Nemzetközi jelentés készült a NER külföldi médiabefolyásáról
A Nemzetközi Sajtóintézet (International Press Institute) jelentése a külföldi médiába történő magyar befektetésről, valamint Orbán Viktor „illiberális” médiamodelljének a környező országokban történő elterjedéséről szól.
Médiaszakértők és oknyomozó újságírók, így az Átlátszó, az Átlátszó Erdély, a Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), valamint Közép-európai Egyetem (CEU) Demokrácia Intézetének Média-, Adat- és Társadalomközpontjának közreműködésével elkészült a Nemzetközi Sajtóintézet (International Press Institute/IPI) új jelentése.
Ebben a Fidesz – az itthon már jól ismert – médiabefolyásolási- és ellenőrzési ambícióit vizsgálják meg a külföldi médiumok esetében – közölte az IPI a Média1 portállal.
A 39 oldalas jelentésben hangsúlyozzák, hogy 2017 óta a Fideszhez közelálló üzleti vállalkozások szlovéniai és észak-macedóniai médiába fektetnek be, és bár a Fidesz azt állítja, hogy ezeknek a befektetéseknek kizárólag piaci okai vannak, az IPI szerint ezek a befektetések valójában a politikai stratégia részei, a Fidesz külföldi szövetségeseinek médiatámogatásáról van valójában szó. A befektetéseket ugyanis a szlovén jobboldali SDS-pártnak és a szökésben lévő volt észak-macedón miniszterelnök, Nikola Gruevski VMRO DPMNE nevű pártjának támogatására használják.
A határon túli magyarság médiumai Szerbiában, Romániában, Szlovákiában jelentős anyagi támogatást kapnak a magyar kormánytól, 2019-ben pedig a londoni magyar nagykövet létrehozta a V4NA névre keresztelt nemzetközi hírügynökséget, amely a Fidesz populista narratíváját hivatott Európa-szinten terjeszteni.
Azt írták, az Orbán-kormány és a Fidesz 2010 óta az európai „illiberális demokrácia” kiépítésének szinonimájává vált, és stratégiájuk központi eleme volt, hogy az állam eszközeit megragadva, egy kormánypárti médiabuborékot hozzanak létre. A független médiát bezárták vagy kormánypárti kezekbe adták.
„A kormány arra törekszik, hogy a fennmaradt kritikus kiadókat a nyilvános vita peremére kényszerítse, megtagadva tőlük az információhoz való hozzáférést, és gyengítsék a gazdasági pozíciójukat” – fogalmazott az IPI.