Orbán főtanácsadójához köthető cég is keresett a lélegeztetőgép-bizniszen

HírKlikk 2020. szeptember 4. 18:45 2020. szept. 4. 18:45

A külügyi tárca nagy, legalább ezer lélegeztetőgépet szállító partnerei között egyetlen tisztán magyar tulajdonú érdekeltség akad: a kínai eszközöket „aranyáron” szállító Fourcardinal Tanácsadó Kft.

Régebben ez a cég működtette a kormány egyiptomi kereskedőházát, s már akkor igen közel állt Orbán Viktor nemzetközi főtanácsadójához, Rahói Zsuzsannához – írja a VálaszOnline. A Fourcardinal Tanácsadó Kft. április 20-án írt alá 48,1 millió eurós (több mint 17 milliárd forintos) szerződést az értelmetlen mennyiségű lélegeztetőgépet vásárló minisztérummal.

A portál kiderítette, hogy a 2014-ben alapított cég első ügyvezetője Szegi Ildikó volt, akkoriban egyben a Balázs Gyógyulásáért nevű alapítvány kurátora. Az alapítványt Rahói Zsuzsanna, Orbán Viktor nemzetközi főtanácsadója hozta létre, aki a jelentősebb külföldi tárgyalásokon mindig ott ül a kormánydelegációban. Rahói már 2012-ben a miniszterelnök nemzetközi stábjában dolgozott főosztályvezetőként, és a Magyar Narancs megírta, hogy részt vett Orbán Ráhel és Tiborcz István Adnan Polat török üzletemberrel folytatott tárgyalásain is.

Egy évvel a Fourcardinal indulása után Szegi átadta a cég irányítását Tóthné Rahói Juditnak, Rahói Zsuzsanna testvérének, aki azóta már nem ügyvezető. A többségi, 90 százalékos tulajdonos azonban a kezdetek óta Szegi Ildikó lánya, Nagy Beatrix. 2016-tól a Fourcardinal működtette a Magyar Nemzeti Kereskedőház egyiptomi partnerirodáját.

Április 20-án – aznap, amikor a Fourcardinal aláírta a szerződést a minisztériummal – két ügyvéd, Veréb Balázs és Vámosi-Nagy Zsolt létrehoztak egy vagyonkezelő részvénytársaságot, az SRF Silk Road Fund Holding Zrt.-t. Vezérigazgatója Szeverényi Márk gyógyszerkereskedő lett.

Néhány órával később, a  Fourcardinal taggyűlésén arról döntöttek, hogy a vagyonkezelő társaság tíz százalékos üzletrészt vásárolhat a cégben. A lap szerint, arról is döntöttek, hogy bizonyos kereskedelmi tranzakciók után, a pénz 7/8-ad része az aznap létrehozott részvénytársaságé lesz. Vagyis Veréb Balázs és ügyvédtársa is jelentős részt szakítottak a lélegeztetőgépes bevételből.

Forrás: valaszonline.hu