Elképesztő idézetek prominens orosz közéleti személyektől

HírKlikk 2023. január 24. 17:05 2023. jan. 24. 17:05

„Orosz prognózisok 2023-ra: Negyedik Birodalom és elszegényedett Európa” – ezzel a címmel közölt cikket a német és kisebb részben orosz nyelven megjelenő kétheti Moskauer Deutsche Zeitung. Az 1870-ben alapított, a Szovjetunió idején megszűnt, majd 1989-ban újra indult lap, kereskedelmi vállalkozásként működik, de – német nyelvű külföldi lapként – támogatást kap a német kormánytól is. Az összeállításban számos,  prominens orosz közéleti személyiségtől származó igencsak meredek idézetet olvashatunk. 

Vlagyimir Putyin modern változatát látták Dmitrij Medvegyevben, amikor 2008-2012 között Oroszország elnöke volt, olyannak, aki nyitottnak tűnt a Nyugattal szemben. Még azoknak is csalódást okozott, hogy egyetlen hivatali időszak után hagyta magát visszarakni a második sorba, akik az övénél sokkal messzebbmenő reformokat szerettek volna – írja a lap.

Medvegyev az orosz Biztonsági Tanács és a Fegyverkezési Bizottság helyettes elnöke, s nem tartozik a legbefolyásosabb politikusok közé, de az utóbbi időben nemzetközi figyelmet is keltett a Nyugat-ellenes megnyilvánulásaival. A Telegram oldalon közzétett bejegyzéseiben olyan nyelvezetet használ, amely a közösségi oldalakon megjelent kommentekben megszokott, de a politikai parketten nem – olvasható  Moskauer Deutsche Zeitung összeállításában,

Medvegyev a nyugati politikusokról olyan stílusban tesz említést, mint „veszett Ursula néni”, azaz Ursula von der Leyen bizottsági elnök vagy „félművelt német nőszemély”, azaz Annalena Baerbock. Amikor legutóbb a moszkvai amerikai nagykövetség egy videóban közvetlenül az orosz emberekhez fordult, Medvegyev a szerzőket „első osztályú torzszülötteknek”, „kurafiaknak” és „Joseph Goebbels igaz örököseinek” minősítette. Medvegyev számára Volidimir Zelenszkij ukrán elnök „vérszomjas bohóc”.  

Szilveszter előtt Medvegyev tíz előrejelzésből álló listát tett közzé „Ami 2023-ban történhet” címmel. A bevezetőben ugyan tett célzást arra, hogy a prognózisok túlzóak lehetnek, de még túlzásnak is sok, amit feltálalt. Az 5. pont például így szól: „A Negyedik Birodalom létrehozása Németország, és a hozzá tartozó csatlósok, Lengyelország, a balti államok, Csehország, Szlovákia, Románia, a Kijevi Köztársaság és más kívülállók területén”. A 6. pont: „Háború Franciaország és a Negyedik Birodalom között, Európa megosztása, és ezen belül Lengyelország megosztása”. A többi előrejelzés egyebek között arról szól, hogy Nagy-Britannia visszatér az unióba, Észak-Írország elszakad Nagy-Britanniától, az EU széthullik, Lengyelország és Magyarország meghódítja a „volt Ukrajna” nyugati régióit, az Egyesült Államokban polgárháború tör ki, és a legfontosabb tőzsdék elvándorolnak Európából Ázsiába.   

Medvegyev már korábban is vetett pillantást a jövőbe a Rosszijszkaja Gazeta című kormánylap hasábjain „A mi embereink, a mi földünk, a mi igazságunk” címmel. Ebben egyebek között azt írta: „A következő években, talán évtizedekben elfelejthetjük a Nyugathoz fűződő normális kapcsolatokat. Nem ez a választásunk. Egyelőre megvagyunk nélkülük, amíg ott nem kerül hatalomra a normális politikusok új generációja. Elővigyázatosak és éberek leszünk. A kapcsolatainkat a világ azon nagy maradék részével fejlesztjük majd, amely normális kapcsolatokat ápol velünk.”

Igaz, a külföldre szóló állami RT televízió is sötét képet festett egy karácsonyi hirdetésben arról, hogy mi vár idén Európára. A végletekig kiélezte azt a közkedvelt propaganda-motívumot, amely szerint Európa tönkremegy a saját maga okozta energiaválság következtében, és a fagyoskodó polgárok már csak drasztikus eszközökkel tudnak magukon segíteni. A spotban egy háromtagú európai család szépen ünnepli a karácsonyt 2021-ben. A kislány egy hörcsögöt kap ajándékba. Aztán 2022-ben az ünnep már nem annyira vidám, de hála a kerekében futó hörcsögnek még van elég áram ahhoz, hogy kivilágítsák a karácsonyfát. A családi idillből 2023-ra kevés marad: a törött ablakokon át a szél fütyül, és a hörcsög a levesbe került. Az RT pedig ebben az értelemben „boldog oroszellenes karácsonyt” kíván, majd ajánlja saját adásait a tájékozódásra. A hirdetést első ízben december 23-án vetítették, és négy nappal később az adó örvendezett a nyugaton keltett nagy visszhangon – igaz, azt már nem említette, hogy a reagálások messze túlnyomórészt negatívak voltak.      

Elgondolkodtató fellépést produkált Pjotr Tolsztoj, az Állami Duma elnöke is egy francia televízióban. A BFM TV élő interjújában november végén folyékony franciasággal, és szemrezdülés nélkül beszélt a 2023-as és azon túli kilátásokról is. Egyebek között kifejtette: az energiainfrastruktúra létesítményei elleni támadásokkal „Oroszország Ukrajnát visszahelyezi a XVIII. századba”. Az orosz hadsereg „kétségkívül vissza akar térni Herszonba”, ahonnan ősszel kivonult. „Továbbra is cél Kijev elfoglalása és a rezsim leváltásának elérése” – mondta. Béketárgyalásokra majd valamikor a lengyel határon kerül sor. „Ne felejtsék el, hogy Oroszország korábban kétszer háborúzott Európa ellen. Az egyik háborút Párizsban, a másikat Berlinben fejeztük be” – mondta a volt műsorvezető.

Forrás: Hírklikk