Szegeden Iványi Gáborék ellen ítéltek, a vesztes azonban nem a MET, hanem a diákok és a családjuk
15 napon belül két ellentétes irányú jogerős bírósági ítélet született a MET egyházhoz tartozó két iskola ügyében. Miközben március 12.-én a budapesti Wesley iskola bezáratása és törlése kérdésében Iványi Gáboréknak adtak igazat a Fővárosi Kormányhivatallal szemben, a Szegedi Törvényszék március 27-én jogerősen elutasította a keresetüket az ottani Wesley oktatási intézménnyel kapcsolatos perben. „A budapesti iskolák ügyében hozott, a jogsérelmet elismerő döntés után fájdalmas, aggasztó és megdöbbentő, hogy olyan ítélet született, amelyben a gyermekeket, pedagógusokat és szülőket ért jogsérelmekre egyáltalán nem voltak tekintettel” – szögezték le Iványi Gáborék.
A Szegedi Kormányhivatal jogszerűen vonta vissza a Szegedi Wesley János Óvoda Általános Iskola és Középiskola működési engedélyét – így döntött a Szegedi Törvényszék. Az ítélet indoklása szerint az ügy februári meghallgatásán túl sok új információ hangzott el a diákok jogainak sérelméről, a döntés következményeiről, a bíróság csak a szeptemberi beadvány szövegét vette figyelembe, a meghallgatáson elhangzottakat figyelmen kívül hagyta.
Mint a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség lapunkhoz eljuttatott közleménye felidézi: a kormányhivatal tavaly augusztus 30-án vonta vissza a MET fenntartásában működő iskola működési engedélyét. 150, többségében sajátos nevelési igényű gyereknek és családjaiknak alig néhány órája maradt, hogy új intézményt találjanak. Mire az intézmény megkapta az azonnali jogvédelmet, amely elismerte a bezárás jogtalanságát, a kormányhivatal rendeletei és a MET anyagi ellehetetlenítése miatt az újra nyitás esélytelenné vált. Több heti keresés után végül 38 különböző iskola vette át a gyerekeket. A kiscsoportos, személyre szabott oktatást, fejlesztést szinte sehol sem tudják számukra biztosítani.
Szenvednek a diákok A MET közleménye a bezáratott iskolákba járó diákok és szüleik beszámolói alapján szerzett információkkal is szolgál. Mint írják, a legtöbb SNI-s diák nem érzi magát biztonságban az új iskolában, romlik a teljesítményük, sokan bukásra állnak, bár a Wesleyben kiegyensúlyozottan teljesítettek. Nem engedélyezik a diagnózisuk miatt nekik járó segédeszközök használatát, nem kapnak plusz időt a feladataik elvégzésére. A harminc fős osztályokban a differenciált, személyes képességekre szabott oktatás megvalósíthatatlan. Gyakori a verbális bántalmazás, a kiközösítés, kizárják őket a közös programokból. Nagyon kevés a megértő, elfogadó pedagógus, a szülők is kirekesztve érzik magukat. Többször kétségbe vonták a pedagógiai szakszolgálat diagnózisát, megkérdőjelezik a diákok integrálhatóságát, felülvizsgálatra kényszerítik a szülőket. Ha a gyermek nem integrálható, elbocsáthatják az intézményből. Kompetencia- és iskolaérettségi teszteket íratnak velük, holott ilyen diagnózissal ez nem lenne kérhető. Húsz integrálható gyerek eleve egy szegregált gyógypedagógiai intézménybe került. Több tizenéves volt Wesley-s diák pszichológus segítségére szorul, hogy fel tudja dolgozni a történteket. |
A MET felszámolt oktatási intézményeiben biztonságot, személyre szabott fejlesztést, elfogadást, esélyt kaptak ezek a diákok – emlékeztetnek Iványiék, akik szerint a gyermekjogokat súlyosan sértő, többszáz gyerek és család életét megtörő kormányzati intézkedések visszafordíthatatlan károkat okoztak mintegy 500 család életében. „Meggyőződésünk szerint a kormányhivatalok teljesen figyelmen kívül hagyták a gyermekjogokat, egyáltalán nem foglalkoztak a döntéseik következményeivel. Olyan csoportok helyzetét tették rosszabbá és kiszolgáltatottabbá, amelyek már eleve jelentős hátránnyal indulnak, és amelyeket mindenkori társadalmi és kormányzati kötelezettség lenne támogatni, felemelni” – olvasható a közleményben.
A március 27.-i jogerős ítélet azután született, hogy Budapesten ennek az ellenkezőjéről döntött a Fővárosi Törvényszék, amely Iványiéknak adott igazat a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium és a MÁV telepi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium ügyében. Működési engedélyüket ugyancsak közvetlenül a tanévkezdés előtt vonták vissza, illetve törölték az egyházi és magán fenntartású közoktatási intézmények listájáról. Az iskoláik diákjait, illetve szüleit külön keresetben képviselő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) keresete alapján a bíróság azt is megállapította, hogy a Sára Botond irányítása alatt működő Fővárosi Kormányhivatal „teljesen figyelmen kívül hagyta a gyermekjogokat, egyáltalán nem foglalkozott döntésének következményeivel”.
Mivel korábban nem volt rá precedens, hogy ilyen módon számoljanak fel közoktatási intézményeket, a MET jogászai még vizsgálják a további lehetőségeket – derült ki a budapesti iskolák ügyében hozott jogerős ítélet után. Mint Iványiék tudatták, további kártérítési jogi eljárásokat terveznek indítani az okozott anyagi, erkölcsi és érzelmi kár ellentételezéséért. A MET sajtószóvivője, Vajay Zsófia akkor portálunknak azt mondta, hogy miután nincs erre precedens, a jogászok még ezt is vizsgálják. „Ám a történések okán, élünk a gyanúval, hogy azért volt ilyen késői időpontban ez a vélhetően általuk is törvénysértőnek gondolt eljárás, hogy felszámolhassák az intézményt, hiszen nem volt idő jogvédelmet kérni, a gyerekeket hivatalosan elhelyezni, el kellett bocsátani a tanárokat, a gyerekeket” – magyarázta. Emlékeztetett arra, hogy ezzel ellehetetlenül az újraindítás, mégpedig az anyagi vetület nélkül is. A jogászok tehát mérlegelik a továbblépést.
Menet közben szó szerint a létükért küzdenek, s az ítélet szerint jogszerűtlenül bezáratott budapesti iskola újra nyitása egyelőre a jövő zenéje. A 2025-ös évre ugyanis a Magyar Államkincstár (MÁK) felfüggesztette a normatívák utalását, miután megbízhatatlan munkáltatónak nyilvánította a MET-et arra hivatkozva, hogy nem fizette ki időben a béreket, s anyagi forrás nélkül az iskolák újraindítására egyelőre nincs lehetőségük. Tavaly 2,1 milliárd forint normatívát vont el tőlük az adóhatóság (NAV) és a Magyar Államkincstár. 2024 júliusa óta sem szociális, sem oktatási normatíva nem érkezett a MET számláira, kizárólag civil támogatásból működtetik az intézményeiket.
Mindenesetre legalább a szegedi Wesley iskolaépületében sikerült – 2024 novemberében – egy fejlesztő központot nyitniuk rászoruló, sajátos nevelési igényű gyermekek számára. Az alapítványi fenntartásban működő Esélyteremtő Ház komplex gyógypedagógiai fejlesztést, mozgásfejlesztést, logopédiát, iskola előkészítő foglalkozást, tantárgyi felzárkóztatást és érettségire való felkészítést is biztosít a diákoknak nagyon kedvező áron, vagy rászorultsági alapon akár ingyenesen is. Már több mint 80 diák jár rendszeresen fejlesztésre.
Iványi Gábor Óbuda díszpolgára Óbuda–Békásmegyer önkormányzata arról döntött, hogy díszpolgárává avatja Iványi Gábort – számolt be róla a Népszava. A Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) elnöke – áll az indoklásban – akaratlanul is az elnyomó hatalommal szembeni küzdelem jelképévé vált. A kerület elismerését egyházszervezői munkájával, valamint az elesettek, a szociálisan és más okokból leginkább kiszolgáltatott emberek iránti kiállásával érdemelte ki. Személyes életútja a keresztény és egyetemes emberi értékek egyik legnagyobb magyar példája. Nincs olyan kiszolgáltatott réteg, amelynek élethelyzetére ne szervezne, szervezett volna akciókat. Iskolaszervező, szociális intézmények szervezője és igazi keresztény hitvalló – olvasható a méltatásban. |
A budapesti Wesley-iskolák kálváriájáról a MET korábbi közleményében részleteket is olvashatnak; a szegedi Wesley oktatási intézménnyel történtekről itt találnak részleteket. Arról pedig, hogy milyen bűnöket követett el és milyen eredménnyel a MET intézményei ellen a hatalom, itt írtunk részletesen.