Megállíthatatlanul drágulnak a garázsok
Jelentősen emelkedett a kiadó és eladó parkolóhelyek kínálata Magyarországon az utóbbi hónapokban. Budapesten az eladó garázsok átlagára 6,2 millió forintról 7,5 millióra nőtt, mindeközben a bérleti díjak változatlanok maradtak.
Minderről a Pénzcentrum közölt átfogó képet, ingatlanpiaci szakértőktől kapott információk alapján. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az adatbázisalapján erősödő kínálatról számolt be.
Mint elmondta, az eladó és kiadó garázsok kínálata egyaránt erősödött az elmúlt 12 hónapban. Tavaly augusztus elején még csak 760 eladó és 1570 kiadó garázshirdetésből válogathattak az érdeklődők, most viszont már 1800 eladó és 1900 kiadó garázs van az adatbázisukban. Ez 120 százalékos növekedésnek felel meg az eladó kategóriában és 21 százalékos bővülés a kiadó garázsok esetében.
Az árak tekintetében már sokkal kisebb a változás az eladó és kiadó parkolók között. Budapesten például az eladó garázsok átlagára 6,2 millió forintról 7,5 millióra nőtt, miközben a kiadó garázsokat átlagos bérleti díja változatlanul havi 25 ezer forint maradt. A megyeszékhelyeken 7,2 millióról 7,5 millióra emelkedett a garázsok átlagára, a havi bérleti díj maradt átlagosan 25 ezer forint.
Magyarországon közel 4,1 millió autó volt forgalomban 2022 végén, ami 2 százalékos éves növekedést jelent – emlékeztet a cikk. Mindeközben az eladó és kiadó garázsokból 1-2 ezer darab érhető csak el egy-egy időpillanatban. Évente 3-4 ezer eladó és 4-5 ezer kiadó parkolót hirdetnek meg eladásra vagy bérlésre.
Hasonló trendekről számoltak be az Otthon Centrum szakértői is, akik szerint a vidéki és fővárosi garázspiac együtt mozgott az utóbbi években, és az árakban sem tapasztaltak olyan markáns különbséget, mint az ingatlanpiacon. A garázsárak dinamikusan emelkedtek, és úgy tűnik, ez a tendencia egyelőre az idén sem tört meg: a tavalyi 6,31 millió forintról idén 7,76 millióra emelkedett az országos átlagár, ami 23 százalékos növekedés. A kiadási árakban viszont nem tapasztaltak áremelkedést, idén országos átlagban 30 ezer forint. A vidéki városokban is ötmillió felett lehet garázst vásárolni, a nagyobb városok belvárosi részein inkább 6-8 millió az átlag, de a dupla garázsok árai, a fővárosi árakkal versenyeznek, ahol inkább 7-10 milliós vételi árak fordultak elő.
Ugyanakkor Budapest belvárosában a legmagasabbak, a bérleti díjak ezt jóval meghaladják. Például XIII. kerületben közel 10 millió forintot kérnek egy garázsért, míg a XIV. kerületben 8 millió, a III. kerületben 7 millió az átlag. Nem is elsősorban a kerületek között van markáns különbség, hanem a garázs méretében, illetve az elhelyezkedésben. De az sem mindegy, hogy fizető övezetben van a garázs vagy ott, ahol ingyenes a parkolás.
Balogh László az eladó garázsok árai kapcsán a budai és pesti belső kerületek árait nevezte a leghúzósabbnak a fővárosban. Ott minimum 10 millió forintot kell rászánni a vásárlásra. Az V. kerületi eladó parkolók idei átlagos ára ugyanakkor több mint 25 millió forintot tesz ki, de jelenleg nincs is ilyen eladó garázs a kínálatban. A vidéki nagyvárosok garázsárai közül Szombathely és Kecskemét emelkedik ki, ahol 9,3 és 10 millió forintért lehet vásárolni átlagosan, míg a legolcsóbb megyeszékhely Salgótarján, ahol az átlag a fenti értékek harmada, 2,8 millió forint.