Horváth Zoltán: volt korszak, amikor a HVG-t is pult alól adták
A HVG volt főszerkesztő-helyettese sok éve távozott a hetilap vezető posztjától, de közéleti kérdésekben aktív maradt. Sok helyen osztja meg a véleményét aktuális kérdésekről, amint tette most Bolgár György vendégeként a Klikk TV TÍZ című műsorában.
Bár a HVG hetilapként még tartja magát, de az aggodalomra ad okot, hogy a nyomtatott sajtónak belátható néhány éven belül érdemben vége lehet. „Erről hallva sem fog el az olvasói pánik, még ha azon lehet is nosztalgiázni, hogy volt korszak, amikor a HVG-t is pult alól adták. Az egy másik korszak volt. Tudomásul kell venni, hogy az emberek ma máshonnan akarnak és tudnak informálódni, még ha nem is alaposabban, de gyorsabban.”
Természetesen ma is megvan az igény az elmélyült, alapos információkeresésre, de „ma más az általános elvárás. A mélyebb ismeretekre, az elemzésre, a háttérre valahogy nincs idő, az érdekel, hogy épp most mi történt. Bár régebben is egy szűk réteget érdekeltek az elemzések, az okok.”
Ma már ráadásul másodpercek alatt lekövethető, hogy egy adott hírre ki, miért, s főleg hányszor kattint és ennek irányába terelődik az újságírás.
Az elmúlt évek alatt kialakított kormányzati médiabirodalom sokat tett az Orbán-kormány hatalmának bebiztosításáért, mivel gigantikus felületen befolyásolhatta, befolyásolhatja az ország széles közvéleményét és hangulatát. „Azt a korszakot modellezve, amiben én újságíróvá nevelkedtem, rosszabb volt a sajtó helyzet, mint ma. Most több műfajban is található több olyan platform, ami ellentétes véleményt formálhat, mint a kormány.”
Horváth Zoltán szerint inkább egy olyan mintamodell hiányzik, ami az embereket elvezényli, elirányítja a valós tájékoztatás ösvényein. „Nem tudjuk kellőképpen értékelni, hogy annak idején a Szabad Európa Rádió által közvetített gondolatokat, világképet, életformát, amiket a maga vegyes műsoraiban és szintén erős politikai motivációjával, de alternatívaként felmutatott a köznapi hazugságokkal szemben.”
Véleménye szerint, „ha valamit elért mára az Orbán-sajtó - szemben például a nyugati médiával - az, hogy ez utóbbi életszemléletét, Brüsszel tematikáját, Európa értékeit képes volt legalább olyan fenntartással kezeltetni, mint a sajátját vonzóvá tenni a hazai lakosság szemében”. A nyugat elhagyta azt az üzenetközvetítő szerepét, amivel régen bírt az Amerika Hangja és a SZER. „A jelenlegi rezsim pedig pontosan tudja, hogy nem csak a saját nagyszerűségét kell állandóan zengenie, hanem meg kell semmisíteni az ellenfél lehetséges érveit is.”
A HVG volt főszerkesztő-helyettese ironikusan jelezte, hogy „szemét újságírók régen is voltak, akik négyszemközt röhögve mondták, hogy most éppen mi a duma és ők ezt hogyan adják elő – de előadták. Ma is, ha nézem a kormányújságokat, egy-két nevet személyesen is ismerek, akikért a nyakam tenném, hogy nem gondolják komolyan, amit írnak.”