A jó vérkeringés fél egészség

Bánky Erika 2015. augusztus 2. 10:10 2015. aug. 2. 10:10

Védő sejtjeinknek jól működő vérkeringésre van szükségük, ahhoz, hogy a szövetek megfelelő oxigénhez és tápanyaghoz jussanak, a szervezetből pedig kikerüljenek a mérgek és salakanyagok. Minél élénkebb a vérkeringés, annál átjárhatóbbak a hajszálerek. A tápanyagok és a gázok cseréje a hajszálerek (kapillárisok) szintjén történik. A vérkeringés központja a szív.

Elégtelen vérkeringés esetén az immunrendszer nem nyújt kellő védelmet a betegségek ellen. Rossz vérellátás esetén a nyálkahártyák védekezőképessége is legyengül. Kevésbé óvnak a korokozók ellen.
Megfelelő vérellátásról mozgással és kellő folyadékfogyasztással gondoskodhatunk.
A mozgás biztosítja az immunrendszer erősítését, megfelelő vérkeringést és a jó közérzetet.
A mozgást lehetőleg friss levegőn végezzük.

Több sportág közül választhatunk:

Kocogás esetén fontos, hogy a cipő megfelelően csökkentse a rázkódásokat. Lehetőleg ne aszfalton fusson. A tempót úgy válasszuk meg, hogy a futás kellemes élményt nyújtson. Kezdetben rövidebb távot válasszunk, majd fokozatosan emelve, jussunk el lehetőleg a napi 30-40 perchez.

Az úszás mindenkinek jót tesz, különösen ajánlott ízületi problémák esetén.

A kerékpározás és túrázás minden korosztálynak jó.

A rendszeres vízkúra serkenti a vérellátást, erősíti immunrendszerünket, és edzi az érrendszert.
Sebastian Kneipp lelkész által kidolgozott vízkúra, orvosilag is elismert módszer. A hideg és meleg víz bőrre kifejtett ingereit használják fel arra, hogy a szervezet ellenállóbb legyen a betegségekkel szemben.

Vízkúra alapja
- szauna
- száraz masszázs
- hideg vizes lemosás
- váltófürdő
- víztaposás

Száraz masszázs ideális módja, hogy reggel felfrissítsük magunkat és élénkítsük vérkeringésünket.
Ehhez közepesen kemény masszázskefére van szükség.
Kezdje a jobb lábon, enyhe nyomással, köröző mozdulatokkal felfelé haladva először a lábszár külső oldalán, majd a belsőn, és folytassa a bal lábon egész az ülepéig. Majd a kar következik, itt is a jobbal kezdve, majd a mellkas és a hasnál folytatva. Végül a hátát dörzsölje le.
Hideg vizes lemosásnál durva mosdókesztyűre van szükség. A kesztyűt mártsa hideg vízbe úgy, hogy ne csöpögjön és a jobb kéztől kiindulva húzza végig a kar külső oldalán, egész a válláig, majd a belső oldalon vissza a kézig. A mosdókesztyűt újra bevizezni és folytatni a lemosást a mellkason keresztül a hasig.

Víztaposás reggel is és este is végezhető. Engedjen annyi hideg vizet a kádba, hogy kb. 1 tenyérnyivel a térde alá érjen és járkáljon benne fel, alá úgy, hogy a talpa a víz felszíne fölé kerüljön. Addig tapossa a vizet, amíg kellemesnek érzi, ha fájdalmat érez, rögtön hagyja abba (minimum egy perc)
Víztaposás a szabadban is végezhető bárhol. Ha van kert a meleg nyári hónapok alatt gyepen is taposhatja a harmattól nedves füvet, gólyalépésekkel.