Súlyos károkat okoz Magyarországon az Obama-féreg

HírKlikk 2025. március 31. 04:45 2025. márc. 31. 04:45

A Vas vármegyei hírportál szerint már Szombathelyen is azonosították a húsevő Obama-férget. A kártevő feltételezhetően földlabdában szelte át az Atlanti óceánt és került be Európába. Ez csak egy példa a sok közül: nagy kockázatot vállal, aki papírok és számla nélkül, ismeretlen helyről vásárol import növényt.

Hatalmas károkat okozhatnak, az őshonos fajokat kiszorítják, ezáltal ökológiai űrt okoznak, és ahogy a tigrisszúnyog példája bizonyítja, akár emberre is veszélyesek lehetnek – többek között ilyen gondokat okozhatnak az import növényekkel hazánkba érkező új kártevők. Both Gyula növényorvos a vaol.hu-nak nyilatkozva arra hívja fel a figyelmet: köszönhetően a felgyorsult globalizációnak, a bővülő szállítási lehetőségeknek, teljesen meggondolatlanul szállítunk be növényeket hazánkba. A klímaváltozás számlájára írva, divat lett itthon olajfát, pálmafát, különféle bonsaiokat, kaktuszokat telepíteni, de arra már csak kevesen gondolnak, mi minden érkezhet még az import növénnyel együtt.

Kifejtette: minden növénynek növényútlevéllel kellene rendelkeznie, amely egyrészt egyfajta szavatosság a kórokozó- mentességre, másrészt baj esetén azé a felelősség, aki azt kiállította. A gyakorlatban azonban – kivétel a kertészetekben – aligha kapunk ilyen dokumentumot az import növény mellé. Példaként említi: néhány éve a fügének egyetlen kártevője sem volt hazánkban, mostanra pedig a húszhoz közelít a számuk.

Legutóbb két idegenhonos laposféreg faj megjelenése váltott ki nagy visszhangot. Both Gyula elmondta, az Obama-féreg és a Kalapácsfejű féreg sem jelent veszélyt az emberre, ám a talaj legértékesebb élőlényei között számon tartott földigilisztákra és csigákra vadásznak. Bár a csigákat nem kedveljük különösebben, de nagy szerepet játszanak a szerves anyag lebontásban, még a „kutyagumit” is elfogyasztják. A földigilisztákról pedig köztudott, aprítják, szellőztetik a talajt, lebontják a leveleket, tápcsatornájukon áteresztett anyagból lesz az értékes gilisztahumusz. A csigák, giliszták kihalása hatalmas ökológiai űrt okozna. Mindkét faj szaporodása különleges és rendkívül gyors. Ha ezeknek a laposférgeknek a testét feldaraboljuk, minden darabból új egyed jön létre. Sőt, egyikük önmagát is ketté tudja szakítani – hangsúlyozta.

A növényorvos szerint társadalmi, technikai, gondolkodásbeli problémák uralják a növényvédelmi ágazatot. Nagy problémának látja, hogy kontrollálatlanul terjednek a különböző szakmainak vélt tanácsok az interneten, miközben a valódi szakembereket elfelejtik megkérdezni. A lakosságtól nagyobb fegyelmezettséget, a hatóság részéről pedig nagyobb felkészültséget remél. – Amire megvan a lehetőség, hogy be fogjuk hozni, az előbb-utóbb ide fog érkezni. Előre fel kellene készülni a nem kívánatos vendégekre, hogy mit tegyünk, ha már itt vannak. Ellenkező esetben ugyanúgy járhatunk, mint a Buxus moly, vagy a Boróka díszbogár esetében, utóbbi miatt a hazai tuják szinte mind odavesztek, pedig ha időben lépünk, lett volna megoldás. Egyre több poloskafaj található az országban. Van olyan, amely várhatóan a rododendronokat fogja pusztítani, egyelőre a babérhangát eszegeti. A japán cserebogár, amely szinte minden növényt elfogyaszt, Olaszország felől közelít hazánkba – összegzett Both Gyula.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 28-i adása itt nézhető meg: