Horváth Csaba: a Bosnyák téri piac marad, csak jó lenne metróval jönni ide

HírKlikk 2023. július 2. 07:50 2023. júl. 2. 07:50

Több mint tíz éve lekerült a napirendről, hogy a 4-es metró elmenjen a Bosnyák térig. Három éve kezdtem újra foglalkozni vele, még a 2019-es választási kampányban. Karácsony Gergellyel együtt gondoltuk úgy, hogy 4-es metró ügyét nemcsak elővesszük és leporoljuk, hanem meg is valósítjuk – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Horváth Csaba, a XIV. kerület szocialista polgármestere. Hozzátette, ez egy élő projekt volt, aztán az Orbán-kormány Tarlóssal közösen törölte 2011-ben azzal, hogy lesz helyette gyors villamos, amely képes 60-nal menni és mindenhol elsőbbséget kap, de az is lekerült a napirendről és maradtak fejlesztések nélkül.

Most ismét aktuálissá vált a 4-es metró meghosszabbításának kérdése, miután kiderült, a kormányzati negyed Zuglóba költözik – mondta Horváth Csaba. „Ha van 244 milliárd forintja a kormánynak arra, hogy kijelöljék Zuglóban a kormányzati negyedet, akkor találjanak arra is fedezetet és lehetőséget, hogy a 4-es metró kimenjen a Bosnyák téren át Újpalotára, nemcsak a kormányhivatalnokok, hanem a zuglóiak és a palotaiak kedvéért is.”

Három vagy négy megálló lett volna, ha megépül a folytatás, egy a Dózsa György úton, egy a Stefániánál, a Hungáriánál és volt szó egy Róna utcai megállóról, de a nyomvonal egyértelmű volt, hogy a Thököly út alatt kéregvasútként ment volna tovább, tehát nem a mélyben. Ezért sem újították fel a Thököly utat azóta sem – tette hozzá.

Nincs pontos árkalkuláció, hogy most mennyibe kerülne, mert attól függ, ki építené, ha Mészáros, akkor ütné a 244 milliárdot, de mással 200 milliárd alatt is meg lehetne építeni. Ezt nem tudjuk megmondani, mert a mai technológiai árakat újra kell számolni – mondta Horváth Csaba. „Ez a projekt 2010 környékén még 110-130 milliárd forintba került volna, és most, miután leálltak az állami beruházások, köztük az is, hogy az Örs vezér terén összekapcsolódjon a 2-es metró és a HÉV, az a 300 milliárd forint fedezné ennek a költségét.”

Nem csak technológiai kérdésről van szó, hanem a város elérhetőségének kérdéséről, hogy annak az agglomerációs nyomásnak, ami Gödöllő, Szada, Fót irányából érkezik – napi több százezer autó –, meg kellene teremteni a város határánál a P+R parkolót.

A Bosnyák téri piac volt, van és lesz

Átalakításának története 2006-ban indult, most csak szeretnénk a fővárossal közösen megújítani, erre alá is írtunk egy szándéknyilatkozatot egy hónappal ezelőtt – tért át a kerületvezető a Bosnyák téri piac körüli felbolydulásra.

„Emellett található az a terület, amelyet a volt fideszes vezetés eladott 2006-ban. Ez egy sporttelep, volt, ami azóta gazdátlanul ott állt. Jöttek-mentek a befektetők, először plázát akartak építeni, több százezer négyzetmétereset, sőt az engedély is megvolt, de jött a válság, nem építette meg az új tulajdonos.” 

Folyamatosan tárgyal a kerületvezetés és emellett párhuzamosan folyik a piac újjáépítésének gondolata – pontosította a félreértéseket. „Sokan, főleg politikai ellenfelek összemossák a kettőt, mintha a magánprojekt által építendő iroda és lakásberuházás ugyanaz lenne.”

Horváth Csaba kijelentette, nem változik a Bosnyák, csak korszerűbb csarnokot kapna 24 hónap alatt az a hely, ahol nyáron 40 fok van, télen mínusz 10.

A kormányzati negyed odaköltözéséről elmondta, amikor a Gyurcsány-érában a Podmaniczky utcánál jött volna létre kormányzati negyed, akkor a gazdasági bizottság tagjaként vizsgálta, hogy 200 ezer négyzetméternyi korszerűtlen épületből tudott volna átköltözni a kormányzati hivatal struktúrája 100 ezer négyzetméteres normál irodai környezetbe. „Az előzetes felmérés azt mutatta, hogy akkor ez megtérült volna és pont a Fidesz állt ellen.”

Most 200 ezer négyzetméternyi iroda jön létre a piac mellett, 20 ezer négyzetméternyi kereskedelemmel és 168 lakással – sorolta a beruházások kimenetelét. „Volt ezer lakásos elképzelés is, de arról lettek.”

Geotermikus energia lesz tíz euró helyett két-háromért 

Horváth Csaba elmondta, az önkormányzatnak is felajánlották, hogy megkapja a rá eső részt térítésmentesen. „Ha építünk városközpontot, ingyen tudjuk fűteni a létesítményt, ami éves szinten a kerületnek egymilliárd forintos megtakarítás.”

Emlékeztetett, két hete jött a hír, hogy a cég előszerződést kötött a magyar állammal, sőt, Gulyás Gergely már azt is megnevezte, hogy a NAV kerülne ide, de ők nem töltik ki ezt a területet. „Ha már nem tudtunk változtatni rajta, akkor annak kellett volna örülni, hogy 600 millió adót hozott volna az épület, de ezt megkurtították 500 millióval, azzal, hogy az állam megvásárolta, mert az állam nem fizet építményadót.”

A zuglói polgármester azt is elmondta, szerinte a zuglóiak elismerik a munkájukat, amit a rendkívül nehéz helyzetben végeznek, a két Covid-évnek és a két válság-évnek is érdemi eredményei vannak – tette hozzá, ezért újra indul a jövő évi önkormányzati választásokon.

A Klikk TV Mélyvíz című műsorát itt nézhetik meg.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom