Pulai András: az ellenzéki szavazók 80 százaléka szerint összefogásra van szükség

HírKlikk 2024. február 21. 15:50 2024. feb. 21. 15:50

Pulai András, a Publikus Intézet vezetője mondta el az MSZP Facebook-oldalán, szerdán megjelent videóban, hogy miért érdemes összefognia az ellenzéknek a június 9-i, önkormányzati- és EP-választáson. 

Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke a videó elején azt mondta: pártja kezdeményezte, hogy „a kialakult politikai körülményekre tekintettel” közös listán induljon az ellenzék a június 9-i önkormányzati- és európai parlamenti választáson. „Szerintünk ez jótékonyan hatna, de szeretnénk hallani egy szakértőt is, hogy mit nyerhet ezzel az ellenzék, illetve mit veszíthet, ha ez nem történik meg?” – kérdezte a szocialista országgyűlési képviselő a politikai elemzőt. 

Pulai András válaszában elmondta, hogy szerinte nagyon józan megfontolás az MSZP részéről ez a javaslat. „Az látszik, hogy a választók 2017, nem tévedés, 2017 óta összefogást akarnak az ellenzéki oldalon” – mondta a Publicus Intézet vezetője. Hozzátette, hogy az ellenzéki szavazók 80 százaléka szerint összefogásra van szükség. 

„A választók nem a levegőbe beszélnek, tudják, hogy mi történt 2019-ben: ahol összefogás volt és érdemi jelölt volt, az ellenzék nyert” – hívta fel a figyelmet az elemző.  „A választók nagyon értékelik azt, ha az ő kívánalmaik érvényesülnek és annak megfelelően működik az ellenzék, legalábbis ezekben a szervezeti kérdésekben” – fogalmazott Pulai András. „Ha a választható egy ilyen veszekedő, saját magával foglalkozó, befelé forduló politikai közösséget lát, akkor nem szívesen szavaz rá” – tette hozzá. Pulai András szerint az ellenzéki szavazók szeretik azt látni, hogy a politikusok feléjük fordulnak, értékelik a gondolataikat, megfontolják, adott esetben úgy is cselekszenek, akkor szavaznak boldogan az adott ellenzéki pártra. Hozzátette, hogy a választók elégedetlenek az ellenzék munkájával, de a kormányéval még inkább. „Nem túl szép az ellenzékkel való elégedettség” – fogalmazott Pulai András, aki a céges világból hozott hasonlattal „alacsonyan csüngő gyümölcsnek” nevezte az ellenzéki összefogást, ami könnyen megvalósítható lenne. „Annyira könnyű lenne eredményeket elérni, hogy valójában én nem is értem, hogy ez miért nem következett be magától. Miért kell ezért küzdeni?” – tette fel a kérdést az elemző. 

Pulai András szerint egyértelműen kevesebb szavazatot tudnak gyűjteni az ellenzéki erők az európai parlamenti listán, ha külön indulnak. Az elemző a Publicus friss felmérésre hivatkozva azt mondta: 33-31 az összes megkérdezett körében az ellenzék javára az EP-választás eredménye, ha összefogottan indul. Ez esetben a Mi hazánk bejutna, de a Kétfarkú Kutyapárt nem. Ha viszont külön indulnak, az MKKP is bejut, hiszen ez a párt gyűjti be az ellenzékkel elégedetlen szavazókat. A részvétel is alacsonyabb 10 százalékkal ebben az esetben, ebből nyolc százalék az ellenzéki szavazókból áll. Vagyis kevesebb ellenzéki szavazó megy el voksolni, ha nincs összefogás. „Magyarul az összefogás mozgósítja valamennyire a fideszes szavazókat is, de négyszer-ötször annyira mozgósítja az ellenzéki szavazókat” – hangsúlyozta az elemző. 

Kunhalmi Ágnes a videóban elmondta: az MSZP-ben úgy gondolkodnak, hogy ebben az autoriter rendszerben nincs az az arányos választási rendszer, amely ne a Fidesznek kedvezne. Az MSZP társelnöke szerint ráadásul valójában nem is arányos a rendszer, csak annak mondják.

Pulai András a választási rendszerrel kapcsolatban elmondta, hogy az együtt induló vagy a „nagy jelölt” irányába torzít. Így létrejön egy olyan helyzet, amikor a befelé forduló ellenzéki pártokat látják a szavazók, ebből a kormánypártiak azt gondolják, hogy nekik nyert ügyük van, az ellenzékiek pedig azt, hogy eleve vesztettek. A szavazó civakodásként éli meg a befelé fordulást és a versenyt az ellenzéki pártok között. 

Az elemző hozzátette, hogy a korábban említett kutatás alapján készítettek mandátumbecslést, ennek alapján, ha az ellenzék együtt indulna, akkor 11-10 arányban tudna nyerni az EP-választáson. Ha bejutna más politikai szereplő, akkor a 10-10-1 sem elképzelhetetlen. (21 mandátumot kap Magyarország az Európai Parlamentben, ezt osztják ki a választási eredmények alapján.) „Láthatólag vagy kiegyensúlyozott az eredmény a Fidesszel, vagy pedig ellenzéki győzelem” – mondta Pulai András. Hozzátette, hogyha külön indulnak az ellenzéki pártok, akkor egyrészt az ellenzéki szavazók elfordulnak, nem mennek el szavazni, másrészt elfordulnak elsősorban Kétfarkú Kutyapárt, másodsorban a Mi hazánk irányába, így ott kettő vagy akár három mandátumot is veszthet az ellenzék. 

Kunhalmi Ágnes ezen a ponton arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csak elvesznek ezek az ellenzéki szavazatok, de a töredékszavazatok rendszere a legnagyobb pártot erősíti, így az ellenzéki szavazatokból fideszes mandátum is születhet. Pulai András emiatt is látja úgy, hogy összefogás nélkül a Fidesz 13, akár 14 mandátumot is szerezhet.