Lázár János műemléki védelem alá helyezte a hegyvidéki turulszobrot

HírKlikk 2024. október 22. 06:45 2024. okt. 22. 06:45

A kulturális örökség védelméért felelős miniszterként egyik legfontosabb feladatom, hogy megóvjam az értékeinket. Ma elrendeltem a Turul-szobor műemléki védelem alá helyezését – jelentette be Lázár János a Facebookon hétfőn, késő este.

Az építési és közlekedési miniszter azzal indokolta a lépést a bejegyzésben, hogy „a II. világháború katonai és polgári áldozatai előtt tisztelgő, XII. kerületi emlékmű szinte avatása óta politikai viták kereszttüzében áll. Ez azonban nem lehet ok arra, hogy egy nemzeti jelképet és egy művészeti alkotást pusztulásra ítéljenek”.

A hvg.hu emlékeztet: a szobor régóta feszültségek forrása a kerületben, Kovács Gergely, a XII. kerület júniusban megválasztott polgármestere azt mondta a választás estéjén, hogy szoborparkba fog kerülni a vitatott emlékmű. Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy ez nem lesz az első intézkedései között, mert nem akarja polgármesterségét azzal kezdeni, hogy utcai harcot vívnak a Mi Hazánk híveivel.

A szoborról a kampányban azt mondta Kovács, hogy „nagyon sok embert bánt és zavar. Nem az a baj, hogy turulszobor van. Nálunk voltak a leggázosabb nyilasok a második világháborúban, onnan 50-100 méterre működtették a központjukat, konkrétan nácik nevét sikerült ráírni erre a szoborra” – sorolta azokat a kifogásokat, amelyek az emlékmű 2005-ös felavatása óta rendszeresen borzolják a kedélyeket.

Az MKKP társelnöke, Kovács szeptemberben azt írta ki Facebookon, hogy „sok, úgy nagyjából 6 millió érdekes ötlet jött az elmúlt hónapokban, azzal kapcsolatban, hogy mi legyen a kerületi turullal. De eddig ez a kedvenc: fizetne érte a MIÉP, hogy elvihesse.”

Lázár ötletére azt írta a kerület polgármestere, hogy „ez csak valami tévedés lehet, bizonyára a MÁV-ot akarta műemlékké nyilvánítani a miniszter úr. Most hirdethetjük meg a „Lázár János találkozása a műemlékvédelemmel” című szoborpályázatot”.

Kovács az is hozzátette, a kerületben „egyébként sok olyan építészeti érték van, amik valóban érdemesek lennének a műemléki védettségre, mint például az egykori Tündérhegyi Pszichiátria épülete, de érdekes módon, a NER-közeli vállalkozók ezt ehelyett pár napja épp bontani kezdték”.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom