Naperőművet vásárolt a Mol, ezzel megduplázza a termelését
A Mol megvásárolta a ballószögi naperőművet építő Naperőmű Farm Kft.-t, így 66 megawattal (MW) bővül, több mint duplájára nő megújulóenergia-termelési kapacitása – közölte a vállalat.
A napelempark próbaüzeme várhatóan 2025 januárjában indul, a megtermelt áramot pedig az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül fogják értékesíteni.
A Mol az Optimum Vogt Kft.-től, az Ib vogt Gmbh leányvállalatától vásárolta meg a Naperőmű Farm Kft-t. A cég mintegy 100 hektár területen építette fel a ballószögi napelemparkot, amely 113 000 napelemből áll és 20 000 átlagos magyarországi családi ház fogyasztásával megegyező áramot termel. A létesítményben a legmodernebb megoldásokat alkalmazzák: a panelek követik a nap mozgását, hogy biztosítsák a maximális termelést azokban az időszakokban is, amikor a hagyományos napelemes technológiák még vagy már nem hatékonyak.
A Mol-csoportnak hat magyarországi napelemparkja van, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW, Horvátországban pedig 13,6 MW naperőmű-kapacitással rendelkezik. Stratégiájának megfelelően, a vállalat további naperőmű-beruházásokon dolgozik mindkét országban, amelynek célja, hogy 2026-ig csoportszinten mintegy 200 MW-ra növelje megújulótermelő-kapacitását. Ennek részeként nemrég jelentette be, hogy a Mol Petrolkémia Tiszaújvárosban egy 48 MW kapacitású napelempark építésével bővíti zöldáram-termelését, amely várhatóan 2026 második negyedévére készül el – ismertették.
A közlemény idézi Labancz Pétert, a Mol-csoport ipari és társasági szolgáltatások ügyvezető igazgatóját, aki kifejtette: a vállalat stratégiájának egyik kulcsterülete a megújuló energiaforrások növelése, hogy fedezze a Mol-csoport növekvő áramigényét. Ezek a beruházások hozzásegítik a vállalatot, hogy csökkentse ipari tevékenysége karbonlábnyomát, de céljuk az is, hogy a saját felhasználáson túl – a közcélú hálózatra táplálással – üzleti vagy adott esetben lakossági fogyasztókat is ellássanak zöld árammal.
A közleményben felidézték, hogy ugyancsak a Mol-csoport fenntarthatósági stratégiájának részeként indult el ősszel a próbatermelés Kelet-Közép-Európa legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzemében, amelyet a vállalat idén áprilisban adott át Százhalombattán. A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges hidrogént állít ott elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel. A társaság Százhalombatta után Rijekában és Pozsonyban is tervez ilyen üzemet.