Orbánról tudjuk, hogy nem szereti a kövér tábornokokat, de úgy látszik a soványakat sem

NVZS 2023. február 9. 14:11 2023. feb. 9. 14:11

​​​​​​​„Egyszerűen nem lehet megmagyarázni, ami a Magyar Honvédségnél történik, ez annyira irreális, hogy majdhogynem tragikomikus hatást vált ki” – kommentálta Szekeres Imre a több mint 100 főtiszt „statáriális” eltávolítását a Magyar Honvédségtől. A Válasz Online által megszerzett „nevek” alapján a korábbi honvédelmi miniszter arról is beszélt a Hírklikknek, hogy a szakmailag a legfelkészültebb, a legtapasztaltabb főtiszteket távolították el. „Orbánról tudjuk, hogy nem szereti a kövér tábornokokat, de úgy látszik a soványakat sem” – jegyezte meg nem kis iróniával, s már tárgyszerűen rámutatott: a főtisztek közül többet is ismerve, a most leváltottak nem csak képességeikben, tudásukban, de fizikai valójukban is igazi katonaemberek, akiknek egy jó részét nem is olyan régen léptették elő. Ők már mindnyájan a rendszerváltás után tanultak és futottak be karriert.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, már január végi megjelenésekor óriási felhördülést váltott ki a honvédek jogállásáról szóló (2012. évi CCV. törvény hatálya alá tartozókra vonatkozó) 8/2023. (I. 17.) kormányrendelet, amely – legalábbis a Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint – fiatalítási céllal született. Ebben a Magyar Honvédség parancsnokságainak, alakulatainak és támogatói szervezeteinek, valamint a Honvédelmi Minisztérium katonai állományának fiatalításáról írtak. A kormányrendelet értelmében a honvédelmi miniszter egyoldalú döntéssel és két havi felmentési idővel megszüntetheti a jogszabály hatálya alá eső szervezeteknél szolgálatot teljesítő azon katonák szolgálati viszonyát, akik betöltötték a 45. életévüket és legalább 25 év tényleges szolgálati viszonyban töltött idővel rendelkeznek. 

A felháborodást csak tetézte a „fiatalítás” lendülete. A rendelet megjelenését követő egy-két napban ugyanis máris több mint száz elbocsátott főtisztről, tisztről szólt a fáma. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszternek azonban tovább sikerült emelnie a „tétet” – ez derül ki a Válasz Online által megszerzett névsorból, ami szerint gyakorlatilag lefejezték a Magyar Honvédség vezérkarát, többeket hazarendeltek fontos NATO beosztásukból, a Honvédelmi Minisztérium több főosztályvezetőjét pedig leváltották. A lap ráadásul úgy tudja, hogy a – teljes titokban előkészített – „statáriális” tisztogatásoknak ezzel még nincs vége: jönnek az alakulatok, ahol a parancsnokoknak kell pontozniuk 45 évnél idősebb, legalább 25 éve szolgáló beosztottjaikat.

Lehet-e azt mondani, hogy lefejezték a honvédséget? – a többi között ezzel a kérdéssel kerestük meg Szekeres Imre korábbi honvédelmi minisztert.

Szakmailag a legfelkészültebb, a legtapasztaltabb főtiszteket távolították el, ilyen még soha nem volt a Magyar Honvédség történetében, s erre nézve semmilyen fiatalítási elképzelés nem magyarázat. A folyamat a bejelentés szerint folytatódik az alakulatoknál, ami végképp szétzilálja a Magyar Honvédség képességeit – szögezte le Szekeres, aki teljesen érthetetlennek nevezte azt, ami zajlik. Mint rámutatott: ez már csak azért is így van, mert 2010 után ezt a honvédséget egyszer már lefejezték, és a legjobb képességű tiszteket a háttérbe szorították vagy nyugdíjazták, most pedig a helyükre lépetteket távolították el, akik az elmúlt tíz év alatt készültek fel, tettek szert gyakorlatra. Orbán 2012-ben (egy véletlenül bekapcsolva maradt mikrofon által lefülelve) azt mondta, hogy „Nincs köztük kövér, az a halálom”) – idézte fel Szekeres, aki erre utalva jegyezte meg keserűen: „Orbánról tehát tudjuk, hogy nem szereti a kövér tábornokokat, de úgy látszik a soványakat sem”. A főtisztek közül többet is ismert a volt honvédelmi miniszter, aki arról beszélt, hogy a most leváltottak nem csak képességeikben, tudásukban, de fizikai valójukban is igazi katonaemberek. Egy jó részüket ráadásul nem is olyan régen léptették elő. „Egyszerűen nem lehet megmagyarázni, ami történik a Magyar Honvédségnél, ez annyira irreális, hogy majdhogynem tragikomikus hatást vált ki” – fogalmazott.

Lehet-e magyarázat minderre az, hogy a leváltottak túlságosan kötődnek a NATO -hoz? – kérdeztük, ám Szekeres ezt sem tartja szelekciós szempontnak. Ugyanis a hadnagytól a tábornokig az egész magyar tisztikar NATO-kötődésű. Ők mindnyájan 1990 után végezték el a tiszti iskolát, már a NATO-tag Magyarországon léptették őket elő, s majd mindegyik látott el szolgálatot NATO-beosztásban vagy magyar alakultok keretében NATO-békefenntartásban. A most érintettek is már a tisztek egy új generációja – szögezte le.

A kormányrendelet megjelenése után Szekeres – akkor még a folyományok ismerete nélkül – azt mondta a Hírklikknek, hogy „téved, nagyon súlyosan téved az, aki azt hiszi, hogy egyik pillanatról a másikra pótolni lehet az altiszti, tiszti és főtiszti állományt”. Ezt a névsor ismeretében ma is így látja? Lesz-e elegendő főtiszt és tiszt a Magyar Honvédségnél? – tudakoltuk. A volt miniszter szerint a válasz nem, hiány lesz a főtisztekből és a tisztekből. Már csak azért is, mert az elmúlt években nem emelték fel a tiszti iskolába beiskolázandók kvótáját, miközben a statisztika tanúsága szerint egyre több hivatásos vagy szerződéses katona hagyja ott a honvédséget. Még az ő egyszerű pótlásuk is szinte megoldhatatlan feladat, hiába takaródznak a vezetők a sok önkéntes tartalékossal, merthogy ez hazugság – állítja a korábbi honvédelmi miniszter. „Ők ugyanis nem önkéntes, hanem önkényes tartalékosok, azzal zsarolják őket, hogy ha nem vállalják az önkéntes tartalékos szolgálatot, akkor megadóztatják a korkedvezményes nyugdíjaikat, ezért inkább vállalják azt, és elmennek laktanyákat őrizni”.

S hogy mindez mit eredményez(het)? Szekeres szerint nem lesznek felkészült és képzett tisztek és főtisztek, megszakad a parancsnoki lánc, jelentősen csökken a műveleti képesség, s persze rengeteg időbe telik majd a pótlás. Majdani kormányváltás esetén az első intézkedés nyilván az lesz, hogy akiket lehet, rehabilitálnak és visszahívnak a hadseregbe, bővíteni fogják az altiszti és tiszti képzés keretszámait, s a megváltozott helyzethez igazodva, átalakítják a honvédség szervezeti felépítését – sorolta az elengedhetetlen teendőket, rámutatva: mindezt úgy, hogy a képességek menet közben nem csökkenhetnek. „Ez szép feladat lesz” – jegyezte meg.

A szomszédunkban háború zajlik, ez minimum az időzítést több mint megkérdőjelezi, vagy tévednénk? Mi van akkor, ha a háború eszkalálódik, és – ne adj’ Isten! – áthúzódik Magyarországra? – kérdeztük. Magyarország tagja a NATO-nak, ami garanciát jelent és abszolút biztonságot ad – nyugtatta a kedélyeket Szekeres, hozzátéve azonban, hogy persze ilyen esetben a károk óriásiak lennének. 2010-ig legalábbis az volt a honvédség doktrínája, hogy egy-egy tagállamnak a saját önerejére támaszkodva kell védenie magát addig, amíg a szövetséges csapatok meg nem érkeznek. „Ez az önerő gyengült most meg, de a szövetséges csapatok jönni fognak” – szögezte le Szekeres, aki egy ironikus mosollyal reagált arra a közbevetésünkre, hogy addig legalábbis, amíg Orbán addig-addig nem feszíti a húrt, hogy felfüggesztik az ország tagságát a katonai szövetségben.

Felvetettük, hogyan lehetséges, hogy az a miniszterelnök – jelesül Orbán Viktor – rendel el egy ilyen tisztogatást a Magyar Honvédségnél, aki folyamatosan harcban áll vélt vagy valós ellenségeivel, legalábbis a retorika szintjén állandóan „katonásdit játszik”, s folyamatosan harcra tüzeli a híveit. „Azért mert valaki harciasnak képzeli magát, attól még nem biztos, hogy felkészült is a harcra – ebben az esetben pedig biztosan nem felkészült rá” – szögezte le Szekeres Imre.

Az elbocsátottak között van a többi között:

Sándor Zsolt altábornagy és Simon Attila János vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettesei (utóbbit három hónappal korábban léptették elő);

Bozó Tibor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója (nyugdíjba ment);

Lippai Péter dandártábornok, a Magyar Honvédség szárazföldi parancsnoka (az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának megbízott dékánjaként folytatja);

Sándor Tamás vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnoka;

Kilián Nándor vezérőrnagy, egykori légierő haderőnemi szemlélő;

Ugrik Csaba dandártábornok, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka;

Kovács László dandártábornok, kibervédelmi haderőnemi szemlélő;

Többeket hívtak haza fontos NATO-beosztásból, például a szövetség legnagyobb missziója, a KFOR parancsnokhelyettesét, Szpisják József dandártábornokot;

Eltávolították a Honvédelmi Minisztérium legtöbb főosztályvezetőjét.