Vác és Sződliget is vesztese lehet a Samsung gödi fejlesztésének

HírKlikk 2021. november 15. 12:45 2021. nov. 15. 12:45

Természetvédelmi területeken és lakóövezeteken keresztül vezetné a gödi Samsung-gyár új csatornáit a projekt kivitelezésével megbízott Mészáros és Mészáros Kft. A döntés ellen az érintett polgármesterek és a lakosság is tiltakozik.

A gödi iparterület vízellátásának 32 milliárdos tenderét Mészáros Lőrinc cége nyerte el. Az előzetes tervek szerint a Samsung gyár ipari szennyvizét Göd Nevelek városrészén át egy 12,2 kilométeres vezetéken vinnék Vácra, ahol a meglévő szennyvíztisztító mellé egy új telepet is építenének. Emellett felújítják a váci déli vízbázison, a Chinoin által a ’80-as években elszennyezett, lezárt kutakat is. Innen aztán ivóvizet juttatnának a környékbeli településekre. Ez azonban a gödi a polgármester szerint veszélyt jelenthet a víz minőségére – írja az Átlátszó.

A beruházással szintén érintett Vác önkormányzata a kérdések tisztázása érdekében lakossági fórumot rendezett. Erre meghívták a Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) és a Samsung képviselőit, valamint egy talaj-kármentesítéssel foglalkozó cég szakértőjét. Utóbbiak azonban nem mentek el a fórumra, így számos kérdés maradt továbbra is megválaszolatlan.

A DMRV műszaki igazgatója, Balogh Zsolt elismerte, hogy a „legnagyobb fejfájást” a Samsung hatalmas vízigényének kielégítése okozza a cég számára.

A váci déli vízbázis területének teljes kármentesítéséről azonban alig esett szó a fórumon, holott az aggodalmakat jórészt épp ez okozza. A vízbázis ugyanis az 1980-as években súlyosan elszennyeződött a váci Chinoin veszélyes hulladékainak égetése miatt. A Hidrológiai Közlöny egy 2021-es tanulmánya szerint Vácott 1980-ben „történeti jelentőségű” környezetpusztítás történt, 860 ezer köbméter talajvíz szennyeződött el. A vízbázison a parti szűrésű kutakat le kellett zárni, a váciak ivóvízellátását pedig a szentendrei kutak Duna alatti átvezetésével oldották meg.

A gödi iparterületet ugyanakkor nemcsak a kutakból, hanem a Dunából vett vízzel is ellátnák. Ennek érdekében, a vízbázison felszíni vízkivételi művet fognak építeni, ami a dunai „nyersvizet” megfelelő tisztítás után juttatná el a Samsunghoz.

A fejlesztés révén, évente legalább 8 millió köbméter vizet használhat majd fel a gödi különleges gazdasági övezet.

Az ipari park ellátásán túl, még napi 7000 köbméter ivóvíz kitermelését is tervezik, amivel a környező települések – Vác, Göd, Sződliget, Csomád, Gödöllő, Fót, Mogyoród – megnövekedett igényeit szolgálnák ki. Az ivóvíz és az ipari víz azonban teljesen külön vezetékeken halad majd, a kettő keveredése nem fordulhat elő, hangzott el a fórumon.

A lakosság azonban elégedetlen a tervezett csatornarendszer nyomvonalával és az új váci szennyvíztelep helyszínével. Az ott élők ugyanis attól is tartanak, hogy meghibásodás, csőtörés esetén, a Samsung 7000 köbméternyi ipari szennyvize elöntené az utcákat, és beszennyezné a helyiek fúrt kútjait.

Viszont a gödi iparterületből származó adó-milliárdokból csak a kormány által önkényesen kijelölt öt település részesül, Vác és Sződliget nem.

Forrás: Átlátszó