Putyin fenyegetése csak elsőre tűnik veszedelmesnek
Putyin csak fenyegetőzik az atomháborúval, mert ha komolyan gondolná a most aláírt új nukleáris doktrínát, akkor a világ már rég globális háborúba bonyolódott volna. Ám a kardcsörtetésnek így is komoly következményei vannak – állapította meg Maxim Kirejev, a német Die Zeit Oroszország-szakértője.
Azt az elnök sem tudja összeszámlálni, hogy az agresszió megindítása óta Ukrajna és szövetségesei hány vörös vonalat léptek át. De az atomszablyát a Kreml azért kapta elő, nehogy a demokratikus közösség beavatkozzon, hanem inkább nézze tétlenül a fejleményeket, ahogy az '56-ban Magyarországon és '68-ban Csehszlovákiában történt. Ám az ötlet nem vált be és ezen aligha változtat jelentősen a most kiadott új nukleáris katonai koncepció.
Az elképzelés első ránézésre valóban veszedelmesnek tűnik, ám látszik rajta, hogy javarészt Ukrajnára szabták – mutat rá a Die Zeit. De alapján Moszkva igazából már most megkezdhetné az atomcsapást, hiszen területe egy része ukrán megszállás alatt áll, azaz sérült a nemzeti szuverenitás. Valójában inkább agresszív kommunikációról van szó, mint a nukleáris erő felhasználásának szabályozásáról.
Merthogy még egy olyan diktátor is, mint Putyin, alighanem csupán végső eszközként nyúlna ehhez a lehetőséghez. Esetleg meg tudná akadályozni vele a vereségét, ám semmit sem nyerne általa. Viszont a nyugati hatalmak mégsem hagyhatják figyelmen kívül a veszélyt. Akkor sem, ha meggyőződésük, hogy Putyin csak blöfföl.
Ugyanakkor az jól jön neki, hogy Biden továbbra is ellenzi a brit és francia rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen.