Kiss Andrej: Magyarország véleményére már senki sem kíváncsi, csak ott veszik figyelembe, ahol muszáj

HírKlikk 2023. július 1. 07:45 2023. júl. 1. 07:45

Akiknek eddig volt valamilyen elképzelése az orosz hatalmi struktúráról, az ország működéséről, azoknak most összeomlott a világképük, s rájöttek, hogy semmi nem igaz, a burleszk kiteljesedett – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Kiss Andrej Oroszország-szakértő, aki a Prigozsin-féle puccsot elemezte. „Évek óta mondom, hogy amit látunk Oroszországból az egy Patyomkin falu, kifelé csillogó-villogó és nem akarták elhinni, hogy ennek a birodalomnak a kulisszái mögött rettenetes állapotok uralkodnak.”

Kiss Andrej szerint ez ugyanúgy érvényes a gazdaságra, a társadalmi-szociális szférára, mint magára a hadseregre is. Szerinte, amit most kaptunk azzal, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, az már fellebbentette a fátylat és megmutatta, hogy ez a menyasszony nem olyan szép, mint amilyennek mutatja magát. Mint fogalmazott, ez a Prigozsin-féle mini operettpuccs pedig egyfelől drámai, másfelől nevetséges, harmadrészt elborzasztó. „Különféle jelzőket lehet ráaggatni, de egy biztos, nem egy normális, jogállami keretek között működő ország életére világított rá. Európai fejjel vizsgálva érthetetlen.”

A szakértő emlékeztetett, a Prigozsin-csapat a Vörös Hadsereg szégyene, régen, aki egyenruhát viselt, büszkén hordta, státusz volt, a hadseregnek nimbusza volt. Most ehhez képest a világ második legnagyobb hadserege arra kényszerült, hogy börtöntöltelékeket sorozzon be abba a Wágner-csoportba, amely egyébként is az orosz alkotmánnyal ellentétesen működik – tette hozzá.

Prigozsin nem Putyint akarta megdönteni, mondott csúnya kritikát, de alapvetően a védelmi minisztérium vezetőjét akarta elmozdítani a gaztettekért és a lopásokért – mutatott rá Kiss Andrej. Választ kell keresni és azt értelmezni, hogy milyen körülmények között robbant ki a „minipucss” a védelmi miniszterrel való rossz kapcsolaton kívül – ő volt az, aki előírta, hogy július elsejéig át kell szerződnie az összes katonának az orosz hadseregbe és akkor Prigozsin rájött arra, megfosztják őt attól az erőtől, amely ismertté tette.

Prigozsin ugyanis népszerű, látni lehetett, hogy a lakosság nem tiltakozott Rosztovban, amikor bevonultak a tankok – mutatott rá a szakértő. „Vagy békésen nézelődtek vagy vittek vizet a katonáknak, de szimpátiával fogadták őket és a búcsúztatásuk is pozitív volt, majd amikor jöttek a rendfenntartók, azokat pfujolták.”

A kérdés, hogy Putyin tudott-e az egészről

Ahhoz nagyon profin volt megszervezve, hogy színjáték legyen, túl sok olyan esemény is történt a menetelés közben, ami azért túllőtt a célon, egy színjátékhoz már sok lenne – mondta Kiss Ambrus arról, hogy esetleg megtervezett előadás volt-e a Wágner-csoport megmozdulása. Lelőttek nyolc helikoptert, egy vezérkari repülőgépet, amiben tízen voltak, „itt hullottak az emberek, ez nem egy megrendezett színjáték volt, amiben Putyin is aktívan részt vett.”

Itt elszabadult egy ágyúgolyó, olyan rombolás történt, amit nem tudtak kezelni, egy többezres csapat 800 kilométert tudott szabadon menetelni Moszkva felé – mutatott rá.

Kiss Andrej beszélt arról is, hogy az orosz nép információbuborékban él. Olyan képe van az egészről, amilyet sugalltak neki hosszú éveken keresztül. Felkészítették őket gyakorlatilag arra, hogy így gondolkodjanak. „Az oroszok jelentős többsége vagy lelkesen támogatja vagy hallgatólagosan eltűri a háborút.”

Nagyjából elhiszik, hogy ami történt Ukrajnában, azért történt, mert a NATO azt tervezte, hogy megtámadja Oroszországot, Prigozsinról pedig azt tudták, hogy helytáll. „Ő nagyon népszerű, médiabefolyása is nagy, a közösségi felületeken is aktív volt az érdekköre, befolyásos figura.” 

Orbán a legmélyebb sárba taposta Magyarországot

Orbán Viktor megszólalása a Bild című német lapban folytatása annak, hogy az ország elveszíti presztízsét – mondta Kiss Andrej a kormányfő nyilatkozatáról, amelyben olyan kijelentéseket tett, miszerint Ukrajna elvesztette a szuverenitását, Putyin nem bűnös, szemben a nyugati állításokkal. „Ezeknek a megszólalásoknak nincs pozitív hozadékuk és nem látom. mi alapján jelenti ki, hogy Ukrajna nem szuverén állam. Azért, mert nem képes finanszírozni a saját működését? Mert nem képes megvédeni magát? Magyarország sem képes finanszírozni és csak a segítségünkre siető NATO-szövetségeseinkkel együtt tudjuk megvédeni magunkat, akkor mi sem vagyunk szuverén állam?”

Magyarország véleményére már senki sem kíváncsi, csak ott veszik figyelembe, ahol muszáj – mutatott rá. „Zsaroló ízű vétózással próbálkozik a magyar kormány Brüsszelben, de most már keresik azokat a pontokat, ahol meg lehet kerülni őket, több esetben meg is kerülték, ami rettenetesen megalázó.”

A Klikk TV műsorát itt nézhetik meg.