Még egyszer a Lévai-botrányról: nem minden büntetendő, ami sérti az igazságérzetünket és a jó erkölcsöt
A választási botrányba keveredett XVIII. kerületi fideszes politikust jogilag nemigen lehet felelősségre vonni – állapította meg Magyar György, aki a blogjában paragrafusokra hivatkozva bizonyítja kijelentését. „Tudomásul kell venni, hogy nem minden olyan cselekmény büntetendő, ami az igazságérzetünket vagy a jó erkölcsöt sérti, mert a jog csupán az erkölcs minimuma” – tette hozzá. A főváros XVIII. kerületében történt cselekményért a Fidesz azóta a pártból kilépett politikusát nagy valószínűséggel nem lehet felelősségre vonni azért, mert jó előre – és meglehetősen durva módon – akart beavatkozni a jövő évi önkormányzati választás kimenetelébe.
Nagy port kavart a napokban, hogy a Fidesz XVIII. kerületi önkormányzati képviselője megpróbálta rávenni a Magyar Kétfarkú Kutya Párt politikusát, hogy induljon el polgármesterjelöltként a jövő évi önkormányzati választáson. Lévai István szerint az MKKP-s jelölt indulásával csökkennének a jelenlegi polgármester, a DK-s Szaniszló Sándor esélyei, és akkor ő lehetne a kerület vezetője. A Fidesz választókerületi elnöke még ötmillió forintot is felajánlott az MKKP-s Aleva Mártának, aki azonban csak azért találkozott vele, hogy hangfelvételt készítsen a beszélgetésekről, amelyeket aztán elküldött a Válasz Online portálnak – vázolta a történteket a Magyar Ügyvéd Blog minapi bejegyzése.
Erről meg is jelent a napokban egy terjedelmes írás, és azóta is vita folyik arról, milyen büntetést érdemel Lévai a próbálkozásáért. A politikai konzekvenciákat a Fidesz levonta, és megszabadult a párt számára kínos tagjától. Igaz, ezt a tény bejelentésén túl nem kommentálták, miközben az eset rendszerszintű problémára utal: a NER a választójogi törvények sorozatos módosításával – például kamupártok létesítésének ösztönzésével – mindent megtett azért, hogy az ellenzék megosztásával megőrizze a hatalmát. Ennyire kínos helyzetbe azonban még bizonyíthatóan talán soha nem keveredtek – állapította meg az ügyvéd.
Született feljelentés (Hartaházi Miklós, a Jobbik-Konzervatívok XVIII. kerületi elnöke tette) a választás rendje elleni bűncselekmény, vesztegetés és befolyással üzérkedés miatt, s több szakértői vélemény is napvilágot látott az ügyben. Például László Róbert, a Political Capital választási szakértője szerint bizonyosan nem törvényes, ami ott történt, és tisztázásra vár, hogy a cselekmény a büntetőjog kategóriájába tartozik-e. Tóth Zoltán egykori belügyi államtitkár, választási szakértő is azt gondolja, hogy ennek a cselekménynek lehet jogi következménye. Tóth Zoltán ugyanakkor jelezte azt is, hogy a szabályozás meglehetősen ellentmondásos – amivel Magyar György sem vitatkozik, hozzátéve azonban: az, hogy valakinek pénzt ajánlanak a bármilyen későbbi választáson való indulásért, önmagában nem feltétlenül jogsértő. A feljelentést – amelynek kapcsán a rendőrség feljelentés-kiegészítést rendelt el – a nyomozóhatóságnak kell majd elbírálnia. A Btk. szerint ugyanis: „aki a választási eljárásról szóló törvény (...) hatálya alá tartozó választás (...) során az arra jogosultat a választásban (...) akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, vagy anyagi juttatással befolyásolni törekszik, bűntettet követ el és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.
Csakhogy ez a rendelkezés a Btk. és a választási eljárási törvény együttes értelmezése alapján kifejezetten a választási időszakra vonatkozik – emlékeztet a blogbejegyzés. Most pedig nincs választási időszak, mi több, egyelőre azt sem tudhatjuk, a köztársasági elnök egyáltalán mikor tűzi ki a jövő évi európai parlamenti és önkormányzati választás napját, mert attól kezdve lépnek életbe az erre vonatkozó kivételes szabályok. „Így csak ismételni tudom: a jog csupán az erkölcs minimuma. Vagyis nem minden, ami megengedett, egyben tisztességes is.” Ezért az eset megítélését az olvasókra bízzuk. Bűncselekmény megvalósulásához azonban elengedhetetlen a tényállásszerűség, ami ebben az esetben szerintem hiányzik – szögezte le Magyar György ügyvéd.
(A Hírklikk többször is foglalkozott a botránnyal, a többi között megszólaltattuk Aleva Mártát, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) „passzivistáját” – ezt itt olvashatják. Véleménycikkünk pedig itt található)