Orbán csapong, mintha nem a valóságról beszélne

NVZS 2019. május 1. 16:54 2019. máj. 1. 16:54

„Magánál az interjúnál is érdekesebb az Orbán Viktorral folytatott beszélgetés bevezetője, amiből az szűrhető le, hogy a La Stampa szerint Orbán csapong, elméletekkel próbál operálni, s olyan benyomást tesz, mintha nem a valóságról beszélne” – adott gyorsértékelést a Hírklikknek Balázs Péter, volt külügyminiszter, egykori uniós biztos. Matteo Salvini, Liga-elnök csütörtöki budapesti látogatását megelőzően látott napvilágot az olasz La Stampában és több kisebb olasz lapban az interjú Orbánnal, amelyben még talán tőle is váratlan dolgokat mondott. Balázs szerint „annyi a hamisság és a tévedés az interjúban, hogy nehéz véleményt alkotni róla”.

„Az Európai Néppárt (EPP) majd nyilván kikéri magának, hogy Orbán szerint öngyilkosságra készül és elsüllyed, ha ismét az európai baloldalhoz akarja kötni magát, illetve, hogy működjön együtt a Salvini-vezette jobboldallal” – mondta Balázs Péter. Hozzáfűzte, hogy az EPP a saját programját építi, saját értékrenddel rendelkezik, mert hogy különbözni szeretne más pártoktól, és mert meg szeretné tartani a pozícióját az Európai Parlamentben, s „éppen ezt az értékrendet erősítette meg a Fidesz felfüggesztésével”.

Orbán belenyúlt az olasz belpolitikába is, amikor arról beszélt, hogy a Salvini-vezette jobboldal és az EPP közeledésében a Silvio Berlusconi vezette Forza Italia-nak (Hajrá Olaszország) van kulcsszerepe –  mutatott rá a volt külügyminiszter, emlékeztetve arra, hogy bár Orbán mindkét pártvezérrel jóban van, de a két párt egymással verseng a szavazatokért.

A Forza Italia egyébként az EPP egyik erős pártja. „Orbán olyan dologba avatkozik be, ami nem rajta, hanem az olasz választókon, a politikusokon és a Néppárton múlik, ez utóbbi elnöke, Joseph Daul pedig azt közölte, hogy amíg ő az elnök, addig Salvini pártja, a Liga biztosan nem lehet a Néppárt tagja” – idézte fel Balázs Péter. Kérdésünkre, hogy Orbán csaknem puccsra hívja fel Salvinit és társait, Balázs úgy fogalmazott: „az elképzelhető, hogy azt szeretné, hogy rohammal foglalják el a Néppártot, de ez egyszerűen lehetetlen feladat”. Balázs ezzel kapcsolatban azonban figyelmeztet: „Orbán a kettős játszmát folytatja továbbra is Néppártban akar maradni, de készítget elő egy másik pártcsaládot, ám két szék között könnyű a pad alá esni” .

Orbán az interjúban kitért arra is, hogy Salvinivel pártügyekről is fognak beszélni Budapesten. Kérdésünkre, hogy ez a az új pártcsalád gründolását jelentheti-e, Balázs kifejtette: erre már majd csak az EP-választások eredményeinek a függvényében kerülhet sor. „Akkor lesz itt a ideje ennek, amikor megkezdődik az új pártcsaládok megalakítása”. Ugyanakkor szerinte nem lesz könnyű dolguk Salviniéknak, hiszen hét országból kell összegyűjteniük minimum 25 képviselőt.

A La Stampa-nak nyilatkozva Orbán természetesen felhozza a migráns-témát is, s egyenlőségjelet igyekszik tenni a menekülthelyzettel kapcsolatos saját álláspontja és Salvinié között. „Az azonban nem elég, hogy mind a ketten utálják a migránsokat” – szögezi le Balázs Péter, aki szerint ezen a ponton túl már „frontálisan ütköznek az érdekeik”. Salvini ugyanis azt akarja, hogy mindenki vegye át a migránsokat tőlük, Orbán viszont egyetlen egyet sem akar átvenni – emlékeztetett.

Abban Balázs szerint is van, igaz, csak fél-igazság, amikor Orbán az első érkezési országban menedékkérelmi jogot biztosító dublini rendeletet halottnak mondja: „Dublin tényleg nem működőképes, hiszen nem lehet csak a belépő országokra hárítani a felelősséget”. A rendszer azért marad fenn, mert képtelenek egyezségre jutni az országok, aminek a hátterében az áll, hogy eltérő érdekei vannak a belépő-, a tranzit-, a cél- és a migráció által  nem érintett országoknak – mondja Balázs, hozzátéve: „ezzel persze Orbán nem mondott újat”. Szerinte a kérdés megoldása messze túlmutat az összeurópai szinten is.

„Annak meg végképp nincs semmi értelme, amikor Orbán arról beszél, hogy úgy teszünk, mintha egy Európa lenne, pedig ma három Európánk van: az első az eurózóna, a második a biztonság, a harmadik a közös piac Európája” – mondja Balázs Péter. Aki szerint e három integrációs szegmens szorosan összefonódik, egyikből következik a másik. „A regionális tagolásban is van némi igazság – van a mediterrán-latin, van az északi és van a közép-európai –, de az a tények nem ismeretét mutatja, ha valaki azt állítja, hogy ez utóbbi lenne a motorja az egésznek”.

Orbán gondolatai a Paktum Salvinivel egy új Európáért címmel La Stampa-ban megjelent interjúban

- Matteo Salvini, a Liga olasz kormánypárt vezetője Európa jelenlegi legfontosabb embere a migráció megállítása és az EU átalakítása terén;

- Az Európai Néppárt (EPP) egyre sikertelenebb;

- Az EPP öngyilkosságra készül, és elsüllyed, ha ismét az európai baloldalhoz akarja kötni magát;

- Keressünk egy másik utat, az európai jobboldallal való együttműködés útját;

- Három Európánk van, de úgy teszünk, mintha csak egy lenne;

- Magyarország számára a Brexit útja nem járható, de a politikai integráció, az európai egyesült államok lázálma már egy másik történet;

- Az uniós dublini rendelet halott, a migrációra nincs közös európai megoldás.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom