Orbán Európa biztonságát veszélyezteti Dodik támogatásával

HírKlikk 2025. március 28. 17:00 2025. márc. 28. 17:00

Orbán Viktor a Milorad Dodiknak, a boszniai Republika Srpska elnökének nyújtott támogatásával Európa biztonságát veszélyezteti, és elriasztja a szövetségi partnereket, ennek pedig stratégiai okai vannak.

Orbán egyébként is szoros kapcsolatokat ápol a jobboldali populistákkal Vucictól Erdoganig és Netanjahutól Putyinig. Sőt, némelyiknek a menekülését is segíti, és/vagy menedéket ad, még azon az áron is, hogy a magyar állam ennek érdekében illegális és maffiaszerű akciókban vesz részt – mutattak rá a Deutsche Welle szerzői.

Az elemzés részletezte a macedóniai Nikola Gruevski, a lengyel Marcin Romanowski, sőt, a tavaly márciusban az ottani magyar nagykövetségen ideiglenesen befogadott Jair Bolsonaro volt brazil elnök ügyét.

Rámutatott: az újabb magyar akció azonban túltesz minden eddigin Milorad Dodik esetleges – a boszniai kormány sejtése szerinti – menekülése ügyében, ez pedig igen súlyos biztonságpolitikai következményekkel jár Európa számára, és geopolitikai hatásokkal is lesz.

Orbán nemrég különleges kommandót bocsátott a barátja rendelkezésére. Dodikot ugyanis első fokon a Bosznia-Hercegovinai Föderációból és a Republika Srpskából álló boszniai állam ellen elkövetett alkotmánysértő cselekmények miatt egyéves szabadságvesztésre és a közügyektől való hatéves eltiltásra ítélte. Az ítélet azonban nem jogerős, fellebbviteli eljárás következik. Orbán jó előre már februárban kirendelte a TEK 78 fős egységét, amely páncélozott járművekkel és mobil parancsnoki ponttal vonultak fel.

A magyar kormány szerint a boszniai és magyar különleges erők közös gyakorlatáról van szó. Sajátságos módon, azonban ezt nem jelentették be előre, és a TEK emberei a boszniai hatóságok tudta nélkül léptek be az országba, méghozzá részben civil ruhában. 

Dodik évek óta Bosznia-Hercegovina léte ellen agitál, a Republika Srpska kiszakításával fenyeget, és ebben élvezi Aleksandar Vucic szerb elnök támogatását, aki a szerbek szellemi-kulturális egységét propagálja, valamint azt, hogy egyesülniük kell egyetlen nemzetállamban. Ez pedig egyre nagyobb feszültségekhez vezet a térségben, és ma már úgy fest, hogy nem zárható ki egy boszniai, vagy koszovói háború sem.

Orbán tehát Vucic és Dodik támogatásával jelentősen hozzájárul az egész térség destabilizálásához.

Orbán elkötelezettsége a Nyugat-Balkánon több mint egy évtizedre tekint vissza – írták a szerzők, és ismertették az egyebek mellett pénzügyi részleteket.

Orbán számára hosszú távú stratégiai kérdés a térség uniós tagjelölt államainak támogatása, amennyiben azok élén hozzá hasonló autokraták állnak. Ettől azt reméli, hogy majd erősítik a helyzetét az EU-ban. Emellett a magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az ethno-nacionalista nézetek sem idegenek tőle. Minden szomszédos országban élnek magyar kisebbségek, és Orbán a jelek szerint nem zárja ki, hogy Ukrajna szétesik, és Magyarország visszaszerezheti Kárpátalját tőle.  

Nem világos azonban, hogy Orbán miért megy ilyen messzire Dodik és a Republika Srpsa különleges támogatásában. Dodik amerikai szankciók alatt áll. A hírek szerint Washington élesen bírálta a TEK-akciót, és figyelmeztette Magyarországot, hogy ne támogassa tovább Dodik szeparatista terveit.

Boszniai sajtóhírek szerint Magyarország a Republika Srpskában lévő bányászati projektek haszonélvezőjévé lehet, például koncessziót kaphat Kelet-Boszniában lithium-bányászatra. Ez azért lenne fontod Budapestnek, mert Orbán Európa legnagyobb akkumulátorgyártójává akarja tenni az országot.

Milorad Dodik a letartóztatási parancs ellenére, kedden Izraelben bukkant fel, hogy egy antiszemitizmusról szóló, élesen vitatott konferencián vegyen részt sok szélsőjobboldali politikussal együtt.