Sztrájkoló pedagógus is beszédet mond a klímasztrájk-demonstráción

Harkai Péter 2022. március 25. 08:50 2022. márc. 25. 08:50

Március 25-én világszerte ismét utcára vonulnak a klímavédő fiatalok. A Fridays For Future mozgalom újra globális klímasztrájkot hirdetett, amihez Budapest is csatlakozik. A mozgalom aktivistáival közös rendezvényt tart a Kossuth téren a Greenpeace.

Ma már történelem, hogy 2018-ban egy svéd diáklány úgy döntött, az iskolapad helyett a stockholmi parlament elé ül. Tette mindezt azért, mert úgy érezte, komoly éghajlati válság fenyegeti a Földet. Az akkor 15 éves Greta Thunberg ezzel a szokatlan lépéssel kívánta felhívni a döntéshozók figyelmét a közelgő katasztrófára. Azóta a diáklány klímavédelmi ikon lett és világszerte több százezer fiatal követte példáját. A mozgalom akkorára nőtt, hogy a globális demonstráción 2019 őszén már több millióan vettek részt.

Az előzetes adatok szerint az idén világszerte 7500 városban 15 000 000 szimpatizáns csatlakozik az eseményhez. 

Természetesen a legismertebb környezetvédő szervezet, a Greenpeace is jelen lesz és tapasztalatával, aktivistáival segíti a felvonulás szervezését, lebonyolítását. A program szerint a pénteki eseményen a sztrájkoló tanárok nevében beszédet mond Kamarás Orsolya, valamint felszólal Puskás Peti énekes és Fehér Zoltán zoológus, a WWF Magyarország küldötteként. A környezetvédő szervezet is képviselteti magát Mező János Bálint, a Greenpeace Magyarország igazgatója személyében. A tervek szerint a tüntetést a Дeva együttes koncertje zárja. 

Amint a Greenpeace kommunikációs munkatársa, Nyitray Dániel portálunknak elmondta, az idén a budapesti esemény mellett Pécsett is megszervezik a klímavédelmi tüntetést.  Megerősítette: a sztrájkoló fiatalok azt szeretnék elérni, hogy ne lehessen Magyarországon érdemi zöld program nélkül kormányozni. „Bármelyik párt is nyeri áprilisban az országgyűlési választásokat, a döntéshozóknak végre komolyan kell venniük a klíma- és ökológiai válság megoldását.”

A résztvevők Budapesten délelőtt 10 órakor gyülekeztek a Deák téren, ahonnan a Kossuth téri színpadhoz vonulnak, itt délután két óráig tartó program keretében emelnek szót a globális klímavédelem mellett. A hazai klímasztrájkot szervező Fridays For Future Magyarország mozgalom azt szeretné megmutatni a döntéshozóknak, hogy a magyar választók számára prioritás a széndioxid kibocsátás-csökkentés, a tiszta levegő és a felelős természetvédelem.

A most pénteki lesz a hetedik globális klímatüntetés. A budapesti megmozduláson a Fridays For Future felolvassa követeléseit a bolygónkért, a klímáért és a jövőért. „Miközben a klímaválság világszerte egyre súlyosbodik, és megállíthatatlanul sodródunk a 1,5 fokot meghaladó felmelegedés felé, a magyar kormány nemhogy nem tesz érdemi lépéseket a klímakatasztrófa megállítására, hanem a koronavírus-járványt arra használta fel, hogy tovább pusztítsa természeti értékeinket!” – írták a szervezők az esemény kapcsán. „Itt az ideje, hogy a politikusok döntései az embereket és a természetet szolgálják, nem pedig egy szűk elit haszonszerzését! Bármelyik párt is nyeri áprilisban az országgyűlési választásokat: azt akarjuk, hogy ne lehessen Magyarországon komoly zöld program nélkül kormányozni!” – fogalmazta meg a Fridays For Future Magyarország követeléseiket.

Amint a Greenpeace külön kiemeli, a pénteki rendezvény szolidáris az ukrajnai háború áldozataival és a sztrájkoló tanárokkal. Mindkét téma kapcsán elhangoznak majd beszédek. 

Nyitray Dániel arra a kérdésünkre, hogy a globális eseménysorozat 2019 óta fel tud-e mutatni bármilyen eredményt a hazai közéletben, azt mondta: egyértelmű előrelépést tapasztalnak a klímapolitikában. „Az eltelt tíz év alatt a hazai politikai élet amolyan fura bolondokként értékelte a klímavédelemmel foglalkozó szervezeteket és aktivistákat. 2019 óta viszont már a számukra is kényelmetlen lett úgy politizálni, hogy a környezet- és a klímavédelem ne kerüljön be valamilyen formában a távlati tervekbe. Érdemben igyekeznek ezt a problémát kezelni és mára úgymond ’ciki’ lett a környezetvédelmi szkepticizmus. Ez biztató eredmény a jövőnket tekintve” – nyilatkozta a Hírklikk érdeklődésére Nyitray Dániel, a Greenpeace kommunikációs munkatársa.