Magyar, ukrán, orosz nyelvű információs portál készült az ukrajnai menekült családoknak
Az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt fél éve élnek Magyarországon menekült ukrajnai családok, az ő gyerekeiknek szeptember 1-jétől iskolába kell járniuk. Az oktatás területén azonban sok minden hiányzik – többek között az információ és az érdekképviselet – nekik is, de ugyanúgy a menekült gyerekeket, fiatalokat segítő szervezeteknek, szakembereknek, pedagógusoknak is. Erre a problémára igyekszik fenntartható megoldást nyújtani az EDUA projekt, amelyet a Civil Közoktatási Platform a Civil Kollégium Alapítvánnyal együttműködve, a United Way Magyarország támogatásával valósít meg.
Az EDUA projekt keretében elkészült egy magyar, ukrán, orosz nyelvű információs portál, amely a családok, valamint a pedagógusok és segítők számára fontos, többek között a beiskolázással, tananyagokkal kapcsolatos információkat is tartalmaz. A honlapot itt https://uainfo.hu/ találják. Ebből többek között megtudhatják, aki menedékes vagy magyar állampolgár, annak jár az ingyenes oktatás Magyarországon. Ez nemcsak őket érinti, hanem az őket tanító pedagógusokat és a jövendőbeli osztálytársaikat is. Nekik (is) kíván segíteni ez a honlap és az EDUA projekt.
Szeptember 16-ára konferenciát szerveztek „Ki, mit, hogyan: ukrán menekült gyermekek a magyar közoktatásban” címmel, ami szintén lehetőséget ad az érintettek számára az információszerzésre. A konferencia Budapesten, a Benczúr Hotelben lesz (1068 Budapest, Benczúr utca 35.), és 10:00 - 16:00 óráig tart majd.
Ezen a magyarországi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, az óvodai és iskola eljárások és a támogatási lehetőségek (szinkrontolmácsolással ukránra is fordított) megismerése mellett az ukrán közoktatás által a menekülteknek nyújtott támogatásról is első kézből kaphatnak tájékoztatást, és egy rövid külföldi kitekintésre is lehetőség nyílik.
A konferencia túlmutat az egyoldalú információátadáson: az oktatási intézmények is szót kapnak, hogy megosszák tapasztalataikat a döntéshozókkal. A délután a kiscsoportos megbeszéléseké, hiszen egymás gyakorlatából, tapasztalataiból, szülők, segítők, támogatók párbeszédéből is sokat lehet tanulni. Ezek a találkozások és együtt gondolkodások elősegítik a további együttműködéseket és a közös érdekképviseletet.
A United Way Magyarország „Együtt Ukrajnáért” programjával olyan civil szervezeteket és projekteket támogat, amelyek az ukrajnai háború elől hazánkba menekültek élhető körülményeinek megteremtésére, fenntartására, a családok és a gyerekek jóllétére, integrálására irányulnak. A pályázat keretében vannak olyan programok, amelyek menekült gyerekek és fiatalok oktatáshoz való hozzáférését és az oktatásban való részvételének elősegítését célozzák, vagy a családok önálló életfenntartását helyezik előtérbe, illetve a megfelelő egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést és a betegségmegelőzést biztosítják. „Fontosnak tartjuk, hogy egy olyan országos projektet is támogassunk, mint az EDUA, amely a széles értelemben vett oktatás területét fogja össze információmegosztással, kutatással, hálózatépítéssel, szakpolitikai ajánlás kidolgozásával” – mondta Adriány Kincső, a United Way Magyarország ügyvezető igazgatója.
A Civil Közoktatási Platform több mint félszáz civil szervezet szakmapolitikai értékközösségen alapuló, demokratikus együttműködési fóruma, mely szakmai tudására, kapcsolatrendszerére, hálózatára építve, a háború kitörése óta foglalkozik a menekültek oktatásának problémakörével. Fontosnak tartja nem csak az információk, hanem a problémák összegyűjtését és közzétételét, ezek megoldásának elősegítését is, többek között annak a kérdőíves kutatásnak az eredményeivel, amelyben Ukrajnából menekült szülőket, fiatalokat, és a velük foglalkozó pedagógusokat és más segítőket kérdeznek. (A kérdőívek magyar és ukrán nyelven elérhetők itt.)
A Civil Kollégium Alapítvány (CKA) feladata, hogy segítse az emberek önszerveződését, közösségi szervezetek alakulását és e csoportok, szervezetek részvételét a döntéshozatalban. Különös figyelmet fordít a társadalmilag sérülékeny csoportokra, bevonásukra. A CKA roma programjának közösségszervezői a háború első napjaitól segítik a roma menekülteket, és szervezik az őket támogató szervezetek együttműködését.