Ezért Stop Karácsony! És nem Stop Dobrev, vagy Stop Jakab!
„Egyértelműen a vidéki szavazókat célozza a Fidesz „Stop Gyurcsány! Stop Karácsony!” kampánya, ugyanis Budapesten a főpolgármestert ismerik, ott nem lehet eladni őt, mint bábút; Karácsony valójában nagyon határozott, önálló gondolkodású, sőt, harcias, s csak a habitusa miatt gondolják alkalmasnak bábú-szerepre Orbánék. Jakab túlságosan karakán, Dobrev nevű ’önálló identitás’ pedig nem létezik a propagandájukban, csak Gyurcsányné” – Szentpéteri Nagy Richard szerint ezért lett Karácsony a Fidesz petíciójának „főszereplője". Az alkotmányjogász, politológus szerint a petíció válasz az előválasztásra. Érdekesnek mondja, hogy a Fidesz beleállt a küzdelembe, újból lejátszatná az Orbán-Gyurcsány meccset. Orbán nem véletlenül hergel tudatosan Gyurcsány ellen, immár 2006 óta.
Első hallásra/ránézésre meglehetősen nevetséges, hogy a Fidesz Stop Gyurcsány! Stop Karácsony címen indított kampányt, s ilyen petícióval kampányolja végig az országot. Miért Karácsony? Miért nem Dobrev vagy éppen Jakab? – merül fel. De különben is, 11 évvel a majd' mindvégig kétharmados kormányzása, számos nemzetinek nevezett konzultáció, majd most már egy népszavazási kezdeményezés után, pénz, paripa, fegyver birtokában, miért van egyáltalán szüksége Orbánnak petíciózgatásra, ami ráadásul az ellenzék, s a civilek eszköze? Szentpéteri Nagy Richard véleményét kérdeztük.
Benne van a pakliban egy elcsalt választás
Az alkotmányjogász, politológus előrebocsátotta: számára meglepő, hogy a Fidesz a jelek szerint egy az egyben felvenni látszik a versenyt, pedig ez kockázatos a számára. Akár módosíthatták volna a választójogi törvényt is, de most egyelőre úgy fest, hogy nem készülnek rá („bár persze akár decemberben is megtehetik még, ha a méréseik azt mutatják, hogy az kell a győzelmükhöz”). Persze, a rendelkezésére állnak adminisztratív eszközök is – fejtegette Szentpéteri, aki példaként hozta fel, hogy Putyin ugyanezt csinálta: az első választást nem csalta el, a másodikat csak egy kicsit, a harmadikat azonban már nagyon; Lukasenka már ezen is túljutott: 80 százalékos győzelemre változtatta a 80 százalékos vereségét.
„Nálunk azért nincs még diktatúra, mert nincs rá szükség, a többi eszközt pedig igény szerint alkalmazzák” – mutatott rá. Példaként felidézte: 2018-ban a Fidesznek szüksége volt arra, hogy elromoljon a szavazórendszer, ami ugyan órák után megjavult, ám akkor már nagyon nyert Orbán. Most is kell ilyenekre számítani. Akárhogyan is, az kijelenthető, hogy társadalmilag igen egyenlő a helyzet, s mind a két oldal számára nyerhetőnek látszik a 2022-es országgyűlési választás. Most kedvez az ellenzéki összefogásnak az amúgy kifejezetten rossz választójogi törvény, amivel – megalkotásakor – a Fidesznek az volt a célja, hogy biztosítsa a győzelmét az akkori háromosztatú politikai térben.
Ám a helyzet megváltozott, az ellenzék összefogott, a Fidesz pedig nemhogy megakadályozták volna, inkább elősegíti az egy akolba terelést. Teszi ezt azzal, hogy Gyurcsányt a fő gonoszként pozícionálják, ezzel pedig újból lejátszanák az Orbán-Gyurcsány meccset.
Ezért esett a választás Karácsonyra
Az egy akolba terelés az oka annak, hogy Gyurcsány mögé kellett még egy nevet állítani. Azért csak egyet, mert az összes ellenzéki miniszterelnök-jelölt nevét nem lett volna célszerű a reflektorfénybe tenni, a túlságosan sok név ugyanis összezavarhatja a Fidesz választóit.
S hogy miért Karácsony lett a „kiválasztott”? „Egyrészt, mert Dobrev nevű ember a Fidesz számára nem létezik, van „Gyurcsányné”, de Dobrev, mint önálló identitás nincs, ami pedig nincs, azt nem szabad kiplakátolni” – mutatott rá, hozzátéve: ráadásul a Fidesz azt sulykolja, hogy Gyurcsány mozgatja az egész ellenzéket, akkor pedig – az ő logikájuk szerint – a saját feleségével pláne ezt teszi. Ha esetleg Dobrev nyeri meg az előválasztást, akkor persze új helyzet áll majd elő – fejtegette Szentpéteri, aki szerint egyelőre a Fidesz sem tudja, hogy mire számítson, miután nincs eldöntve az ellenzéki miniszterelnök-jelölti verseny.
De ha nem Dobrev, akkor miért nem Jakab? A politológus úgy látja, hogy a szavazók talán még nem hitték el annyira, hogy őt Gyurcsány mozgatja, a jobbikos politikust túlságosan karakánnak tartják ahhoz. Nem mintha Karácsony bábú lenne, sőt, „ő nagyon is határozott, önálló gondolkodású, harcias is, de a habitusa miatt, ennek ellenére alkalmas lehet arra, hogy teszetosza bábúként állítsák be”. Persze nem Budapesten – amit a Fidesz tulajdonképpen már elengedett –, ahol a szavazók többsége tudja, hogy nem ilyen. A Fidesz szemszögéből jó választás Karácsony szerepeltetése a petícióban. Alaposan átgondolták ezt. Az sem véletlen, hogy jó másfél éve folyik a kampány Karácsony ellen, akire az „alkalmatlan” jelzőt akarják ráragasztani. Vidéken hathat is a Karácsony-ellenes kampány. S egyértelműen a vidéki szavazók azok, akiket ez a kampány megcéloz.
A petíció reakció az előválasztásra
Rátérve a kérdésre, miért választott egy kormányon lévő párt részéről több mint szokatlan eszközt, a petíciót a Fidesz, Szentpéteri az előválasztás intézményét hozta szóba. Orbánék ugyanis veszélyesnek érzik magukra nézve, hogy az előválasztás miatt az ellenzék folyamatosan kint van az utcán, aláírásokat gyűjt, szórólapozik, stb., ami hosszú hetek óta tart (megjegyzés: július végén startolt el a jelöltek indulási szándékának bejelentésével), s még eltart egy hónapig (megjegyzés: október 10.-én zárul a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulójával). A Fidesz úgy érezte, hogy neki is ki kell mennie az utcára („habár egy ilyen megosztott országban ezzel sok konfliktus alakulhat ki, volt is már precedens ilyenre”).
S hogy a petíció témájául miért a Stop Gyurcsány! Stop Karácsonyt! ötölték ki? Szentpéteri úgy látja, hogy nem volt jobb ötletük. Megpróbálták korábban ugyan bedobni a másság témáját, a népszavazást is az LMBTQ kérdéskörére fűzték fel, de még jobbnak találták, ha Gyurcsány ellen szítják a hangulatot, ellensúlyozandó az előválasztást.
Orbán tudatosan építette a Gyurcsány ellenség-mítoszát
De hát nem szokatlan, hogy egy olyan – 12 éve távozott – miniszterelnök-politikust állítanak be fő gonosznak, fő ellenségnek, aki deklaráltan nem kíván pozíciót vállalni a választás alatt és után? – vetettük közbe. Megszokhattuk, hogy Orbán 12. éve visszafelé mutogat – jött a válasz. Habár a demokráciákban ez megszokott dolog, de Magyarország 2020 óta már nem demokrácia, úgynevezett hibrid rezsimként kategorizálják, így azután „11 év teljhatalom, alkotmányozó többség után, valóban némileg röhejes ez a visszafelé mutogatás” – magyarázta Szentpéteri.
És erre bizony már hosszú évek óta készülnek. Nem véletlenül csapott akkora „szemkilövetős” cirkuszt idehaza és külföldön (például az Európai Parlamentben) 2006-ban a Fidesz. Ekkor Orbán ugyan még csak készült a hatalomra, de ezzel a kreált cirkusszal elkezdték írni a saját történelmüket, s ezt most ki tudják aknázni.
„Orbán az egészet akkor azért csinálta, hogy maradjon Gyurcsány” – vezetett fel egy érdekes elméletet Szentpéteri Nagy Richard. Ha nincs 2006-ban cirkusz, akkor Gyurcsány – a közvélemény óriási nyomására – lemondott volna, de a kialakított helyzetben az emberek nem új kormányt, hanem rendet akartak (különösen igaz ez Budapestre, ahol meg kellett akadályozni, hogy vér folyjék). Így Gyurcsány maradt. Azzal tehát, hogy Orbánék kivezényelték az utcára az embereiket, hatalmon tartották Gyurcsányt, merthogy ez volt az érdekük. S máig érdekük a gyurcsányozás, ezért is hozzá kötik a kampányukat. Azt remélik ugyanis, hogy Gyurcsány van annyira népszerűtlen, hogy érdemes felszítani az emberek indulatait ellene.