Mellár Tamás: most nem pártokat kell építeni
A Párbeszéd-frakció „megmentője” szerint nem az a baj a pártokkal, hogy pártként funkcionálnak, hanem, hogy pártelitekké váltak. Ezért most nem új pártokat kell csinálni, és nem a pártoknak kell összefogni, hanem a pártok és a civil társadalom egymásra találására van szükség. Interjú.
Mit tart értéknek, amit köztudottan konzervatív emberként képviselni kíván egy baloldali frakcióban?
Azt gondolom, a Párbeszéd-frakció nem kifejezetten baloldali. Karácsony Gergely szociális társadalomról szokott beszélni, ez az én értelmezésemben nincs messze a szociális piacgazdaságtól, a skandináv jóléti modelltől. Mivel ez abszolút piacgazdasági alapelveken nyugszik, nem nevezném baloldalinak, inkább középutasnak mondanám.
És ha konkrét ügyekben gondolkozunk?
Nagyon fontos lenne visszaállítani a többkulcsos szja-rendszert, ez sokkal igazságosabb jövedelemelosztást jelentene. Az alacsony jövedelmeket sújtó áfát csökkenteni kellene, és a társasági adózást is kétkulcsossá kellene tenni, hogy arányosabb legyen a közterhek megoszlása.
A gazdasági kérdéseken kívül még mire helyezné a hangsúlyt a Párbeszéd-frakcióban?
Legfontosabb az oktatás, ami szintén nem bal- vagy jobboldali kérdés. Egyetemi tanárként látom, de igazából a vak is látja, hogy úgy rossz most ez a rendszer, ahogy van, teljesen át kéne alakítani. Természetesen a demokrácia visszaállítását, és a nemzeti intézmények (versenyhivatal, KSH, ÁSZ stb.) átlátható működésének visszaállítását, az állami szervek ellenőrzését sem téveszthetjük szem elől.
Attól azért gondolom ön sem tart, hogy sok javaslatukat fogja befogadni a Fidesz…
Nem, de be kell mutatni, milyen alternatívája lehet a Fidesz-kormányzásnak. Azért, hogy legközelebb ne az legyen, hogy egy program és elképzelés nélküli ellenzék áll szemben Orbán Viktor rendszerével.
Úgy tűnik, az ellenzéki politikusok hiába járják azzal a vidéket, hogy ezek lopnak, mi meg majd rendbe tesszük az oktatást és az egészségügyet, ám sokak szerint az ellenzéki pártok kudarcának egyik fő oka is az, hogy nem ismerik a Klubrádió vételkörzetén túli Magyarországot. Ön ebben tud, kíván segíteni?
Valóban azt láttam, hogy az ellenzéki pártok nincsenek ott vidéken. Lehet hogy a Fidesz sincs, ám ők, elsősorban az állami média és a mindent elborító kormányzati propaganda révén gondoskodtak róla, hogy az üzenetük a legapróbb településekre is eljusson. Ne felejtsük el azt sem, hogy majdnem minden helyi önkormányzat az ő zsebükben van. Ezzel szemben az ellenzék egyedül az alulról építkező mozgalmak kiépítésével veheti fel a versenyt.
Hogy kell ezt elképzelni? Baloldali polgári körökre lenne szükség például?
Nevezhetjük ezeket a szabadság kis köreinek is, a lényeg az, hogy legyenek olyan helyi közösségek, ahol a változást akaró emberek kis csoportjait össze lehet fogni. Most a pártoknak oda kell menni az emberekhez, beszélgetni velük, és a gondjaikat becsatornázni a parlamentbe például. Ez a terepmunka megspórolhatatlan, mert a civil társadalom és a pártok közötti bizalmi viszony megteremtéséről is szól.
Mit szól ahhoz, hogy van, aki szerint le kéne már számolni a pártok nélküli pártpolitikával, illetve azzal is, hogy létezik független politizálás?
A függetlenségemet eddig is megőriztem, és ezután is meg fogom tartani. Életemben már többször megtettem, hogy lelkiismereti okokból valahonnan kiléptem. Kiléptem az önkormányzatból Pécsett, kiléptem a Századvégtől, amikor úgy éreztem, hogy nem tudom összeegyeztetni az elveimmel. Ha bármikor úgy érzem, hogy korlátozva vagyok, megteszem a szükséges lépéseket.
A pártokkal pedig nem az a baj, hogy pártszerűen működnek. Hanem hogy pártelitek lettek. Továbbra is pártoknak kell csinálni a politikát, de most nem pártokat kell építeni, nem új pártokat kell csinálni és nem a pártoknak kell összefogni. A pártok és a civil társadalom egymásra találására van szükség.