Összefogtak a III. kerületi orvosok
Közel százan jelezték, hogy nem tudják fizetni a rezsiköltségeket.
Az egészségügyi alapellátás biztosítása önkormányzati feladat, ám több helyhatóság magukra hagyja a háziorvosokat, akiknek így maguknak kell kigazdálkodniuk praxisaik rezsijét az évek óta változatlan támogatásból – írja a 24.hu.
A budapesti III. kerület orvosai összefogtak, hogy megoldást találjanak a szerintük tarthatatlan helyzetre. A laphoz eljutott nyilatkozatukban azt írják, nem tudják kigazdálkodni a sokszorosára növekedett rezsiköltségeket, bérük terhére pedig nem vállalják azok kifizetését. A november 18-i keltezésű nyilatkozatot a III. kerület 56 felnőtt háziorvosa (az összes háziorvos 95 százaléka), 24 gyermek háziorvosa (92 százalék), 16 felnőtt fogorvos (a felnőtt fogorvosok 64 százaléka) és 3 gyermek fogorvos (43 százalék) szignózta.
Ez 98 orvos, a kerület orvosi létszámának 84 százaléka.
Mint írják, a távhő ára a 16-szorosára, a villanyé pedig a nyolcszorosára emelkedett.
Úgy fogalmaznak, az alapellátásban dolgozó orvosok a legalább tíz éve változatlan, működésre fordítható finanszírozási összegből a megnövekedett egyéb költségek (takarítás, könyvelői díj, informatikai rendszerek díja, gyógyszerek költsége, biztosítások díja stb.) miatt, a sokszorosára növekedett rezsiköltségeket kigazdálkodni nem tudják, illetőleg saját bérük terhére ennek kifizetését nem vállalják (hiszen ez egyetlen egy munkavállalói csoporttól sem elvárható).
A kerület lakosaira semmilyen további terhet nem tudnak és nem is akarnak áthárítani, így bevételeiket nem tudják növelni – tették hozzá.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az ország és a főváros számtalan önkormányzata átvállalja a rezsidíjak megemelkedett összegét, mert csak így biztosítható az, hogy az egyébként is kis létszámú, túlterhelt és többségében nyugdíjas korú, alapellátásban dolgozó orvosok munkájukat tovább folytassák.
A nyilatkozatot a kerület önkormányzati képviselőinek, a polgármesternek, az országgyűlési képviselőknek és a Magyar Orvosi Kamarának is eljuttatták. Azt remélik, hogy az ország több önkormányzatához és Budapest számos kerületéhez hasonlóan, az óbudai önkormányzat sem hárítja át az alapellátásban dolgozó orvosokra a megnövekedett rezsidíjakat, máskülönben az alapellátásban dolgozó orvosok tömeges felmondására lehet számítani.
Azt is írják, hogy a probléma országos szintű megoldást igényel, de addig is helyi szintű kezelés szükséges.
A 24.hu megkereste Óbuda-Békásmegyer önkormányzatát, válaszukban átküldték a polgármester, Kiss László korábbi közleményét, és hangsúlyozták, „a kormányzat az alapellátó orvosokat kivette a rezsitámogatott körből, és ezzel valóban nehéz helyzetbe hozta – a szakrendelőkhöz és a szociális ellátórendszerhez hasonlóan – országszerte a háziorvosokat. Az alapellátó orvosok a kormányzattal állnak szerződésben, így az állam felelőssége, hogy a praxisokat működtetni tudják."