Putyin már tárgyalna a békéről, Zelenszkij is visszahívná a katonákat a frontról

HírKlikk 2025. december 26. 09:00 2025. dec. 26. 09:00

Zelenszkij hajlandó lenne kivonni az ukrán csapatokat a Donbaszból egy béketerv részeként, miközben az oroszok többsége 2026-ra várja a háború végét egy állami közvélemény-kutatás szerint.

Az ukrán elnök jelezte, hogy kész lenne kivonni a csapatokat az ország keleti ipari szívéből egy olyan béketerv részeként, amelyben Moszkva is visszavonulna, a terület pedig nemzetközi erők által felügyelt demilitarizált zónává válna. Ez a javaslat újabb lehetséges kompromisszumot kínál a Donbasz régió ellenőrzésére vonatkozóan, ami a béketárgyalások egyik fő akadálya volt – írja a The Guardian, vette észre a pénzcentrum.

Washington és Kijev közelebb került egy közösen elfogadott háborút lezáró formulához, bár Moszkva reakciója továbbra is bizonytalan. Függetlenül attól, hogy Oroszország elfogadja-e, a javaslat Kijev sikerének tekinthető, mivel sikerült átírnia egy korábbi amerikai tervezetet, amelyet a Kreml kívánságlistájaként kritizáltak. Zelenszkij szerint az amerikai tárgyalók szerdán veszik fel a kapcsolatot a Kremllel.

Egy orosz állami közvélemény-kutatás szerint az oroszok többsége 2026-ra várja az ukrajnai háború végét. A felmérés szerint a 1600 megkérdezett 70 százaléka „sikeresebbnek" látja 2026-ot Oroszország számára, mint az idei évet, míg 55 százalékuk ezt a reményt az ukrajnai „különleges katonai művelet" lehetséges befejezéséhez köti.

Forrás: Pénzcentrum