Mit tudunk a Dél-Afrikában észlelt legújabb koronavírus variánsról?

HírKlikk 2021. november 27. 05:30 2021. nov. 27. 05:30

Dél-Afrikában új koronavírus-variánst észleltek, amellyel kapcsolatban nem világos, mennyire lesznek ellene hatékonyak a rendelkezésre álló vakcinák. Dél-afrikai tudósok közül többen egyetértenek abban, hogy az új változatban „rendkívül magas" számú mutáció található, ami aggodalomra ad okot. Összegeztük, mit tudunk eddig a B.1.1.529-es vírusvariánsról, amelyet elsőként pénteken már kimutattak Európában is, Belgiumban.

Hol észlelték eddig a legújabb vírusvariánst?

A B.1.1.529-et először Dél-Afrikában mutatták ki. A Fertőző Betegségek Országos Intézete (NICD) csütörtökön előbb 22 pozitív esetről számolt be, majd a teszteredmények továbbiakat is megerősítettek. A NICD igazgatója, Adrian Puren professzor azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy szakértőik túlóráznak azért, hogy minél jobban megismerjék és megértsék az új vírusváltozatot, illetve annak lehetséges hatásait – írja az Euronews.

Dél-Afrika számára ez azért is létfontosságú, mert az afrikai földrészen a járvány éppen Dél-Afrikát sújtotta eddig a legjobban: több mint 2,9 millió megbetegedést és több mint 89 ezer halálesetet regisztráltak.

„A mutációk száma és típusa aggasztja a virológusokat és immunológusokat" – mondta prof. Christina Pagel, kutató, a UCL Klinikai Operatív Kutatási Egységének igazgatója 

Joe Phaahla egészségügyi miniszter, úgy fogalmazott, minden bizonnyal az új vírusváltozat megjelenése az oka a koronavírus-fertőzések „ugrásszerű" növekedésének az elmúlt hetekben. Tudósok szerint a dél-afrikai Gauteng tartományban valószínűleg a B.1.1.529 okozza a fertőzések 90 százalékát, az észlelt esetek száma pedig Északnyugat és Limpopo tartományban is gyorsan nő.

Dél-Afrikán kívül az új vírusvariánst kimutatták már Botswanában és Hongkongban, sőt, Európában elsőként Belgiumban is. A Hongkongban regisztrált fertőzött egy dél-afrikai utazó volt és a belgiumi pozitív tesztet is egy külföldi produkálta.

„Azonosítottuk az új koronavírius-variánst egy külföldinél, aki nincs beoltva" – mondta Frank Vandenbroucke, belga egészségügyi miniszter 

A belgiumi beteg Egyiptomból tért vissza november 11-én, és 11 nappal később, 22-én jelentek meg a fertőzésre utaló első tünetek nála.

Tulio de Oliveira virológus online sajtótájékoztatón azt mondta, önmagában a tény, hogy a B.1.1.529-et Dél-Afrikában észlelték először, még nem jelenti azt, hogy onnan is származik.

Miben különbözik a B.1.1.529 a korábbi vírusvariánsoktól?

Oliveira szerint némi jó hír, hogy a B.1.1.529 PCR-teszttel gyorsan kimutatható, ami segít a tudósoknak terjedése nyomon követésében, viszont aggasztó a tüskemutációk magas száma – amely legalább 32-re tehető –, ami esetleg azzal járhat, hogy a vírusvariáns képes lesz ellenállni a vakcináknak.

A virológus hozzátette, hogy az új vírusvariánst még nem térképezték fel teljes egészében, az általa elmondottak azonban mindenképpen felvetik a következő kérdést:

Lehet-e veszélyesebb a B.1.1.529 a delta variánsnál?

Jelenleg a delta jelű a legelterjedtebb, domináns koronavírus-változat, amelyet először Indiában észleltek, majd az egész világon átsöpört és fertőzőbbnek bizonyult, mint a korábbi vírusvariánsok.

Azért terjed könnyen, mert tüskeproteinje könnyebben jut be az emberi sejtekbe, mint a korábbi változatoké. A B.1.1.529 esetében – a tüskemutációk már említett magas száma miatt – ez még inkább igaz lehet, azonban fontos leszögezni, hogy a tudósok még nem rendelkeznek elég adattal ahhoz, hogy meghatározzák, mennyire lehet veszélyes ez a változat.

Gyakorlatilag ebben az értelemben foglalt állást a Twitteren a University College London egyetem (UCL) Klinikai Operatív Kutatási Egységének igazgatója, Christina Pagel professzor is, megemlítve, hogy a tüskemutációk magasabb átviteli képessége a szervezet ellenálló képességének gyengülésével járhat együtt.

Dr. Michelle Groome a már jól ismert „receptet” ajánlja az új vírusvariánssal szemben. A NICD tisztségviselője azt mondta, az embereknek be kell oltatniuk magukat, maszkot kell viselniük, egészséges kézhigiéniát kell gyakorolniuk, tartaniuk kell az egymástól való megfelelő távolságot, és csak jól szellőző helyeken gyülekezzenek, annak érdekében, hogy korlátozzák a vírus terjedését.

Európai Bizottság: a gyártóknak az új változatokhoz kell igazítani a vakcinájukat

Ursula von der Leyen bizottsági elnök pénteki sajtótájékoztatóján a variáns megjelenéséről azt mondta, hogy a vakcinagyártóknak hozzá kell igazítani az új változathoz az oltóanyagokat. Az EU és a vakcinagyártók közti szerződés arra kötelezi a cégeket, hogy ezt azonnal meg kell tegyék.

Von der Leyen arról is beszélt, hogy Európa óvintézkedéseket tett az új variáns miatt.

Forrás: Euronews