Jogtalanul követelte vissza az államkincstár a nagycsaládos autóvásárlásra adott támogatást
A bíróság szerint rosszul értelmezte a rá vonatkozó jogszabályt a Magyar Államkincstár, így alaptalanul követelt vissza 2,5 millió forint, nagycsaládosoknak szánt autóvásárlási támogatást egy embertől.
A Telex írta meg egyik olvasójuk – aki névtelenséget kért, így Attilaként említik – kálváriáját, aki pereskedni kényszerült a Magyar Államkincstárral. Attila családja, felesége, négy gyermeke révén jogosult a kormány által 2019-ben meghirdetett nagycsaládosoknak szánt autóvásárlási támogatásra. 2,5 millió forint állami támogatást kaptak a vásárlásra, 2021 tavaszán átvették új autójukat, egy hétüléses Dacia Lodgyt.
A támogatásokat odaítélő államkincstár szerint valódi sikertörténet ez, hiszen csak 65 alkalommal, vagyis az esetek mindössze 0,2 százalékában voltak kénytelenek utólag visszakérni az autóra szánt milliókat.
Akkor kéri vissza a pénzt az államkincstár, amikor kiderül, hogy egy pályázó a támogatási kérelme benyújtásakor 5 ezer forintot meghaladó összeggel tartozott az államnak, illetve egy önkormányzatnak, ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy nincs köztartozása. A Magyar Államkincstár a Telex egyetlen megkeresésére sem reagált.
A támogatást több esetben alaptalanul követelték vissza, hiszen az erről szóló kormányrendeletet 2021. szeptember 29-től úgy módosították, hogy ne csak a pályázati időszak második felében benyújtott támogatási kérelmek elbírálásakor, de a már elbírált ügyekben is az államkincstár ellenőrizze, hogy a pályázók megfelelnek, vagy megfeleltek-e a köztartozás-mentesség feltételének.
Akinek 5 ezer forintnál nagyobb köztartozása volt, azt az új szabály szerint először fel kellett szólítani, hogy fizesse be, és csak ezután kaphatott autóra szánt milliókat, ugyanígy azoknál is, akikről utólag derült ki, hogy volt köztartozásuk. Ezzel szemben az államkincstár nem hagyott lehetőséget, hogy rendezzék tartozásaikat az emberek, azonnal az autóvásárlási támogatást kérték vissza az érintettektől.
Attila két levelet küldött a kincstárnak, miután tavaly októberben ők is megkapták a felszólítást, mondván jogalap nélkül kaptak pénzt, mert tartoztak az államnak, amikor beadták a támogatási kérelmüket. Feleségének valóban volt 25 ezer forint köztartozása a támogatás kifizetésekor, mert 2020-ban egyetlen napra bejelentették katás vállalkozónak. 2021 elején, a kincstári felszólítás előtt háromnegyed évvel ezt is befizették, de mindez nem számított, az államkincstár továbbra is visszakövetelte tőlük a több mint 2,5 millió forintot.
Attila telefonon is próbálkozott, de az ügyintéző továbbra is ragaszkodott a téves jogértelmezést tartalmazó határozathoz, emellett a stílusa lekezelő, arrogáns és kioktató volt – ezt több érintett is igazolta.
Attila ügyvédjével dr. Horváth Péterrel végül a bírósághoz fordult, hogy közigazgatási perben kérjék a határozat megsemmisítését.
Az államkincstár akkor is tévedett, amikor a perré alakuló ügy megszüntetését kérte a bíróságtól. A szervezet ügyvédje arra hivatkozott, hogy Attila és dr. Horváth Péter túl későn nyújtották be a keresetlevelet. A győri bíróság erre azt mondta, hogy a levél, amit Attila október végén küldött az államkincstárnak, hiába utasították el, jogorvoslati kérelemnek tekinthető, így nem futottak ki a határidőből. A győri bíróság március elején megsemmisítette az államkincstár határozatát, Attiláéknak nem kell visszafizetniük az állami támogatást.
Az államkincstár és a fölötte álló minisztérium tehát minden olyan esetben tévedett, amikor arra hivatkozva követelte vissza a támogatást a családoktól, hogy be nem vallott köztartozásuk volt, amikor megkapták az autópénzt, és nem hagyott lehetőséget nekik, hogy a köztartozást rendezzék, e helyett azonnal a támogatást követelte vissza.
Gombolai Éva a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító csoportvezető jogtanácsosa szerint remélni lehet, hogy a bíróság döntése alapján a többi ügyben is visszavonják a határozatokat. Amennyiben nem, úgy célszerű ügyvédhez fordulni, hiszen a közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítésére irányuló per feltételeit egyénileg lehet vizsgálni.