Nem várt vendégek a hajban

Bánky Erika 2016. március 18. 12:40 2016. márc. 18. 12:40

A fejtetűt sokszor akkor vesszük észre, amikor már erősen viszket a fejbőr. Megjelenése miatt nem kell szégyenkezni, mert a közhiedelemmel ellentétben a fejtetűt nem a tisztálkodás hiánya vagy a piszkos haj vonzza, szívesen megtelepszik az ápolt fejbőrön is.

A fejtetű az emberi hajban élősködő rovar. Általában barnásszürke, de színét a haj színének megfelelően változtatja. A gyufafejnél kisebb méretű hajtetű a petéit (serke) a hajszál töve mellett, a fejbőr közelében rakja le és a fejbőrből szívott vérrel táplálkozik. A csípés helye erősen viszket, némelykor elfertőződik. A barnás petéből az állat a lerakás után nyolc nappal kel ki. A kikelés után visszamaradt gyöngyházszínű, már üres peteburkok kissé emlékeztetnek a korpára, a hajszálak növekedésével odébb kerülnek. Ezért a peteburok rendszerint a fejbőr távolabbi pontján van, mint maga a tetű. A fejtetű könnyen terjed a fejek érintkezésével, közös fésű, kefe, kalap vagy törülköző használatával. A fertőzés gyakori iskolás, óvodás gyerekeknél és gyerekekkel foglalkozó felnőtteknél.

Megelőzés
Rendszeresen vizsgálja meg gyermeke haját és fejbőrét, hogy nincs- e benne tetű vagy serke. Különösen a homlokra fésült haj alatt a tarkónál és a fül mögött nézze át alaposan. Ha az iskolában többen is fertőzöttek, pár naponként még alaposabban ellenőrizze gyermeke haját.

Fejtetű elleni megelőző kezelés: Egy bögre meleg vízbe keverjen 10 csepp teafaolajat, mártsa bele a fésűt és fésülje át a haját hetente kétszer.

Kezelés

Amikor végig húzta a fésűt, nézze meg, van-e benne tetű, és mossa le. Öblítse le a hajkondicionálót, és fésülje át újból a hajat. A még ki nem kelt serkéket fésűvel nem lehet leszedni, mert erősen a hajhoz tapadnak, ezért a kezelést két héten át másodnaponként kell ismételni, így fokozatosan kitudja fésülni az újonnan kikelt tetveket, még mielőtt azok szaporodni tudnának.
A tetvek megtalálhatók az ágyneműben, ruházaton, plüss és gyapjú játékokon, fésűn, bútorhuzaton, autóüléseken, stb. Mosson ki minden ruhát, ágyneműt, kabátot, sálat, plüss és gyapjú állatot, forró vízben, majd öblítse ki alaposan. Ami nem mosható, vagy nem ilyen magas hőmérsékleten, azt egy zacskóban egy napra tegye a mélyhűtőbe.
Bútorhuzatokat, szőnyegeket, autóüléseket alaposan porszívózza ki, a porzsákot használat után dobja ki.
Amennyiben gyermeke elkapja a fejtetűt, külön törülközőt, és mosdókesztyűt használjon, és azokat tartsa elkülönítve a család többi tagjának holmijától.
Kiváló szer a hajtetű ellen a rozmaring, a rózsamuskátli, levendula, eukaliptusz és a citrom olaja. A tetves haj kezelésére a samponba tegyen két csepp eukaliptusz és egy-egy csepp levendula rózsamuskátli olajat. Hajmosás után a hajkodicionálóba vagy meleg vízbe keverjen 2-2 cseppet az említett olajokból és utoljára ezzel öblítse le a hajat.