Délután egyig is kitartott a roham: rendkívül magas a részvétel a választáson

HírKlikk 2026. április 12. 13:48 2026. ápr. 12. 13:48

Nem tört meg a választási lendület ebédidőben sem: a megszokott napközbeni lassulás helyett továbbra is hosszú sorok alakultak ki több szavazókörnél. A 13 órás hivatalos adatok szerint a részvétel országosan már elérte az 54,14 százalékot, ami azt jelenti, hogy 4 075 272 választópolgár már leadta voksát a 8 115 484 jogosultból.

A nap eddigi számai látványos emelkedést mutatnak. Reggel 7 órakor még 3,46 százalékon állt a részvétel, 9 órára ez 16,89 százalékra nőtt, 11 órára pedig már 37,98 százalékot mértek. A mostani, 13 órás adat alapján egyértelmű, hogy nemcsak erős rajtról, hanem tartósan magas aktivitásról van szó.

A mostani részvétel jóval meghaladja a korábbi választások hasonló időpontban mért adatait is. A 2024-es EP-választáson 13 óráig a választásra jogosultak 33,14 százaléka ment el szavazni, míg a 2022-es országgyűlési választáson ugyanekkor 40,01 százalékos volt a részvétel. A mostani szám tehát mindkét korábbi adatot jelentősen felülmúlja.

Politikai elemzők szerint a 13 órás részvételi adat különösen fontos, mert ilyenkorra már jól kirajzolódik, hogy a reggeli kiugró mozgósítás egyszeri hullám volt-e, vagy egész nap kitartó választói aktivitásról beszélhetünk. A mostani számok alapján egyelőre az utóbbi látszik valószínűnek, ami akár kivételesen magas végső részvételt is eredményezhet.

Területi bontásban Pest vármegye áll az élen 58,01 százalékkal, de Budapesten is kiemelkedően magas, 56,77 százalékos részvételt mértek. Szintén erős adatokat produkált Fejér vármegye 55,98, Csongrád-Csanád 55,23, valamint Győr-Moson-Sopron 55,21 százalékkal. A legalacsonyabb részvételt eddig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében regisztrálták, ott 47,62 százalék ment el szavazni 13 óráig, míg Borsod-Abaúj-Zemplénben ez az arány 48,81 százalék volt.

A délutáni órák nagy kérdése most az, hogy a jelenlegi intenzitás mennyire marad fenn a nap hátralévő részében. Ha a választói aktivitás nem esik vissza jelentősen, a mostani voksolás az elmúlt évek egyik legmagasabb részvételű választásává válhat.