Szövetségest keresett Orbán Viktor Rómában

Vámosi Ágoston 2024. december 7. 14:55 2024. dec. 7. 14:55

Orbán Viktor személyes véleményét, kilátásait akarta megismerni Ferenc pápa, amikor szerdán magánkihallgatáson fogadta a miniszterelnököt, akinek pedig éppen kapóra jött az alkalom békemissziójának kibővítéséhez – mondta a Hírklikknek a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója. Horváth Jenő arról is beszélt, hogy az olasz kormányfő viszont régi szövetségese Orbánnak. Giorgia Meloni jóval nagyobb eséllyel szólhat bele az éppen Olaszországban esedékes Ukrajna-helyreállítási konferencia programjába jövő júliusban, és a Nyugat-Balkán uniós integrációjához is szüksége van Orbánnak egy erős szövetségesre, de a kapcsolatuk hullámzó – tette hozzá.

A Vatikánban fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt Ferenc pápa szerda reggel. Az audiencia 35 percig tartott, a legfontosabb téma az ukrajnai háború és az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége volt. 

„Az nem különleges, hogy a miniszterelnök ismét felkereste a pápát. Orbán Viktor 2021 óta minden évben találkozott az egyházfővel véletlenszerű és protokolláris keretek között is. A Szentszék és a magyar állam kapcsolata folytonos, és érdekazonosságuk van abban, hogy Ukrajnában béke legyen. Ferenc pápa központi célja a békéltetés, alapvető egyetértés, hogy nem akarnak fegyverkezni, részt venni a háborúban, kettejük találkozója ezen alapult” – mondta a Hírklikknek Horváth Jenő, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszékének oktatója. Felidézte, hogy Orbán találkozott a Vatikán külügyminiszterével is, ott már sokkal részletesebben beszéltek az Európai Unió Tanácsának soros elnökségéről. A pápa inkább Orbán személyes véleményét akarta hallani, megismerni a kilátásait.

A magyar kormányfő a nyáron indított békemissziója részének tekinti az olaszországi és vatikáni látogatást, közösségi oldalán pedig felbecsülhetetlen értékűnek nevezte a Vatikán diplomáciai tapasztalatait.

A magukat római katolikusnak vallók száma egyébként jelentősen csökkent Magyarországon az elmúlt évtizedekben. 2001-ben még a lakosság többsége, 5 millió 290 ezer ember jelölte be a katolikus vallást, 2022-ben viszont már csak a lakosság negyede, 2 millió 644 ezer ember vallotta magát katolikusnak – emlékeztetett a háttérre Horváth Jenő.

A nagybácsi és a kisunoka

A magyar kormányfő a pápánál tett látogatás után Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is tárgyalt Rómában. Meloni és Orbán között szintén szóba került Ukrajna helyzete és lehetséges újjáépítése, valamint a közel-keleti konfliktus is. Az Ukrajna helyreállításával foglalkozó következő konferenciát 2025 júliusában éppen Olaszországban tartják.

„Orbán Viktor és Giorgia Meloni kapcsolata hullámzó, annak ellenére is, hogy mindketten egy-egy jobboldali párt vezetői. Az álláspontjuk az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban is megosztott: Meloni támogatja Volodimir Zelenszkijt és Ukrajnát, ami távol áll a magyar állásponttól. Giorgia Meloni jóval nagyobb eséllyel szólhat bele az Európai Unió Ukrajna-helyreállítási programjába, mint Orbán Viktor, de az olaszoknak nincs sok pénzük. Ezen felül az Európai Parlament frakcióiról, pártjairól is beszélhettek” – mondta a Corvinus egyetem oktatója.

Meloni gratulált Orbánnak ahhoz, hogy éppen a magyar soros elnökség idején nyitotta meg az Európai Unió a csatlakozási tárgyalásokat Albániával, illetve sikerült előremozdítani Románia és Bulgária ügyét is a teljes jogú schengeni tagság elérésében. „Olaszországnak szintén érdeke a Nyugat-Balkán európai uniós integrációja, soha nem emeltek ez ellen kifogást. Olaszország és Albánia kapcsolatát nagybácsi-kisunoka kapcsolathoz hasonlítják sokszor az olaszok, és ez jól működik. Az Olaszországba érkező albán bevándorlók beilleszkedése pedig gyors és problémamentes” – magyarázta az elemző.

Olaszország történetében viszonylag stabilnak számít a Meloni-kormány: az utóbbi majdnem 40 évben kizárólag Silvio Berlusconi tudott legalább három évig folyamatosan kormányon maradni az országban. Meloni jelenleg a harmadik évében van, és – Németországgal, vagy Franciaországgal szemben – jelenleg Olaszország tűnik az egyetlen politikailag stabil nagyhatalomnak az Európai Unióban.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom