Várhegyi Éva: Magyarországon megbomlott a pénzügyi egyensúly
Napjaink szomorú slágertémája a forint drámai állapota, a régen látott mértékű infláció. Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Intézet főmunkatársa, úgyis mint a monetáris tanács volt tagja szakmai alapokon értékelte a jelenlegi helyzetet Bolgár György vendégeként a Klikk TV TÍZ című műsorában.
„A monetáris politika a pénzgazdaság egyik ága, a másik az államháztartási költségvetés, a fiskális politika” – értelmezte az alapvető fogalmakat a közgazdász. Tekintve, hogy a pénz áthatja az egész gazdaságot, a monetáris politika talán még jobban meghatározza mindezt, mint a fiskális politika. „A monetáris politika alapvetően az infláció megfékezésére, az árstabilitás megőrzésére irányul. Ennek egyik, ma talán legfontosabb eszköze a kamatpolitika, ami hatással van az árfolyamra, a pénzstabilitásra.”
Kiemelte, hogy a forint árfolyama az elmúlt hetekben romlott drasztikusan, de ez már évek óta tartó folyamat. „Most elérkezett egy olyan határ, amikor a kormány már nem tudatosan kezeli ezt a folyamatot, hanem a piac kényszeríti ki.” Ebben pedig szerepe van annak a ténynek is, hogy az elmúlt egy évben az Orván-kormány „kiköltekezett”.
„Az állam eladósodása, az államháztartás hiánya a szakértők egyöntetű véleménye szerint befolyásolja a befektetők értékítéletét. Márpedig a pénznek, a forintnak az erősödését vagy gyengülését nagy mértében az határozza meg, hogy a pénzpiaci befektetők mit látnak. Akarnak-e eszközöket, állampapírokat venni vagy menekülnek tőle.”
Várhegyi Éva szerint „Magyarországon megbomlott a pénzügyi egyensúly. Az eredendő ok pedig az államháztartás nagymértékű eladósodása, a külső hiány.”
Olyan mértékben romlik az ország külső egyensúlya is, hogy ez szintén a bizalmat gyengíti. Márpedig, ha a bel- és külpolitikában olyan magatartást tanúsít a kormány, ami gyengíti az ország iránti bizalmat, akkor menekülnek a befektetők a forinttól. Ez látszik most, következménye a forint gyengülése, ami egyaránt köszönhető egy rossz gazdaságpolitikának és monetáris politikának is.”
Most persze kapkodva igyekeznek korrigálni spórolással, pluszbevételekkel, kiadáscsökkentéssel, kamatemeléssel. Ezek a kényszerintézkedések a remélt eredményeket várva, komoly hátrányokkal is járnak.
„Minden intézkedés megkésett volt és meglesz az ára, miközben az infláció hónapról-hónapra emelkedik. Mindennek előre látható gazdasági lassulás lesz a következménye. Az elmúlt két évben dinamikus növekedés volt a gazdaságban, ez most szépen kezd elsorvadni.”
A Klikk TV TÍZ című műsora itt tekinthető meg.