Több mint száz újságíró halt meg munka közben 2024-ben
A Nemzetközi Újságíró Szövetség adatai szerint 2024-ben 104 újságíró vesztette életét, a legveszélyesebb terület a Közel-Kelet, azon belül Palesztina volt.
Bár ez a szám megdöbbentő, valamivel kevesebb haláleset történt, mint 2023-ban. Tavaly 129 médiában dolgozó szakembert öltek meg, ezzel 1990 óta 2023 volt a leghalálosabb év – írja az Euronews.
Az idei 104 áldozatból 55 palesztin újságíró a Gázai övezetben vesztette életét. További hatot Libanonban öltek meg.
Az IFJ szerint a gázai háború 2023. októberi kezdete óta a meghalt palesztin újságírók száma legalább 138-ra emelkedett. Ezzel Irak, a Fülöp-szigetek és Mexikó mögött az ország a tudósítók munkájának szempontjából a harmadik legveszélyesebb ország.
Veszteségek, tendenciák
A Közel-Keletet követő legveszedelmesebb régiónak 2024-ben az ázsiai-csendes-óceáni térség bizonyult. Itt húsz újságíró vesztette életét, ami jóval több, mint a 2023-ban megölt 12 újságíró. A tendencia egy irányba mutat az újságírók elleni erőszak arányának Dél-Ázsiában bekövetkezett változásaival: Pakisztán, Banglades és India a régióban bekövetkezett újságírói halálesetek 70 százalékának volt a helyszíne.
Afrikában 8 újságírót gyilkoltak meg, közülük 5-öt Szudánban.
Dél-, Közép- és Észak-Amerikában a halálesetek száma az elmúlt években jelentősen csökkent: két évvel ezelőtt 30, idén csupán 6 újságíró halt meg ezeken a területeken.
Mexikóban, amelyet a világ egyik leghalálosabb helyének tartanak az újságírás szempontjából, továbbra is jellemzően „fenyegetések, megfélemlítések, emberrablások és gyilkosságok" történnek újságírók ellen. A konfliktusok fő okai a kábítószer-kereskedelemről szóló tudósítások. Idén öt mexikói és egy kolumbiai halálesetről tud a szövetség.
Újságírók a rácsok mögött
Az IFJ december elején végzett becslése szerint jelenleg 520 újságírót tartanak fogva világszerte. Pedig ők csak a munkájukat végezték. Ez jóval magasabb szám, mint az elmúlt években: 2023-ban 427, 2022-ben pedig 375 ilyen médiaszakemberről tudunk.
A szövetség szerint a világ legnagyobb fogvatartója Kína, a második Izrael, a harmadik pedig Mianmar.