Rengeteg áramszerződést felmondanak a szolgáltatók
Számos vállalati és társasházi ügyfélnél kivágta a biztosítékot, hogy az Audax Renewables Kft. felmondta határozatlan idejű, fix áras villamosenergia szerződéseit a 2023 január 1-jével kezdődő időszakra.
Többen ezt úgy értelmezték, hogy az energiakereskedő cég az összes meglévő szolgáltatói szerződését felfüggesztette, és olyan feltételezések is terjedni kezdtek, hogy áramhiány van a piacon – értesült a 24.hu.
„Távol áll a valóságtól, hogy minden szolgáltatói szerződésünket felmondtuk volna az áramra vonatkozóan” – cáfolt a lapnak Fejes Tibor, az Audax ügyvezető igazgatója. Hozzátette, az idén minden szerződött ügyfelüknek leszállítják azt a mennyiséget, amiben az egész évre szóló fix áras szerződések keretében megállapodtak.
„E konstrukciók felett azonban eljárt az idő, még a nagy szolgáltatók, mint az MVM és az E.ON is csak ritka esetben kínálnak ilyen típusú csomagokat a jövő évre. Minden érintett ügyfelünknek új szerződést ajánlunk január 1-jétől kezdődően, és el tudjuk őket látni a kívánt mennyiségű árammal. De tudomásul kell venni, hogy már csak úgynevezett spotáras szerződéseket tudunk felajánlani, mivel mi is csak a napi piacon tudjuk megvenni az elektromos energiát, minden nap a következő napra előre” – szögezte le. A hasonló szerződések árképletét a holland gáztőzsde árai alapján számítják.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke úgy véli, hogy bár a napi áras szerződéseknél az energiaköltségek tervezhetetlenek, és a beérkező számlák is nehezen követhetők, de ezek a konstrukciók mégis korrektebbek, mint a fix árasok. A tőzsdék ugyanis folyamatosan estek, miközben a magasan rögzített gázárak miatt a szolgáltatók többlethez jutottak, amit minden további nélkül zsebre is vágtak. Ezt felháborítónak tartja az elnök.
A gázpiacon elenyészően kevés cég maradt szerződés nélkül 2023-ra, a többség már leszerződött. A fix áras ajánlatok kiszorultak, de az ügyfelek jól fogadták a spotáras konstrukciókat, legfőképp annak köszönhetően, hogy október-novemberben viszonylag sokat estek a tarifák – mondta a lapnak Németh Ders, a földgáz-kereskedelemmel foglalkozó Wattler Kft. ügyvezetője.
Mivel jelentősen megnőttek az energiaárak, a tartalékok nélküli, gyenge likviditású cégeknél az előre fizetés komoly megterhelést jelenthet, idővel akár bedőlésekhez is vezethet.