Lengyelországban házkutatásokat végeznek országszerte az előző kormány által létrehozott alapítvány miatt
A lengyel nyomozó szervek országszerte több tucat helyen házkutatásokat végeznek az előző kormány idején az igazságügyi tárca kötelékében működő, a bűnmegelőzés és a bűncselekmények áldozatainak támogatása céljából létrehozott alapítvány ügyében – közölte kedden a lengyel főügyészség.
Az akció keretében Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter házát is átkutatják – közölte az X közösségi felületen Patryk Jaki európai parlamenti képviselő, az előző, a Jog és Igazságosság (PiS) által vezetett kormánykoalícióhoz tartozó Szuverén Lengyelország (SP) politikusa, aki „tiszta gengszterségnek" nevezte, hogy a nyomozók „betörtek" a nemrég súlyos onkológiai műtéten átesett Ziobro otthonába.
Maga Ziobro a Niezalezna.pl konzervatív hírportálnak elmondta: a tervezett házkutatás előtt – amelyet nem akadályozott volna meg – a hatóságok nem keresték fel őt, sem a feleségét.
Patryk Jaki szerint Michal Wos és Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyetteseknél is tartottak házkutatást.
Jacek Dobrzynski titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője közölte: a Belbiztonsági Ügynökség (ABW) kedden Lengyelország-szerte házkutatásokat végez magánlakásokban és gazdasági egységeknél, több személyt őrizetbe vettek és átadtak az ügyészségnek. Az akció egy több szálon folyó nyomozással függ össze, amelyet a lengyel államügyészség folytat egyes köztisztviselők visszaélései miatt – mondta.
Anna Adamiak, a lengyel főügyészség szóvivője a Polsat News kereskedelmi hírtelevíziónak elmondta: az eljárás során azt vizsgálják, hogy az előző kormány idején az igazságügyi tárca kötelékében működő Igazságosság Alap forrásait szabályosan használták-e fel.
A wpolityce.pl konzervatív hírportál szerint az ABW nyomozói Ziobro és családja távollétében hatoltak be a házba, lebontották a kerítés egy részét, és betörték az ablakot.
Przemyslaw Nowak, az államügyészség szóvivője kedd délután tagadta, hogy az ABW ablakot tört ki Ziobro házában, de beismerte, hogy megrongálták a bejárati ajtót.
Az ügyben négy személyt vettek őrizetbe, közülük hárman az igazságügyi minisztérium volt hivatalnokai voltak, akik az Igazságosság Alappal foglalkoztak, egyikük pedig „az alap haszonélvezője volt", hivatalosan a gyanút várhatóan szerdán fogalmazzák meg – közölte Nowak. Az őrizetbe vettek közül senkinek sincs képviselői mentelmi joga – tette hozzá.
A történteket Donald Tusk kormányfő is kommentálta az X médiafelületen. „A jog hadd jelentse mindig a jogot, az igazságosság pedig az igazságosságot" – célzott Tusk az alap és a PiS párt elnevezésére.
Marcin Kierwinski belügyminiszter az X-en azt írta: a hatóságok keddi akciója „világos jele annak, hogy a lengyel állam működik", és nem létezik többé „büntetlenek kasztja". „Aki törvényt sértett, azt felelősségre vonják, ez egy egyszerű elv" – áll a bejegyzésben.
Przemyslaw Czarnek, a PiS képviselője, volt oktatásügyi miniszter a wpolityce. pl hírportálnak elmondta: az akcióval a kormánykoalíció az április 7-i helyhatósági választások előtt „el akarja fedni vereségét", miután csak kis részét teljesítette az októberi parlamenti választások előtt tett ígéreteknek, és a támogatottsága csökkenő tendenciát mutat.
Adam Bodnar igazságügyi miniszter és főügyész január végén hozta létre az Igazságosság Alap működését vizsgáló bizottságot. Ennek egyik feladata a Pegasus kémszoftver beszerzésének vizsgálata, mely az alap forrásaiból valósult meg.
A lengyel média, köztük a TVN24 kereskedelmi hírtelevízió korábban bírálta, hogy az alapból egyházi szervezetek működését is finanszírozták. Grzegorz Górny neves lengyel közíró viszont múlt héten a wpolityce.pl hírportálon természetesnek találta a megoldást. Rámutatott: Lengyelországban a bűnmegelőző és a bűntettek áldozatait segítő tevékenységet sok esetben egyházi szervezetek vállalják.
Az ABW kedden az egyik lengyelországi szerzetesrend székházát is átkutatatta, de senkit sem vettek őrizetbe.