lévő betegeknek plusz félórás mentőútat kell kibírniuk, mintha a kazincbarcikai kórházba vinnék őket.
Kazincbarcika nincs egyedül. Az elmúlt években országszerte szaporodtak azok az esetek, amikor szakemberhiány vagy kormányzati döntés miatt ideiglenesen – sokszor hónapokra – megszűnt a sürgősségi ellátás. Egy országos adat szerint például 78 alkalommal állt le sürgősségi osztály, legtöbbször orvoshiány miatt. Stroke-ellátásnál 2020 óta 167 leállást jegyeztek fel. Orosházán a hétvégi traumatológiai ügyeletet szüntették meg, a gyermekellátásban pedig több helyen előfordult, hogy életveszélyben lévő kisgyerek nem kaphatott helyben segítséget, mert már nem működött az osztály.
Komjáthi Imre kérdésében azt is felvetette: mikor lesz újra ügyeleti sürgősségi ellátás Kazincbarcikán? A kormány válasza erre kitérő volt: konkrét időpontot nem adtak, csak megismételték, hogy Miskolcon magasabb szintű ellátás érhető el. Ez azonban valójában burkolt elismerése annak, hogy a kazincbarcikai sürgősségi újraindítása nincs napirenden.
Az MSZP szerint a kormány politikai döntésekkel nem teheti kiszolgáltatottá a magyar embereket. Komjáthi Imre ezért követeli, hogy állítsák vissza a sürgősségi ellátást Kazincbarcikán, mert elfogadhatatlan, hogy a térség súlyos állapotban lévő betegeit ügyeleti időben Miskolcra kelljen szállítani. Emellett az orvos- és ápolóhiányt nem elodázni kell, hanem bérrendezéssel és munkakörülményeik javításával kezelni, mert enélkül újra és újra leállásokkal kell majd szembenézni.
A szocialisták hangsúlyozzák: az egészségügy nem lehet politikai alku tárgya. Ha a kormány képes milliárdos presztízsberuházásokat tervezni, akkor az emberek életét mentő sürgősségi osztályok működtetésére is kell, hogy jusson pénz.